Kolejne dobre wieści z SP9KJM

Akcja radiowa związana z 100.leciem III Powstania Śląskiego przebiega sprawnie i na dzień 27 maja br. przeprowadzono już ponad 3200 łączności, a łączności ciągle przybywa. Tak więc do końca maja br. jest duża szansa, że będzie ponad 4000 łączności, a może dobijemy do 5000 QSOs. Koledzy pracują na wszystkich pasmach i wieloma emisjami. Bardzo doceniamy naszych niezawodnych radiotelegrafistów tj. Janka SP9DLY i Włodka SP9DUX pracujących emisją CW. Dziękujemy za aktywność!

     Jak przekazał prezes Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach Marek SP9HTY, Zarząd OT 06 PZK w Katowicach po zakończeniu akcji dyplomowej wynagrodzi najbardziej zasłużone kluby i operatorów okolicznościowymi pucharami i dyplomami, a ponadto wydrukuje swoiste tableaux ze zdjęciami operatorów klubowych za trzy edycje dyplomowe związane z powstaniami śląskimi. Tak więc operatorzy klubowi z SP9KJM też zostaną umieszczeni w tych tableaux. Dla mniej wtajemniczonych w znajomości języka francuskiego informacja, która może się przydać: tableau (tablica) to liczba pojedyncza, natomiast tableaux to liczba mnoga słowa tableau (tablice).

     A oto sylwetki naszych zawodników:


A oto ciekawostka – miła niespodzianka (poniżej), jaką sprawił nam Włodek SP9DUX przesyłając nam zdjęcie z 1965 roku, kiedy to pracował na radiostacji RBM 1. Takie zdjęcie ma dziś wartość historyczną. Starsi koledzy pamiętają pewnie to urządzenie i charakterystyczny klucz telegraficzny. W dawnych czasach tj. w latach 60.tych i 70.tych to urządzenie demobilowe było niemal w każdym klubie. Nie wszyscy mają takie pamiątki. Włodku: dziękujemy. A może pozostali koledzy też posiadają takie pamiątkowe zdjęcia? Jeśli tak to przysyłajcie je na adres sp9hqj@poczta.fm lub klub@sp9kjm.pl – opublikujemy je na stronie klubowej.

Włodek SP9DUX pracujący w dawnych latach na historycznym urządzeniu – RBM 1.

Ostatnio otrzymaliśmy kolejne miłe niespodzianki. W tegorocznych zawodach „PACC Contest 2021” klub nasz zajął 2 miejsce w kategorii MM MIX HP. Brawo dla Krzysztofa SQ9NIU i Marka SP2NNO, którzy pracowali pod znakiem klubowym. Poniżej okolicznościowy dyplom.

Krzysztof SQ9NIU i Marek SP2NNO w zawodach tych pracowali również pod własnymi znakami i w kategorii SOAB SSB HP zdobyli kolejno: 1 i 2 miejsce. Brawo Panowie!


W czwartek od jednego z organizatorów tegorocznych zawodów SPDX RTTY Krzysztofa SP2UUU mailem otrzymaliśmy następującą informację:

Jest nam miło pogratulować zajęcia jednego z czołowych miejsc w zawodach SPDX RTTY 2021. W załączniku dyplom. Komisja zawodów. Vy 73

Pozdrowienia, Krzysztof – SP2UUU

W zawodach tych klub reprezentowali Sebastian SP9TDA i Marek SP2NNO i jak widać zajęli 5 miejsce w kraju. BRAWO!


     Powyższe dyplomy wskazują na to, że zaczynamy osiągać coraz lepsze wyniki i zdobywamy czołowe miejsca w licznych zawodach. Dziękuję Kolegom za ich trud w rozsławianiu klubu w kraju i na świecie.

     Miłą  niespodziankę zrobił nam w ostatnią niedzielę tj. 23 maja br. Mateusz SQ9MLZ wraz z Andrzejem SP9AM. Wybrali się oni bowiem na Górę Siewierską w Gminie Psary koło Będzina i w ramach akcji dyplomowej związanej z 100. Rocznicą III Powstania Śląskiego pracowali na UKF pod klubowym znakiem okolicznościowym SO2921PS. Jak przekazał Mateusz, nie było łatwo dostać się na miejsce nadawania, ale Andrzej SP9AM, zaprawiony w bojach terenowych pokonał i tę przeszkodę. Kolegom tym, przy wykorzystaniu anteny 2×5/8 w wersji mobilowej NR22LH Diamond udało się przeprowadzić 25 łączności. Najwięcej łączności było oczywiście z SP9, ale były też QSOs z SP6 i OK2. Dziękujemy naszym klubowiczom za tę aktywność radiową.

