Kolejne osiągnięcia klubowe

     Idziemy za ciosem i poprawiamy swoje wyniki w zawodach krajowych i międzynarodowych. Ucieszyła nas informacja, że w zawodach pod nazwą „Japan International DX Contest 2020 Phone” w kategorii Multi Operator jako klub SP9KJM zajęliśmy 1 w kraju uzyskujac 156 punktów. Dla przypomnienia – operatorami stacji klubowej byli: Marek SP2NNO, Sebastian SP9TDA i Krzysztof SQ9NIU. Brawo zawodnicy !

     Miło nam poinformować naszych klubowiczów, że w tegorocznych zawodach pod nazwą „Pisanka Wielkanocna 2021” na UKF nasza stacja klubowa zajęła 1 miejsce w kraju. Wielkie brawa dla Mateusza SQ9MLZ, który pracował tu pod znakiem klubowym. Mateusz ma na swoim koncie znacznie więcej osiągnięć. Poniżej jeden z dyplomów zdobytych przez Mateusza w zawodach pod nazwą „2020 World-Wide DX Contest”


     Na stronie Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach http://pzk.katowice.pl/index.php?news&nid=191 ukazała się informacja o zbliżającej się akcji dyplomowej “III Powstanie Śląskie”, w której będziemy brali udział już w maju pod znakiem SO1921PS.

Dyplom dla uczestników wszystkich trzech edycji akcji dyplomowej

Tak więc przygotowujemy się do akcji dyplomowej i sądzę, że nie zabraknie klubowiczów pragnących wziąć udział w tym przedsięwzięciu pod znakiem klubowym. Koordynację w tym zakresie prowadził będzie Marek SP2NNO. Dodaję, że już w lutym br. otrzymaliśmy Pozwolenie Radiowe do pracy pod znakiem SO1921PS prezentowane poniżej.


     A w najbliższą niedzielę tj. 18 kwietnia br. odbędą się Europejskie Zawody Aktywności VHF/UHF/SHF (Activity Contest). Zawody te rozpoczną się o godz. 7.00 UTC i zakończą o 13.00UTC. Częstotliwości od 50MHz do 10GHz. Emisje, FM, SSB i CW. W zawodach podaje się raport, trzycyfrowy numer łączności i sześcioznakowy lokator. W Polsce zawody są rozliczane przez OKK SP UKF Klub. W innych europejskich krajach są rozliczane przez ich krajowe organizacje. Logi w formacie .edi prosimy wysyłać w SP na adres servera:

http://spukfcontest.pl/contest/22/upload/

Adres do regulaminu:

http://spukfcontest.pl/files/shared/2021_spukf_activity_contest_regulamin_kpl.pdf

Jestem ciekaw kto zgłosi swój akces do wzięcia udziału w tych zawodach. Informację o ewentualnym udziale w zawodach proszę zgłaszać do Marka SP2NNO.


     Gwoli przypomnienia należy wspomnieć, że 18 kwietnia br. tj. w najbliższą niedzielę przypada Światowy Dzień Krótkofalowca. A oto krótka informacja na ten temat zamieszczona na stronie https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-krotkofalowca:

W 2021 roku Światowy Dzień Krótkofalowca przypada na 18 kwietnia (niedziela).

Światowy Dzień Krótkofalowca upamiętnia utworzenie w 1925 roku międzynarodowej organizacji ruchu krótkofalowego. Coroczne obchody nawiązują do Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU), która zrzesza społeczności z różnych krajowych organizacji w celu propagowania krótkofalarstwa bez ograniczeń.


Przedstawiciele Unii działają w niezależny sposób w poszczególnych regionach świata. Na danych kontynentach obowiązują odrębne przepisy i różny podział częstotliwości radiowej. W tym dniu, organizowane są wydarzenia radiooperatorskie, które dążą do przybliżenia problematyki amatorskiego radia. Niektóre stowarzyszenia inicjują okolicznościowe zawody krótkofalarskie.

Światowy Dzień Krótkofalowca jest także okazją do wyróżnienia i podziękowania krótkofalowcom za ich pracę w czasie klęsk żywiołowych. Przykładem są powodzie w Polsce w 1997 i 2010 roku lub kataklizmy wywołane przez tsunami w Azji, w Australii, czy w Japonii. Krótkofalowcy służą zawsze pomocą, gdy profesjonalny sprzęt służ ratowniczych zawodzi lub potrzebują dodatkowego wsparcia.


