Relacja z zawodów „Barbórka 2021 UKF” i nie tylko

     W ostatnią sobotę tj. 4 grudnia br. dwaj nasi klubowicze: Artur SP9AG i Tadeusz SP9HQJ wzięli udział w zawodach pod nazwą „Barbórka 2021 UKF”. W tym celu samochodem Tadeusza SP9HQJ udali się do miejscowości Kozy koło Bielska-Białej (JN99NT), aby z pobliskiej góry – wzniesienia po byłym kamieniołomie popracować w zawodach. Początkowo zadanie to wydawało się możliwe do zrealizowania, ponieważ miejsce to jest dość wysoko usytuowane i była duża szansa na zrobienie w zawodach wielu ciekawych łączności i może zdobycia czołowego miejsca w kraju. Liczyliśmy, że uda się nam przeprowadzić łączności z korespondentami z SP6 i może z SP7. Nie przewidzieliśmy jednak warunków obiektywnych, pogodowych – niezależnych od nas. W tym dniu bowiem w rejonie Bielska-Białej i najbliższej okolicy spadł śnieg, a temperatura otoczenia w godzinach wieczornych spadła niemal do zera, co nas zaskoczyło – na Górnym Śląsku w tym czasie  panowała lepsza aura. Na miejscu tj. na podjeździe na górę byliśmy około godziny 19.00.

      Przed wjazdem na górę powitał nas Marek SP9JKB otwierając nam wjazd na górę. Początkowo wszystko przebiegało bez przeszkód i udało się nam bez przeszkód dotrzeć mniej więcej do połowy wzniesienia, a potem zaczęły się przysłowiowe schody. Nie udało się nam pokonać dalszej wysokości z uwagi na śnieg i stromy podjazd. Na przyszłość trzeba będzie pomyśleć o łańcuchach na koła, a najlepiej o pojeździe napędzanym na 4 koła. W zaistniałej sytuacji wybraliśmy wariant alternatywny: zachowując środki ostrożności na biegu wstecznym cofnęliśmy się ponad 100 metrów w dół i udało się nam zainstalować na bocznej polanie, na której przystąpiliśmy do montażu anteny i sprzętu. Byliśmy solidnie przygotowani do wykonania zadania: poza 2 antenami (skorzystaliśmy z jednej) mieliśmy własne zasilanie akumulatorowe: 2 solidne akumulatorowe lampy oświetleniowe, nagłowne latarki podręczne oraz komplet narzędzi. Na przygotowanie się do zawodów mieliśmy niecałe pół godziny, ponieważ przy manewrowaniu na podjazd na górę i zjeździe na dół straciliśmy około pół godziny. Ale udało się pokonać wszelkie trudności i krótko po godzinie 20.00 czasu lokalnego przystąpiliśmy do pracy.

     Na początku pracę w zawodach zaczął Artur SP9AG rejestrując jednocześnie nawiązane łączności na laptopie, a po chwili podzieliliśmy się rolami. Tym razem Tadeusz SP9HQJ prowadził łączności, natomiast Artur rejestrował je. Udało się nam przeprowadzić łącznie 25 QSOs, w tym 21 na FM i 4 na SSB. Aktywność stacji biorących udział w zawodach nie była imponująca i jak mi dziś oświadczył organizator zawodów Marek SP9HTY było około 40 korespondentów. Gdybyśmy byli nieco wyżej to pewnie udałoby się nam uzyskać więcej łączności. Ale było to dla naszego zespołu klubowego kolejne doświadczenie i już teraz wyciągnęliśmy z tego wnioski. 

     Poniżej zdjęcia wykonane z naszej klubowej aktywności przez naszego Kolegę Marka SP9JKB:

