VHF/UHF SSB

Najbliższe aktywacje:
– sobota 2024-04-06: 20:00-21:00 LT (horizontal)
– niedziela 2024-04-07: 09:00-10:00 LT (vertical)

Nasz klub proponuje radioamatorom spotkania na falach ultrakrótkich, ale z odrobinką urozmaicenia. W ramach tego przedsięwzięcia zapraszamy do łączności w paśmie 2m z emisją SSB! Jest to nasza druga propozycja dla tego pasma zaraz po aktywacjach SSTV mających miejsce w pierwsze niedziele miesiąca.

Cel

Chodzi po prostu o dobrą zabawę, ale też o to, żeby poruszyć to nieco rozleniwione pasmo. Praca na UKF na wstęgach to prawdziwa frajda, o ile masz w sobie wystarczająco dużo zapału, żeby pozyskać sprzęt i udać się z nim w miejsce o optymalnych warunkach (czytaj: “byle w miarę wysoko”).

Terminy

Jesteśmy na etapie wypracowywania jakiegoś dedykowanego terminu. Z pewnością będą to weekendy i na razie nie potrafimy być bardziej precyzyjni. Oprócz tego będziemy aktywni w środy klubowe między 16:00 a 18:00. Wypatruj anonsów na tej stronie i na Face Book’u.

TRX

Możliwe, że myślisz sobie teraz:
“Nie mam radia ani pieniędzy na sprzęt do pracy na wstęgach w pasmie 2m!”
Czujemy i rozumiemy ten problem, ale są rozwiązania.

Na giełdach i portalach aukcyjnych pojawiają się często ogłoszenia o sprzedaży radiotelefonów all mode/all band, które umożliwiają pracę na wstęgach w zakresie VHF. Do naszej zabawy z powodzeniem wystarczy sprzęt QRP. Yaesu FT817/FT818 na szczęście jeszcze nie zyskały statusu sprzętu kolekcjonerskiego. Ich cena zaś zależy bardzo od tego, czy mają zainstalowany filtr Collinsa, bez którego da się żyć. Można zatem zakupić egzemplarz bez niego lub odzyskać nieco pieniędzy odsprzedając ów filtr. Ci koledzy, którzy ufają sprzętom z chińskich portali aukcyjnych, mogą zaryzykować z radiem Aliunce HS-2. Jest też opcja naprawdę tania, ale odrobinę ryzykowna – Quansheng z niefabrycznym firmware’em. Sztuczka, w uproszczeniu rzecz ujmując, polega w nim na tym, że z emisji AM odfiltrowana jest częstotliwość nośna i radio nadaje jednocześnie na górnej i dolnej wstędze (DSB). Oczywista wada polega na zajętości pasma. Mamy bowiem:

LSB + USB = około 6kHz

Przypuszczamy jednak, że to radio będzie zyskiwać na popularności (zerknij na dół strony do relacji z pierwszej aktywacji).

Opcja najtańsza polega zaś po prostu na dołączeniu do nas i czynnym udziale w aktywacjach – zapraszamy!

Antena

Żeby nie rozdrapywać ran portfela, które niewątpliwie się pojawią po zakupie radia, będziemy pracować cyklicznie zarówno w domyślnej dla SSB polaryzacji poziomej, jak również w polaryzacji pionowej. Chodzi o to, żebyś mógł skorzystać z tej infrastruktury antenowej, którą już prawdopodobnie masz. Czy to J-tka na balkonie, czy to X300 na dachu – bez dodatkowych inwestycji w antenę. Planujemy również pracować bardziej standardowo – z użyciem poziomych anten kierunkowych. Anonsując aktywację podajemy polaryzację, zatem śledź tę stronę, żeby być przygotowanym.

Pasmo

Standardowo będziemy pracować wokół częstotliwości 144.300 MHz i gdzieś w tych okolicach nas poszukuj.

Pamiątki z poprzednich aktywacji

2024-04-06 i 2024-04-07
Była to pierwsza aktywacja głosowa z użyciem naszego znaku okolicznościowego HF65KJM upamiętniającego 65-cio lecie naszego klubu.

2024-03-16
Pierwsza aktywacja spotkała się z zainteresowaniem większym niż przypuszczaliśmy. W pewnym momencie mieliśmy nawet pile up, zaś jedna z wczesnych łączności odbyła się na dystansie przekraczającym 100 km. Ciekawego QSO dostarczył nam też kolega, który pracował na radiu Quansheng. Przetestowaliśmy z nim pracę na obu wstęgach i zdecydowanie wyleczyliśmy się z początkowego sceptycyzmu dotyczącego tego radia. Było ono dość dobrze dostrojone do częstotliwości, a modulację oceniliśmy bardzo wysoko. Mogliśmy wystawić rzetelne 59 i to pomimo faktu, że kolega nadawał z mocą mniejszą niż 5W. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie!