Wakacyjna aktywność klubowa

     Wakacje i związana z tym zmniejszona aktywność, z uwagi na sezon urlopowy, nie przeszkadzają naszym klubowiczom w realizacji zaplanowanych przedsięwzięć. Z pełną konsekwencją realizujemy zaplanowane zadania. Przypominam, że w czasie wakacji nasz klub jest czynny w środy od godziny 16.00 do 18.00, a w zależności od potrzeb dłużej. Ale wiele zadań klubowych realizujemy w terenie, poza klubem, a zwłaszcza zawody krajowe i międzynarodowe.

     W ostatnim czasie dużą aktywność wykazał Mateusz SQ9MLZ, który z Darkiem SP9DLM w warunkach polowych dokonał pomiarów anten na KF tj. lekkiego dipola na 80 m. oraz anteny JPC7(rogi) pracującej na pasmach 7 i 14 MHz. Dipol na 80 metrów zadziałał bez problemów. Brawo Koledzy! Poniżej zdjęcia z tego przedsięwzięcia.

Darek SP9DLM po montażu i pomiarach anteny
Antena JPC7 widok z dołu
Sprzęt wyjazdowy. Od lewej: akumulator, na środku wzmacniacz skrzynka antenowa i Yaesu FT817, po prawej Yaesu FT891
Yaesu FT891 pracujące w paśmie 20m z anteną JPC7

     Również Mikołaj SQ9PCO, mimo krótkotrwałego pobytu w szpitalu i powrotu do domu, nadal jest aktywny w zakresie prowadzonych akcji dyplomowych. Ostatnio dla naszego klubu Mikołaj zdobył kolejne cztery dyplomy prezentowane poniżej. Mikołaju: bardzo dziękujemy.

     Mikołaj SQ9PCO nie powiedział ostatniego słowa w zakresie akcji dyplomowych i przygotowuje kolejne akcje. Najbliższą akcją dyplomową realizowaną przez Mikołaja będzie między innymi dyplom poświęcony Świętu Kawalerii Polskiej. O szczegółach tej akcji dyplomowej poinformujemy w następnym wydaniu wiadomości klubowych.

Jeśli już jesteśmy przy nowo zdobytych dla klubu dyplomach to również Sebastian SP9TDA w ramach testowania nowej delty na 80m zdobył poniższy dyplom:

     W ostatni dzień klubowy tj. 28 lipca br. Mateusz SQ9MLZ wraz z Sebastianem SP9TDA pracowali nad nową anteną na 144 MHZ wg YU7EF 0208 dla potrzeb klubu na wyjazdy terenowe i do zawodów krajowych jak i międzynarodowych na UKF. Ostatecznie anteną będą 2 identyczne, sfazowane ze sobą, 8-elementowe yagi. Dotychczasowe dobre wyniki w zawodach krajowych i międzynarodowych na UKF zwiększyły nasze apetyty sportowe i zamierzamy zmierzyć się z krajową czołówką na UKF i zdobywać coraz lepsze wyniki sportowe. Sukcesywnie przybywa nam anten na KF i UKF i być może w niedalekiej przyszłości nasza reprezentacja klubowa znajdzie się w czołówce krajowej. Oby to się udało. Poniżej zdjęcia obrazujące prace nad nową anteną na UKF.

Sebastian SP9TDA i Mateusz SQ9MLZ pracują nad anteną Yagi wg YU7EF
Gotowe dipole do anten i giętarka dipoli.
W międzyczasie Kolegów klubowych wspomógł Romek SO9D z mikołowskiego klubu SP9PKS. Od lewej: Romek SO9D, Mateusz SQ9MLZ i Sebastian SP9TDA.

     A tak na marginesie: Romek SO9D przybył do naszego klubu na zaproszenie Mateusza SQ9MLZ i sądzę, że spodobała Mu się atmosfera panująca w naszym klubie. Nie namawiam Romka do transferu z klubu SP9PKS do SP9KJM, ale zapraszam do częstszego odwiedzania naszego klubu, a każdy gość jest mile widziany. Zapraszamy również inne osoby, które chciałyby poznać specyfikę i ambitne zamiary naszego klubu.

     W najbliższym czasie tj. 7 sierpnia br. czeka nas klubowa mobilizacja: warsztaty klubów LOK – owskich na terenie jednego ze śląskich ośrodków LOK, a konkretnie w pobliżu Gliwic. Lokalizację tego ośrodka wraz z pełną informacją o warsztatach ujawnimy po zakończeniu przedsięwzięcia. Z programem warsztatów zapoznali się członkowie śląskich klubów LOK tj. gliwicki klub SP9KAG, tarnogórski klub SP9KDU i siemianowicki klub SP9KJM. A tak na marginesie: szkoda, że w śląskiej organizacji LOK pozostały jedynie 3 kluby krótkofalarskie. Ale dobrze się stało, że obecnie prezesem ZW LOK w Katowicach jest krótkofalowiec Leszek Waligóra SP9WZR, który stawia na krótkofalarstwo, a my – klubowicze z SP9KJM pomożemy w tym. Trzeba robić wszystko, aby było coraz więcej krótkofalarskich klubów LOK – owskich.

     A wracając do warsztatów LOK – owskich to informuję, że oficjalna uroczystość odbędzie się w sobotę tj. 7 sierpnia o godz. 10.00 i w uroczystości tej, poza przedstawicielami ZW LOK w Katowicach i przedstawicielami klubów terenowych LOK, weźmie udział przedstawiciel ZG LOK w Warszawie Włodzimierz Karczewski SQ5WWK odpowiedzialny za sprawy sportowo-obronne i łączność w skali całego kraju. Ale już w piątek kilku naszych klubowiczów przybędzie do ośrodka, aby zamontować anteny na KF i UKF i prowadzić łączności, a wieczorem zorganizować ognisko integracyjne. W sobotę, po zakończeniu warsztatów planowany jest grill i długie Polaków rozmowy. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość bezpłatnie przenocować w ośrodku z soboty na niedzielę. Ale jest jeden warunek: trzeba posiadać koc lub śpiwór.

     Warsztaty te traktujemy jako kolejną formę sprawdzenia się w warunkach terenowych,  polowych. Szkoda, że ZG LOK zrezygnował z wieloletnich ogólnopolskich zawodów pod nazwą „Polny Dzień”, które kiedyś corocznie odbywały się w połowie sierpnia. Ale Zarząd klubu SP9KJM za pośrednictwem ZW LOK w Katowicach opowiada się za przywróceniem tych zawodów. Sądzimy, że obecny prezes ZW LOK w Katowicach przy naszej akceptacji spowoduje, że w ZG LOK zapadnie decyzja o przywróceniu tych zawodów.

     Z uwagi na ograniczone koszty przedsięwzięcia warsztaty te odbędą się w zmniejszonym składzie osobowym. Zarząd klubu SP9KJM i ZW LOK w Katowicach, doceniając wysiłki naszych klubowiczów na rzecz LOK chciałby, aby w tej imprezie wzięło udział więcej aktywistów klubowych. Zatem mile widziani są uczestnicy akcji dyplomowych związanych z Powstaniami Śląskimi, a zwłaszcza nasi telegrafiści z poprzednich akcji dyplomowych: Włodek SP9DUX i Janek SP9DLY. W najbliższy dzień klubowy tj. w środę 4 sierpnia uzgodnimy szczegóły dotyczące ostatecznego składu osobowego klubu SP9KJM. Ale w naszym zespole na tym spotkaniu integracyjnym, poza członkami Zarządu klubu, widzieli byliśmy między innymi: Krzysztofa SQ9NIU i Marcina SQ9ITA. Zatem propozycja dla pozostałych aktywistów klubowych: jeśli ktoś z Was chciałby wziąć udział w warsztatach to prosimy o kontakt z prezesem klubu Tadeuszem SP9HQJ (namiary w zakładce “Zarząd klubu”) lub przybycie na środowe spotkanie klubowe.

Tekst: Tadeusz SP9HQJ

Zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ, Mateusz SQ9MLZ, Mikołaj SQ9PCO