Do rozpoczęcia zawodów zostało niecałe pół godziny i należało się spieszyć z rozwinięciem sprzętu. Od lewej: Artur SP9AG i Tadeusz uwijają się z montażem anteny, aby zdążyć na czas.
W spartańskich warunkach (niska temperatura i nienajlepsze oświetlenie) montujemy antenę kierunkową.
Jeszcze tylko należy podłączyć odciągi, podnieść wyżej antenę i można przystąpić do pracy.
Tadeusz SP9HQJ  w towarzystwie  Artura SP9AG śpieszy się z montażem anteny.
Pozostaje jeszcze podłączenie do nadajnika akumulatora samochodowego i może zawody się udadzą.
Ostatnie zerknięcie na regulamin zawodów i można przystąpić do pracy.
Ostatnie przygotowanie: nastawienie właściwego pasma i rodzaju pracy.
Artur SP9AG jako pierwszy przystępuje do pracy.
Po zrobieniu kilku łączności następuje zmiana operatora. Tym razem przy mikrofonie jest Tadeusz SP9HQJ robiący łączności, natomiast Artur SP9AG zajął się rejestrowaniem na laptopie prowadzonych łączności.
Zawody zakończyły się. Teraz czas na refleksje i podsumowanie wyprawy. Od lewej: Tadeusz SP9HQJ i Artur SP9AG.

Film z tej terenowej aktywności klubowej, autorstwa Marka SP9JKB:

     Na temat naszej wyprawy dyrektor Domu Kultury w Kozach i jednocześnie miejscowy krótkofalowiec Marek Małecki SP9JKB pisze na stronie: https://www.facebook.com/kamieniolomwkozach/ :

Kamieniołom w Kozach

Krótkofalarstwo to pasja, która swój potencjał wykorzystuje do zabawy, nauki, rozwoju techniki, bezpieczeństwa oraz do tak niecodziennych sytuacji jak ta: Kamieniołom w Kozach został wybrany przez śląskich krótkofalowców z siemianowickiego klubu SP9KJM na miejsce pracy nadawczej w trakcie tegorocznych zawodów radiowych „Barbórka 2021”.

Św. Barbara – patronka braci górniczej jest też bliska śląskim pasjonatom radia, którzy wywodzą się ze środowiska górniczego. Nieczynny dziś kamieniołom w Kozach to też dawna kopalnia (kopalnia kamienia).

Zestawienie tych elementów poza aspektem, że to doskonałe miejsce do pracy krótkofalarskiej jest przypomnieniem, że w Kozach istnieją miejsca, w których pracowali górnicy, a 4 grudnia to ich święto. Z okazji Barbórki wszystkim braciom Górnikom składamy serdeczne życzenia. Szczęść Boże!

4 grudnia 2021 r. na terenie kamieniołomu w Kozach pracowała stacja radiowa klubu SP9KJM.

Operatorzy: Artur SP9AG i Tadeusz SP9HQJ

Na zdjęciu: Tadeusz SP9HQJ pracujący z zawodach pod nazwą „Barbórka 2021 UKF”, a wewnątrz samochodu Artur SP9AG rejestrujący na laptopie prowadzone łączności.

     Ponadto na temat naszej aktywności klubowej w ramach zawodów jest informacja na stronie: facebook.

     Kiedy ustąpiły emocje związane z eskapadą i trudnościami z tym związanymi przyszedł czas na refleksję: udało się nam to przedsięwzięcie dzięki dużej pomocy Marka SP9JKB – człowieka bardzo skromnego, ale wielce zasłużonego nie tylko dla kultury lokalnego środowiska. Być może nie wszyscy wiedzą, że Marek S9JKB to reżyser filmowy posiadający wiele osiągnięć na polu kultury. Marek obecnie pełni funkcję dyrektora Domu Kultury w Kozach i przejawia wiele inicjatyw w zakresie kultury. Na temat Marka można poczytać na wielu stronach internetowych.

Marek SP9JKB przy swoim stanowisku operatorskim wraz z wiernym nasłuchowcem – ładnym psiakiem
Stanowisko operatorskie Marka SP9JKB

    O Marku SP9JKB można poczytać między innymi na stronach:

http://www.rudolf.net.pl/sp9kat/?p=453

http://rudolf.net.pl/kat/?p=192029

http://3sun.pl/trip/promoting-productivity/

https://docplayer.pl/17760390-Krotkofalowcy-tworza-wspierajaca-siec-radiowej-lacznosci-kryzysowej-w-rejonie-beskidow-beskid-slaski-zywiecki-i-maly.html

To tylko niektóre strony przedstawiające ożywioną działalność Marka SP9JKB – animatora kultury w Domu Kultury w Kozach koło Bielska-Białej. Marek aktywnie działa również w strukturze Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej w Kozach. Marku SP9JKB: dziękujemy Ci za pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia klubowego i wiemy, że na Twoją pomoc zawsze możemy liczyć.