Polski Związek Krótkofalowców powstał 24 lutego 1930 roku i od tego czasu zrzesza polskich radioamatorów. Celem działalności PZK jest wydawanie dyplomów specjalistycznych, organizowanie krajowych oraz międzynarodowych zawodów krótkofalowych, redagowanie „Krótkofalowca Polskiego”, czy pomaganie swoim członkom w egzekwowaniu prawa do uprawiania krótkofalarstwa, w tym do stawiania anten. A w jaki sposób można zostać krótkofalowcem? Wystarczy dołączyć do najbliższego klubu lub oddziału PZK i zdobywać wiedzę pod okiem profesjonalistów i miłośników krótkofalówek. W całej Polsce działają 52 kluby zrzeszające fanów tego sprzętu. Należy wiedzieć, że wśród światowych krótkofalowców znajdują się sławne osoby, takie jak aktor Marlon Brandon, fizyk i laureat nagrody Nobla Joe Taylor, czy pierwszy kosmonauta Jurij Gagarin.

Życzymy zatem wszystkim krótkofalowcomdobrej propagacji, osiągnięć na pasmach radiowych oraz potwierdzonych DX-ów.


W związku z Międzynarodowym Świętem Krótkofalowca zapraszamy wszystkich nadawców do udziału w zawodach, które odbędą się w najbliższą niedzielę tj. 18 kwietnia br. od godziny 15.00-15.59 UTC. Link do regulaminu: https://pga-zawody.pzk.pl/articles.php?article_id=13.

     Ponieważ wiem, że naszą stronę uważnie przeglądają nie tylko członkowie i sympatycy naszego klubu, ale również inni krótkofalowcy niezrzeszeni w PZK, jak też potencjalni przyszli krótkofalowcy, to zapraszam do odwiedzania strony PZK https://pzk.org.pl, na której jest wiele informacji o krótkofalarstwie. Jutro na tej stronie ukaże się Komunikat PZK (można go słuchać w każdą środę o godz.18.00 na częstotliwości 3700 MHz (+- QRM), a w nim informacja na temat Światowego Dnia Krótkofalowca. Ale już teraz prezentuję tekst-informację, jaka ukaże się w Komunikacie:

KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców

NR 15/2021 z dnia 14 kwietnia 2021 r.

I Sprawy organizacyjne

WARD 2021 18 kwietnia 2021 – Światowy Dzień Krótkofalowców czyli World Amateur Radio Day

Jak co roku w dniu 18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca. Jest to międzynarodowe święto ustanowione przez IARU- Międzynarodowy Amatorski Związek Radiokomunikacyjny w rocznicę jego powstania. Organizacja ta w dniu 18 kwietnia 2021 r obchodzi swoje 91. urodziny. W jej tworzeniu znaczącą rolę mieli Polacy. Nasza 9 osobowa delegacja reprezentowała środowisko szybko rozwijającej się radiokomunikacji amatorskiej SP. Na jej czele stał Stanisław Odyniec z lwowskiego środowiska radioamatorów.

Z okazji tego święta zwykle co roku odbywają się najróżniejsze spotkania i uroczystości związane z krótkofalarstwem. Obecnie ich nie ma z powodów epidemicznych. W tym roku w większości krajów odbywają się okolicznościowe zawody krótkofalarskie trwające zwykle ok. 2 godzin.

Polski Związek Krótkofalowców i Zespół PGA z tej okazji zapraszają do udziału w zawodach, które odbędą się w niedzielę 18. kwietnia od godziny 15.00-15.59 UTC. Link do regulaminu https://pga-zawody.pzk.pl/articles.php?article_id=13

Korzystając z okazji należy przypomnieć rolę krótkofalarstwa, a w szczególności potrzebę przynależności krótkofalowców do stowarzyszeń zrzeszonych w IARU. Niezwykle ważnym jest tu aspekt przydatności naszej służby w czasie klęsk żywiołowych, kiedy to często tylko krótkofalowcy utrzymują łączność, a zawodzą inne “profesjonalne” systemy. Tak było w czasie wielkiej powodzi na południu Polski w 1997 r. oraz podczas wielu mniej spektakularnych akcji na Terenie naszego kraju, a także w czasie sytuacji kryzysowych na świecie spowodowanych trzęsieniami ziemi lub falami tsunami. We wszystkich takich trudnych zdarzeniach nie zawiedli krótkofalowcy i za to należą się wszystkim uczestnikom tych akcji szczególne podziękowania. Zawsze powinniśmy o Nich pamiętać.

W naszym kraju w ciągu ostatnich 17 lat sprawa udziału krótkofalowców w organizowaniu sieci wczesnego ostrzegania nabrała nieco rozmachu. Wiele OT i samodzielnych grup (np. MASR, DASR, WASR) organizuje ćwiczenia w łączności kryzysowej. IARU i PZK jako organizacje również okresowo organizują ćwiczenia o zasięgu 1 Regionu IARU, całego IARU, a my na terenie naszego kraju. Nowa jakość EmCom w PZK datuje się od 7 maja 2013 r. kiedy to PZK podpisał stosowne porozumienie z Ministrem Administracji i Cyfryzacji.

Dla informacji o możliwości zagrożeń kapitalne znaczenie ma też szybko rozwijająca się sieć APRS.

