Testowanie Icoma 7300 i nie tylko

     Akcja dyplomowa pod nazwą „III Powstanie Śląskie” nabiera tempa i dotychczas pod znakiem okolicznościowym SO1921PS przeprowadzono ponad 2 tysiące łączności na wszystkich pasmach i wieloma emisjami. Na CW pracują dwaj doskonali radiotelegrafiści tj. Jan SP9DLY i Włodek SP9DUX. Na KF różnymi emisjami pracują głównie: Marek SP2NNO, Krzysztof SQ9NIU, Sebastian SP9TDA i Marcin SQ9ITA. Najwięcej łączności na UKF zrobił dotychczas Mateusz SQ9MLZ. W tej akcji dyplomowej uzyskaliśmy okolicznościowy dyplom dla stacji pracującej pod znakiem SP9KJM. Dziękujemy naszym klubowiczom za wzmożoną aktywność i zapraszamy pozostałych klubowiczów do wzięcia udziału w tej akcji.

Opadły już emocje związane ze spotkaniem, jakie odbyło się 6 maja br., kiedy to od Zarządu Wojewódzkiego LOK w Katowicach otrzymaliśmy w darze „wypasione” cacko w postaci transceivera Icom 7300. W ostatni dzień klubowy tj. we wtorek 18 maja br. zaczęliśmy testować to urządzenie. Próby wypadły znakomicie i transceiver doskonale się sprawuje na wszystkich pasmach.

Pierwsze próby uruchomienia urządzenia w wykonaniu Mateusza SQ9MLZ. Obok, z zapartym tchem, śledzi tę próbę Henryk SP9UXH i Jacek SQ9BEC.
Mateuszowi SQ9MLZ udało się opanować menu urządzenia i można przystąpić do prowadzenia łączności.
Przy okazji Mateusz SQ9MLZ przetestował też urządzenie na UKF, które również wypadło pomyślnie. Z prawej: Jacek SQ9BEC.
Była też okazja uhonorowania Andrzeja SP9AM okolicznościowym pismem pochwalnym za wzmożoną aktywność na rzecz klubu. Od lewej: Tadeusz SP9HQJ i Andrzej SP9AM.

     A tak w ogóle to ruch w klubie był dość ożywiony, ponieważ po raz drugi odwiedził nas, pochodzący z Chorzowa, kandydat na krótkofalowca i spodobała mu się atmosfera panująca w klubie. Mateusz SQ9MLZ udzielił temu koledze wiele ciekawych rad i wskazówek jak zabrać się za krótkofalarstwo. Udzielił również wskazówek w zakresie nabycia najbardziej optymalnego sprzętu nadawczo-odbiorczego na UKF.

     W ostatnim czasie Mikołaj SQ9PCO wykazał się zwiększoną aktywnością radiową i zdobył dla naszego klubu kolejne 4 ciekawe dyplomy zamieszczone poniżej. Dziękujemy.

     Tymczasem na stronie: https://sfota2016.wixsite.com/2021 czytamy:

To już trzecia edycja programu Silesian Fortifications On The Air /Obszar Warowny Śląsk w eterze/ promującego w kraju i za granicą. Tym razem w trzech panelach, dla każdego coś dobrego. Tradycyjnie dla Krótkofalowców, ale też dla zdrowia czyli turystycznie rowerkiem lub pieszo oraz dla młodzieży zwłaszcza Harcerzy. Dla Krótkofalowców:​

W celu zdobycia pamiątkowego dyplomu, należy w terminie od 21.05.2021- 30.05.2021 przeprowadzić 4 QSO (łączności), w 4 dowolne dni , dowolną emisją, na dowolnym paśmie amatorskim, ze wskazanymi niżej stacjami pracującymi z obiektów Obszaru Warownego Śląsk (OWŚ).. Preferowane częstotliwości na UHF/VHF:

 – direct 145.525 Mhz

 – przemiennik SR9E    145.725 Mhz CTCSS 71.9 Hz ,FM+echolink

 – przemiennik SR9SS  439.100 Mhz CTCSS 71.9 Hz,narrow FM+FM-Link

Inne informacje o stacjach pracujących z OWŚ jak zwykle na dx-clustrze.

​Dyplomy w wersji elektronicznej.

Dalsze szczegóły w tej sprawie na wskazanej wyżej stronie internetowej.

     W czwartek tj. 20 maja br. w programie 3 Polskiego Radia ukaże się audycja radiowa – wywiad z sekretarzem PZK Piotrem SP2JMR w sprawie aktualnej sytuacji i perspektyw polskiego krótkofalarstwa. A już teraz przedstawiamy poniżej surowy materiał bez obróbki i zapraszamy do jego wysłuchania.

 Info: Tadeusz SP9HQJ