Na zdjęciu: Mateusz SQ9MLZ nawiązuje pierwsze łączności na UKF. Autorem zdjęcia jest Andrzej SP9AM

A co poza tym? W ostatni dzień klubowy tj. we wtorek 25 maja br. w klubie był ożywiony ruch. Uporządkowaliśmy bowiem pomieszczenie klubowe przenosząc niepotrzebne przedmioty do podręcznego magazynku klubowego znajdującego się w piwnicy i pozbyliśmy się niepotrzebnych rzeczy. W tej akcji wzięli udział: Jacek SQ9BEC, Mateusz SQ9MLZ, Tadeusz SP9HQJ, a także dwaj Koledzy z Chorzowa, którzy po raz trzeci odwiedzili nasz klub. Kolegom z Chorzowa spodobała się atmosfera panująca w klubie i pewnie częściej będą nas odwiedzać. A tak na marginesie: Mateusz SQ9MLZ, doskonały specjalista w zakresie urządzeń radiowych i spraw antenowych, wraz z drugim specjalistą Jackiem SQ9BEC po raz kolejny udzielił daleko idących porad chorzowskim Kolegom w zakresie spraw antenowych i urządzeń nadawczo-odbiorczych.

Mateusz SQ9MLZ, jako specjalista urządzeń i anten, jest w swoim żywiole. Na zdjęciu objaśnia kolegom z Chorzowa zawiłości związane ze stosowaniem urządzeń oraz wykorzystaniem anten.
Mateusz SQ9MLZ, poza Markiem SP2NNO i Jackiem SQ9BEC, jest klubowym guru w zakresie urządzeń nadawczo-odbiorczych i anten. Jego rady i doświadczenia są bezcenne

     Była też okazja wyróżnienia Romka SP9UVQ okolicznościowym pismem pochwalnym za aktywność na rzecz klubu SP9KJM.

Romek SP9UVQ obdarzony okolicznościowym pismem pochwalnym
przez prezesa klubu Tadeusza SP9HQJ
 

     Poniżej ważne informacje – wyciąg z Komunikatu PZK Nr 21/2021 odnoszące się do najbardziej aktualnych spraw ogólnopolskich.

WYCIĄG Z KOMUNIKATU Polskiego Związku Krótkofalowców NR 21/2021 z dnia 26 maja 2021 r.

Łoś 2021

W związku z licznymi telefonami od pragnących odwiedzić naszą górkę w tradycyjnym terminie i nadal brakiem możliwości oficjalnych działań organizacyjnych, informuję i proszę o przekazanie poniższej informacji:

Celem umilenia pobytu zgromadzonym tam koleżankom i kolegom zapewniliśmy stoisko firmy cateringowej z ciepłymi posiłkami i odpowiednimi napojami, czynne w piątek i sobotę. Ponadto jednostka WOT dostarczy prąd z agregatu dla wszystkich uczestników, a my postaramy się go rozprowadzić w terenie. W tym samym czasie wojskowi łącznościowcy z Sieradza będą tam przeprowadzali próby na mikrofalach. Niestety nie udało nam się znaleźć chętnych do sprzątania tego terenu i uczestnicy mogą zobaczyć, jak to wygląda bez naszej pracy przed każdą imprezą. Przyczyna jest jedna i oczywista: fala krytyki, jaka przelewa się przez Internet kładzie się cieniem na tę imprezzę. Nadal PZK jest jedynym użytkownikiem tego terenu i każdy krótkofalowiec może z tego korzystać do woli. Prosimy tylko nie pozostawiać tam swoich śmieci. Zgodnie z przepisami nadal obowiązuje zasada DDM (dezynfekcja, dystans, maseczki). Życzę przyjemnego pobytu, udanych łączności i miłych wrażeń ze spotkań z kolegami.

