SSTV 2024

Najbliższe aktywacje:
– niedziela 2024-05-05: 08:00-09:00 LT

– niedziela 2024-06-02: 08:00-09:00 LT

UWAGA!
Z okazji 65cio lecia klubu do końca roku będziemy nadawać SSTV przy użyciu naszego znaku okolicznościowego HF65KJM.

Szczegóły transmisji:

Tryb PD90. Częstotliwość 144.500 MHz a gdyby była zajęta, to 144.550 MHz. Na początku zostanie nadany jednokrotnie obraz kontrolny dając słuchaczom szansę na wyregulowanie swoich systemów odbiorczych (np. slant correction itp.):

Następnie zostaną wyemitowane trzy obrazy zasadnicze jeden po drugim w odstępach około dziesięciu sekund. Ten etap zostanie powtórzony, to znaczy w sumie zostaną nadane dwie paczki po trzy obrazy lub mówiąc jeszcze prościej słuchacze dostaną dwie szanse na odebranie każdego obrazu. Przewidywany łączny czas transmisji wynosi około piętnaście minut. Po wyemitowaniu ostatniego obrazu przełączymy się na odbiór i będziemy nasłuchiwać ewentualnych odpowiedzi w przedziale 15 do 30 minut w zależności od ruchu.

Zapraszamy do zabawy!

Odebrane obrazy prosimy wysłać do nas mailem (klub@sp9kjm.com). A jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób podchodzimy do tego zagadnienia od strony technicznej, to zapraszamy do lektury tego wpisu: SSTV – jak my to robimy


Pamiątki z poprzednich aktywacji

2024-04-07

Upamiętniamy w tym roku 65-cio lecie istnienia klubu, więc możecie się spodziewać wielu aktywacji z użyciem naszego znaku okolicznościowego HF65KJM. W ten weekend był debiut tego znaku, dlatego postaraliśmy się o nieco bogatszą paczkę grafik niż zazwyczaj.

Obrazy odebrane przez nas:

Obrazy odebrane przez naszych korespondentów:

2024-03-03

Tym razem bez rozmachu z naszej strony – pofatygowaliśmy się samochodem na parking pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Natomiast nasz sympatyk Sławek SP9NOZ mógł się pochwalić zdecydowanie ciekawszą stacją terenową, ale okupioną większym wysiłkiem. Tak wyglądały nasze stacje:

W zabawie brał również udział, jak zawsze, Radek SP9VQ ze swojego domowego QTH.

Obrazy odebrane przez nas:

Obrazy odebrane przez kolegów:

2024-02-03

Tym razem pracowaliśmy z wieży widokowej na Mosornym Groniu w Zawoi. Stacja wyglądała tak:

Odebrane obrazki wysłali do nas Sławek SP9NOZ oraz Przemek SWL. Dziękujemy!

Ponadto Sławek odpowiedział nam również drogą SSTV.

2024-01-07

Tym razem my górą a nie zima.
Aktywacja ta wypadła w pierwszy śnieżny dzień roku. Warunki jednak nie były tak trudne, jak przed miesiącem. Uciążliwy bowiem był raczej wiatr niż śnieg, zaś temperatura oscylowała wokół akceptowalnego poziomu -3°C. Mimo wszystko postanowiliśmy wybrać bezpieczniejszą lokalizację – parking pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

Pozdrawiamy kolegów, którzy wysłali do nas odebrane grafiki. Dziękujemy za udział w zabawie i do następnego razu!

2023-12-03

Zima górą.
Aktywacja nie odbyła się. Warunki drogowe pogarszały się dynamicznie wraz z oddalaniem się od centrum Aglomeracji. W Chorzowie było trudno, ale ulice były jeszcze jako tako przejezdne, natomiast za Piekarami Śląskimi sytuacja zmieniła się w ciężką. Drogi były brunatne jak kawa z mlekiem od pomieszania głębokiego śniegu z brudem. Dalej, zbliżając się do miejsca aktywacji w Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej zastaliśmy drogi doskonale białe pokryte kopnym śniegiem, zaś przy krawężnikach była już nazbierana wysoka pryzma śniegu. Można było jechać tylko na wprost, lecz w pewnym momencie dalsza jazda bez łańcuchów stała się niemożliwa. Oczywistym było, że trzeba odpuścić. Postanowiliśmy zawrócić korzystając z dojazdu do bramy jednego gospodarza i to był koniec jazdy – utknęliśmy. Swoisty chichot losu polegał na tym, że akurat to miejsce było dość dobrze odśnieżone i ubite, a jednak auto nie mogło się poruszyć ani do przodu ani do tyłu. Szczęśliwym trafem spotkaliśmy panów zajmujących się odśnieżaniem przystanków, którzy pomogli nam wydostać się z tamtego miejsca.

Wniosek:
radioamatorzy w zimie powinni wozić ze sobą łańcuchy na koła nawet, jeżeli nie opuszczają aglomeracji! 🙂

Do następnego razu. 73!

Przy tej okazji przypomniały nam się sceny z Zawodów Barbórkowych sprzed kilku lat w kamieniołomie w Kozach. Przypomnijcie to sobie razem z nami:

2023-11-05

2023-10-01

2023-09-28