Przydatność krótkofalowców dla społeczeństwa to nie tylko łączność bezpieczeństwa. Albowiem krótkofalarstwo jest jedną z ważniejszych dziedzin promującą dany kraj, w tym przypadku Polskę. Znakomitym przykładem są cieszące się coraz większą popularnością nasze zawody SPDXContest oraz sukcesy naszej reprezentacji czyli zespołu SN0HQ w Mistrzostwach IARU na falach krótkich –IARU HF Championship. Chociaż promocja przez krótkofalarstwo najlepiej się udaje w skali gmin, powiatów czy niektórych miast. Przykłady to Jarosław, Myślibórz, Bydgoszcz, Tarnów, Koszalin, Gorzów Wlkp. i jeszcze wiele innych. To dobrze i oby tych akcji promocyjnych było jak najwięcej. Mam tu na myśli stoiska z demonstracją pracy radiostacji, rozdawaniem ulotek oraz informowaniem czy wręcz namawianiem do krótkofalarstwa.

Ważne dla społeczeństwa są również inne aspekty krótkofalarstwa.

Ilość krótkofalowców świadczy o poziomie intelektualnym i politechnizacji  społeczeństwa, jego zamożności i stopniu rozwoju gospodarki kraju. Dla przykładu podam, że najwięcej krótkofalowców jest w USA, Japonii, Niemczech. Również wielką aktywność przejawiają krótkofalowcy z krajów skandynawskich, jest tak pomimo niskiej populacji tych społeczeństw. W Polsce jest ponad 12000 wydanych pozwoleń radiowych. Ile z nich jest aktywnych? Szacujemy, że ok 7000 z czego ok. 3500 należy do PZK.

Osobnym zagadnieniem natury społecznej jest zainteresowanie uprawianiem krótkofalarstwa przez młodzież. Większość nowych krótkofalowców właśnie z niej się rekrutuje. I w tym miejscu zwracam się z apelem do was Koleżanki i Koledzy o propagowanie gdzie i jak się da krótkofalarstwa, mając na względzie to co powyżej napisałem.

Bardzo ważnym zagadnieniem, o którym należy wspomnieć z okazji naszego święta jest wspólne działanie na rzecz rozwoju krótkofalarstwa, wspólne podejmowanie starań o nowe pasma i utrzymanie dotychczas użytkowanych oraz zabieganie o korzystne dla nas regulacje prawne zarówno w skali kraju jak i w ogólnoświatowej. To możemy osiągnąć wyłącznie poprzez wspieranie lokalnych stowarzyszeń krajowych zrzeszonych w IARU. Należąc do PZK współuczestniczymy w kształtowaniu przepisów nie tylko krajowych, ale także na szczeblu międzynarodowym, jako że IARU aktywnie uczestniczy w pracach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego czyli ITU. Na konferencjach generalnych czyli WRC (World Radio Conference ITU) ważą się losy m.in. nowych pasm dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej oraz utrzymania dotychczasowych. Bo należy pamiętać, że nasze pasma nie są nam dane raz na zawsze. Kolejna WRC może pod naciskiem lobby komercyjnych dokonać niekorzystnych dla nas zmian.

Osobną sprawą jest udział przedstawicieli IARU w pracach różnych instytucji ustalających normy dla urządzeń mniej lub bardziej powszechnego użytku, których praca wprowadza sygnały niepożądane zarówno w pasmach KF jak i UKF. Działalność na rzecz czystości eteru poprzez ustalanie konkretnych norm jest prowadzona także bezpośrednio przez Polski Związek Krótkofalowców, ponieważ nasz przedstawiciel od kilku lat jest stałym członkiem Komitetu Technicznego 104 Polskiego Komitetu Normalizacji. Komitet ten zajmuje się właśnie tak istotną dla nas kompatybilnością elektromagnetyczną. Wreszcie Polski Związek Krótkofalowców poprzez swoich przedstawicieli raportuje do IARU o wszelkich usłyszanych nielegalnych nadawaniach w ramach naszych pasm.

Te wszystkie działania świadczą o tym, jak ważnym jest zrzeszanie się krótkofalowców w stowarzyszeniach należących do IARU i wspieranie ich działalności swoją aktywnością lub choćby poprzez opłacanie składek. W przeciwnym przypadku będąc krótkofalowcem niezrzeszonym stawiamy się w roli pasażera łodzi na której inni za nas wiosłują.

WARD 2021

Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy z okazji przypadającego w dniu 18 kwietnia 2021 r. Krótkofalarskiego Święta życzymy Wam przede wszystkim zdrowia oraz samych sukcesów i maksimum zadowolenia z uprawiania naszego wspaniałego hobby.

Koledzy z Prezydium oraz Głównej Komisji Rewizyjnej PZK


Humor krótkofalarski:

Bez komentarza

Info: Tadeusz SP9HQJ