73, Marek SP9UO

Komentarz SP9HQJ: w tym roku oficjalnie nie ma spotkania na ŁOŚ, ale na miejsce to nieoficjalnie uda się wielu krótkofalowców. Z naszego klubu wybiera się w najbliższą sobotę tam Mateusz SQ9MLZ i piszący te słowa Tadeusz SP9HQJ.  Mam wolne miejsca w samochodzie i mogę zabrać każdą chętną osobę.

Czemu służą składki do IARU?

Wszystkie stowarzyszenia członkowskie IARU co roku opłacają składki za swoich członków. IARU, a w naszym przypadku Region 1 IARU z tych składek pokrywa koszty związane z funkcjonowaniem służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. To nie jest tak, że wszystkie prawa, które mamy jako krótkofalowcy zostały nam przez jakieś bliżej nieokreślone gremium podarowane raz na zawsze. Tak naprawdę to po to w 1925 roku powstał Międzynarodowy Związek Radiokomunikacyjny (International Amateur Radio Union), aby w ogóle mogło rozwijać się krótkofalarstwo. Nie chodzi tu o chronologię i pozyskiwanie pasm do pracy dla radioamatorów, tylko o sam fakt, że te wszystkie pasma były wywalczone i wytargowane na kolejnych WRC (World Radio Conference) w ramach ITU (International Telcommunication Union). W ITU są reprezentowane rządy państw członkowskich. Konferencje są długie i kosztowne. IARU wysyła tam swoich przedstawicieli i przygotowuje materiały z wszelkich dziedzin od przydziału pasm, możliwych emisji, niepożądanych sygnałów, kompatybilności elektromagnetycznej etc., aby bronić zarówno pasm jak i możliwości nadawania i odbioru słabych sygnałów we wszechogarniającym QRM-ie. Sam fakt opłacania składki do IARU przez zrzeszonych krótkofalowców sprawia, że za ich pieniądze wszyscy pozostali niezrzeszeni mogą uprawiać swoje hobby otrzymując owe wartości za darmo kosztem tych świadomych. Samo IARU nie jest jakimś mitycznym tworem. W nim działają członkowie stowarzyszeń – w tym przypadku

PZK. Ci Koledzy poświęcają swoją wiedzę i czas pracując społecznie na rzecz ogólnoświatowego, w tym polskiego środowiska krótkofalowców. Za rekompensatę mają co najwyżej zwrot kosztów dojazdu o ile takie występują.

Piszę to dlatego, by po raz kolejny uświadomić krótkofalowcom, że każde stowarzyszenie jest po coś, a nie samo dla siebie i jego kondycja również finansowa ma istotny wpływ na przyszłość naszego pięknego hobby. Mylenie PZK z obsługą QSL, która jest tylko jednym elementem krótkofalarstwa jest błędne. Najważniejsza jest działalność zewnętrzna naszej organizacji czyli właśnie aktywność w ramach IARU, współpraca z partnerami społecznymi oraz administracją, obrona naszych praw do stawiania i wieszania anten, układanie się z UKE i ministerstwami, w taki sposób by stworzyć jak najlepsze warunki dla naszej pracy w eterze. Zagrożeń było i jest bardzo wiele, niektóre jeszcze dadzą się nam we znaki, o ile nie będziemy wystarczająco czujni. O tym napiszę i przypomnę w kolejnych artykułach.

Piotr SP2JMR

Komentarz SP9HQJ: sądzę, że powyższy tekst przybliżył nieco sens przynależności do PZK. Korzyść z tego płynąca to nie tylko darmowa obsługa kart QSL i odpowiedzialność z tytułu OC, ale wiele innych aspektów, o których wielu z nas zapomina albo nie wie. Nie kto inny, ale PZK dba interesy wszystkich polskich krótkofalowców, nawet tych niezrzeszonych w PZK. Gdyby nie PZK to nie byłoby wielu dotychczasowych zdobyczy np. nowych pasm. Ostatnio Prezydium ZG PZK konsultuje z UKE sprawę niezwłocznego przyśpieszenia egzaminów na świadectwo operatora. Jedną z głównych propozycji ze strony PZK jest przywrócenie egzaminatorów wywodzących się ze środowiska krótkofalowców. Szczegóły w tej sprawie znajdują się na stronie  https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4786 Na stronie tej znajduje się będący na etapie uzgodnień projekt Porozumienia w sprawie egzaminów osób ubiegających się o świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej zawarte pomiędzy Prezesem UKE a PZK.

