PRZYGOTOWANIE DO PRACY W ETERZE

Autor: SP9VQ

Z doświadczenia wiem, że przygotowanie do pracy w Eterze jest bardzo ważnym elementem naszego hobby. Większość czasu spędzam w terenie z radiem i wielokrotnie miałem sytuację, że o czymś zapomniałem. Poniżej prezentuję moją lista kontrolna przed wyruszeniem w teren oraz przemyślenia poprzedzające pierwsze przyciśnięcie PTT.

Checklista

Antena – sprawdź czy zabrałeś właściwą antena na pasmo gdzie będziesz pracować, skontroluj stan techniczny anteny.
Radiostacja – sprawdź czy radio jest naładowane (dot. radiotelefonów ręcznych), skontroluj czy radiostacja jest sprawna technicznie, nie zapomnij mikrofonu! Tak, może brzmi dziwnie, ale już raz zapomniałem mikrofonu i eskapada legła w gruzach.
Akumulator – jeżeli korzystasz z radiostacji zasilanej z akumulatora koniecznie sprawdź czy jest naładowany i sprawny technicznie.
Wyposażenie dodatkowe – upewnij się, że spakowałeś dodatkowe wyposażenie np.: przejściówki do złącz antenowych, urządzenia pomiarowe (nanoVNA i podobne), kabel antenowy o odpowiedniej długości, telefon lub tablet koniecznie naładowany itp.
Woda, notes i ołówek – konieczny element w celu zapisania łączności. Tutaj jestem tradycjonalistą i wolę zapisywać łączności na papierze, ale nic nie stoi na przeszkodzie by robić to z wykorzystaniem telefonu lub tabletu. Ołówek w każdych warunkach będzie dobrym rozwiązaniem, długopis też jednak zdarzyło mi się, że odmówił posłuszeństwa – warto mieć przy sobie kilka sztuk. Woda do picia jest jak zbawienie kiedy po kilkunastu łącznościach zaschnie w ustach.

Zanim włączysz radiostację

W terenie ważne jest by wybrać miejsce gdzie nie będziesz przeszkadzać innym i nie będziesz stwarzał niebezpieczeństwa dla osób postronnych. Mam na myśli sposób rozstawienia masztu antenowego czy rozwieszenia anteny z wykorzystaniem np. drzewa. Pamiętaj o tym! Zadbaj o pewne mocowanie anteny, porządek przy radiostacji z okablowaniem zasilającym, antenowym. Porządek i bezpieczeństwo to ważny aspekt naszego hobby. Będziesz pracować np. w parku i na pewno ktoś się zainteresuje co robisz, chętnie o tym opowiesz jednak postronne osoby mogą w sposób niezamierzony zrobić coś, co będzie niebezpieczne dla nich czy dla Twojego sprzętu. Sprawdź antenę zanim zaczniesz pracować. To dobra praktyka. Sprawdź, czy instalacja antenowa działa w sposób prawidłowy. Pomiary anteny w miejscu pracy pozwolą uniknąć problemów a nawet uszkodzenia sprzętu. Dobrze zestrojona antena to 90% sukcesu.

Włącz radiostację i słuchaj

Kiedy włączysz radio i ustawisz częstotliwość, na której chcesz pracować, w pierwszej kolejności posłuchaj czy nie jest ona zajęta. Poczekaj dłuższą chwilę, może być bowiem tak, że za chwilę kogoś usłyszysz, a to częste zjawisko. To ważne by chwilę posłuchać zanim rozpoczniesz pracę. Nie zapomnij również, by upewnić się czy radiostacja ustawiona jest w paśmie amatorskim i czy modulacja jakiej używasz jest zgodna z bandplanem. Bandplan to umowa dżentelmeńska dlatego bądź dżentelmenem.

POWRÓT DO SAMOUCZKA