Remont klubu i inne informacje

20 stycznia br. na Cmentarzu Komunalnym przy Ulicy Michałkowickiej 37 w Siemianowicach Śl. pochowaliśmy Honorowego Prezesa klubu SP9KJM Eugeniusza Kurzeję SP9IIA. Poza członkami klubu, w uroczystości żałobnej wzięli udział przedstawiciele Śląskiego Oddziału Terenowego PZK (OT 06 PZK) w Katowicach oraz kilku Kolegów z terenu SP9. W imieniu przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Siemianowicach Śl. i prezydenta Siemianowic Śl. kondolencje złożył wdowie po Zmarłym Eugeniusz rzecznik prasowy UM Piotr Kochanek.

Miejsce spoczynku ŚP. Eugeniusza SP9IIA

Informacje na temat ŚP. Eugeniusza SP9IIA ukazały się na stronach:

http://www.siemianowice.pl/aktualnosci/zmarl-eugeniusz-kurzeja.18899/

https://www.extrasiemianowice.pl/

Cześć Jego pamięci.


Od pewnego czasu trwa remont Domu Kultury „Chemik” i w związku z tym na czas remontu około 2 tygodnie temu opróżniliśmy pomieszczenie klubowe. Obecnie przystąpiono do remontu pomieszczenie klubowego i musimy jeszcze trochę poczekać na ponowne wprowadzenie się do odnowionego pomieszczenia. Tak więc została czasowo zawieszona działalność klubowa. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy spotykali się na pasmach radiowych.

Pomieszczenie klubowe przygotowane do remontu
Część wyposażenia  wystawiona na korytarzu
Część wyposażenia klubowego złożona w podręcznym magazynku
Zmagazynowane wyposażenie klubowe

Mimo wszytko pracujemy w domach i zdobywamy kolejne dyplomy. Poniżej dyplom uzyskany wcześniej za udział w zawodach zorganizowanych przez ZG LOK pod nazwą „XV OMP ARKiL”

Mikołaj SQ9PCO nadal jest aktywny w zdobywaniu kolejnych dyplomów i ostatnio zdobył dwa dyplomy dla klubu – prezentujemy je poniżej. Dziękujemy.


Dla miłośników zawodów prezentujemy poniżej kalendarz zawodów międzynarodowych na rok 2022. Pewnie zainteresuje to wielu uczestników tych zawodów.

A skoro mowa o zawodach międzynarodowych to w pierwszy weekend kwietnia br. czekają nas prestiżowe zawody międzynarodowe pod nazwą „CQ WW DX Contest” i nasza reprezentacja klubowa weźmie w nich udział. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do wzmocnienia naszej ekipy klubowej. Na przestrzeni ostatniego miesiąca, z inicjatywy prezesa PZK, odbyły się w trybie zdalnym trzy posiedzenia Komisji SP DX Contest, w czasie których podjęto szereg ustaleń co do organizacji i rozliczenia zawodów. Pocieszającym jest fakt poszerzenia tej Komisji o 2 nowe osoby tj. Marcina SP3BBS i Tomka SP3QDM.


A teraz kilka ciekawostek:

Pierwsza informacja: dla kandydatów na krótkofalowców zainteresowanych zdaniem egzaminu państwowego na licencję nadawczą. Na poniższych 3 stronach znajdują się testy egzaminacyjne i warto z nich skorzystać.

http://test.sp6dlv.pl/

http://test.sp6dlv.pl/

http://test.sp6dlv.pl/

Kolejna informacja: być może niektórych z Was zainteresuje informacja na temat eliminatora QRM,  zawarta na stronie:https://qrznow.com/wimo-qrm-eliminator/?fbclid=IwAR22crgiHl2iMVrbaetsmgiFKiezVNBeCuR7Qt8lQQQsGgN-LsFk0IqtrVs  Warto wczytać się w treści zawarte w tym materiale. Jesteśmy zainteresowani Waszymi opiniami na ten temat.

Informacja dla ambitnych: dla osób chętnych do poszerzenia swojej wiedzy na temat różnych aspektów krótkofalarstwa. Jacek SP9CXN na swojej stronie internetowej zamieścił informację o wielu ciekawych publikacjach autorstwa Krzysztofa Dąbrowskiego OE1KDA zatytułowanych jako „Biblioteka polskiego krótkofalowca”. Ta strona to: https://sp9cxn.pzk.pl/

Na koniec niezbyt pocieszająca informacja, jaką około miesiąc temu skierował do Prezydium ZG PZK EMC Manager, przedstawiciel PZK w Polskim Komitecie  Normalizacji, przedstawiciel PZK w I Regionie w KARU komitecie C7 Marek Bury SP1JNY. Marek pisze:

Informacja o zagrożeniach dla krótkofalowców.

W dniu wczorajszym w godzinach wieczornych odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu EMC IARU R1, w którym uczestniczyłem. Tradycyjnie uczestniczy w nich kolega z Nowej Zelandii. Tym razem do spotkania dołączył również Sylvain F4GKR przejmujący pałeczkę po Donie. Jednym z omawianych tematów była sprawa CEPT CONSULTATION.

Koledzy z Niemiec zgłosili swoje zastrzeżenia do raportu w zakresie zagrożenia z dużej docelowej ilości ładowarek bezprzewodowych, co mimo mocy do 30W może dać skumulowany efekt zakłóceń niebezpieczny dla naszego hobby.

Inne uwagi to zakres raportu nie uwzględnia innych ładowarek WPT o mocy 50W-150W, które też powinny być. Dyskusja rozpoczęła się już przed posiedzeniem w postaci elektronicznej i więcej fragmentów było dyskutowanych..

Generalnie CEPT, który nie zajmuje się problemami EMC, bo jest to domena CENLEC odniósł się do najłatwiejszego zakresu tej technologii.

Ostatecznie ustaliliśmy, że jako mniejsze zło należy dokument poprzeć w istniejącej postaci.

TAK więc sentencję, jaką zaproponował Mirek SP5GNI można wysyłać Prezes czy Paweł SP7TEV wysyłajcie.

Jako ciekawostka: poza tematem konsultacji CEPT przesyłam link do pokazu z field trial z Norwegii https://youtu.be/aq7SP18sPKw firmy https://momentumdynamics.com/ instalacji testowej ładowarki 55kW – bezprzewodowej do samochodu elektrycznego. Pracuje na częstotliwości 85 kHz. Koledzy z Norwegii będą sprawdzać czy rzeczywiście niepożądane emisje są tak ograniczone jak głosi producent. Rozwiązanie jest podobne do patentu WiTricity & MIT co podobno budzi emocje tych ostatnich.

73! Marek SP1JNY

Aby nie kończyć informacji mało pocieszających na koniec trochę humoru i optymizmu.

Każdy krótkofalowiec marzyłby o takim maszcie antenowym. Ale czy każdy z nas miałby tyle odwagi
 jak ten śmiałek?

Tekst i zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