     A na stronie https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4783 czytamy:

Ankieta w ramach przygotowań do warsztatowej części Konferencji Generalnej 1. Regionu IARU 2021

Ważne!

Pomóż nam zbadać słabe i mocne strony krótkofalarstwa w Polsce!

Stowarzyszenia krótkofalowców z Regionu 1 IARU podjęły się przeprowadzania analizy stanu krótkofalarstwa w swoich krajach, zbadania mocnych i słabych stron a także zewnętrznych zagrożeń i szans na rozwój naszego hobby.

W związku z tym w imieniu PZK, jako członka IARU, zwracamy się z prośbą do wszystkich krótkofalowców w Polsce o wypełnienie ankiety SWOT znajdującej się pod poniższym linkiem: Stan krótkofalarstwa w Polsce https://forms.gle/Re75F5CexnQxLqDG7

Przed wypełnieniem ankiety prosimy o uważne przeczytanie objaśnień.

Do wypełnienia ankiety zapraszamy wszystkich krótkofalowców, aktywnych i nieaktywnych, nasłuchowców i innej maści pasjonatów łączności radiowych. Zaproszenie jest adresowane do osób będących członkami PZK, innych organizacji, a także samotników.

Więcej wyjaśnień w samej ankiecie. Nie czekaj! Wypełnij już dzisiaj (ogromna prośba: niby zalecaliśmy, żeby nie później niż do dnia 23.05.2021 r. (do tego dnia wpłynęło ok. 270 odpowiedzi), ale… absolutnie definitywny i nieprzekraczalny termin to 28.05.2021 r.) i pochwal się tym na social mediach! 😊

Wielkie dzięki z góry za wkład!!! 😊

Ankietę koordynuje Zespół przedstawicieli PZK na obrady Konferencji Generalnej IARU R1 2021 w następującym składzie: Kol. Mariusz Busiło SP5ITI, Kol. Michał Brennek SP2J, Kol. Tomasz Ciepielowski SP5CCC, Kol. Piotr Wilkoń SQ8L i Kol. Paweł Zakrzewski SP7TEV.

Info: Paweł SP7TEV, Mariusz SP5ITI

Komentarz SP9HQJ: zachęcam wszystkich do wypełnienia ankiety i przesłania jej na wskazany adres. Wyniki ankiety pozwolą na opracowanie przez PZK strategii PZK na najbliższe lata.

     Dodatkowe informacje: na stronie http://lok.org.pl/aktualnosci/xvi-wojewodzki-zjazd-delegatow-lok-w-katowicach ukazała się informacja – artykuł autorstwa Tadeusza SP9HQJ w sprawie XVI Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów LOK, jaki odbył się 14 marca br. w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śl.

     Kolejna dobra informacja: W Zarządzie głównym LOK – Pion sportów obronnych, politechnizacyjnych i wodnych Wydział Szkolenia i Sportów Łączności ukazał się opublikowany 1 maja 2021 r. Komunikat Klasyfikacyjny LOK Edycja 2021 Część – KF CW/SSB,  w którym czytamy: 

TYDZIEŃ LIGI OBRONY KRAJU I ŻOŁNIERZA POLSKIEGO

EDYCJA 2021

1 MAJA 2021

CZĘŚĆ – KF CW/SSB

MULTI-OP CW L

L.p.ZnakCWSSBQSO zgłoszoneQSO zaliczonePktMnożnikRezultat% QSO
1.SP4KHM0636358116011692,06
2.SP9KJM0616155110011090,16
3.SN3P0595955110011093,22
4.SN7KAB0606054108010890,00
5.SP8KAF03939306006076,92

     Tak więc w kategorii Multi Operator zajęliśmy 2 miejsce, natomiast w klasyfikacji globalnej, na 83 stacje biorące udział w zawodach w wielu kategoriach, klub SP9KJM zajął 24 miejsce. To też niezły wynik. Dziękujemy Marcinowi SQ9ITA!

Info: Tadeusz SP9HQJ