     W tym samym dniu Mateusz zainstalował się na dużym wzniesieniu w okolicy Lublińca zamierzając wziąć udział w tych samych zawodach, ale niestety – z uwagi na tzw. złośliwość rzeczy martwych nie udało się to przedsięwzięcie. Okazało się, że kabel zasilający do urządzenia nadawczo-odbiorczego nie sprawdził się na UKF i Mateuszowi nie udało się wziąć udział w zawodach (przeprowadził tylko 2 QSOs – dziennik do kontroli). Ale jest to kolejne doświadczenie w zakresie spraw antenowym i następnym razem wyciągając z tego wnioski poprawimy się.

     W ostatnich zawodach pod nazwą „Narodziny Krótkofalarstwa Polskiego”, odbywających się w niedzielę tj. 5 grudnia br. pod znakiem klubowym wziął udział Tadeusz SP9HQJ i w ciągu niecałych 20 minut przeprowadził symbolicznie 9 QSOs. Musimy być obecni w najważniejszych przedsięwzięciach w zakresie zawodów krajowych i międzynarodowych.

     Dla osób zainteresowanych zawodami międzynarodowymi poniżej przedstawiam kalendarz zawodów na rok 2022 zaczerpnięty z jednej ze stron internetowych. Każdy DX-man będzie miał możliwość wybrać sobie rodzaj zawodów. Również nasza reprezentacja klubowa będzie brała udział w ciekawszych i bardziej atrakcyjnych zawodach międzynarodowych.

     A teraz ciekawostka: ciekawa informacja dla osób interesujących się historią łączności wojskowej, a konkretnie jej szyfrowaniem. Na stronie www ukazał się dość ciekawy artykuł pod tytułem: „Indiańscy szyfranci zamiast Enigmy. Jak Amerykanie “kodowali” depesze” Warto zapoznać się z treścią tego artykułu.

     Kolejna i ostatnia ważna informacja:  wszyscy polscy krótkofalowcy powinni mieć na uwadze stwierdzenia Marka SP1JNY, przedstawiciela PZK w Polskim Komitecie Normalizacji, przedstawiciela PZK w 1 Regionie IARU – w Komitecie C7, który informuje o kolejnych, ewentualnych zagrożeniach dla środowiska krótkofalowców. W mailu do Prezydium ZG PZK Marek SP1JNY pisze:

W dniu wczorajszym w godzinach wieczornych (to było niedawno – przypis autora) odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu EMC IARU R1, w którym uczestniczyłem. Tradycyjnie uczestniczy w nich kolega z Nowej Zelandii. Tym razem do spotkania dołączył również Sylvain F4GKR przejmujący pałeczkę po Donie. Jednym z omawianych tematów była sprawa CEPT CONSULTATION –  w sprawie, której prosiłem poczekać do stanowiska jakie zostanie wypracowane w C7. Koledzy z Niemiec zgłosili swoje zastrzeżenia do raportu w zakresie zagrożenia z dużej docelowej ilości ładowarek bezprzewodowych, co mimo mocy do 30 W może dać skumulowany efekt zakłóceń niebezpieczny dla naszego hobby. Inne uwagi to: zakres raportu nie uwzględnia innych ładowarek WPT o mocy 50W-150W, które też powinny być. Dyskusja rozpoczęła się już przed posiedzeniem w postaci elektronicznej i więcej fragmentów było dyskutowanych.. Generalnie CEPT, który nie zajmuje się problemami EMC, bo jest to domena CENLEC odniósł się do najłatwiejszego zakresu tej technologii. Ostatecznie ustaliliśmy, że jako mniejsze zło należy dokument poprzeć w istniejącej postaci. Tak więc sentencję, jaką zaproponował Mirek SP5GNI: może wysyłać Prezes PZK czy Paweł SP7TEV – wysyłajcie.

P.S.

Oficjalne stanowisko PZK (podpisane przez prezesa PZK Tadeusza SP9HQJ)  w tej sprawie zostało przez oficera łącznikowego PZK ds. współpracy z IARU Pawła SP7TEV wysłane do I Regionu IARU w Genewie. Teraz czekamy jak potoczą się dalsze losy.

Info: Tadeusz SPHQJ

Zdjęcia i film: Marek SP9JKB.