Wznowiona giełda krótkofalarska w SP9KJM

     W ostatnią sobotę tj. 3 października br. o godz. 9.00 w Domu Kultury „Chemik” odbyła się wznowiona giełda krótkofalarska. O ile w marcu br. na giełdzie uczestniczyło około 60 osób, to tym razem frekwencja była znacznie mniejsza. Tym razem było nieco ponad 25 osób. Powodem takiego stanu rzeczy był fakt wzrost zachorowań na Covid 19 sięgający do ponad 2 tysięcy takich przypadków w kraju. Sytuacja ta spowodowała, że starsi, bardziej narażeni na zakażenie wirusem krótkofalowcy nie chcieli ryzykować i zrezygnowali z udziału w giełdzie. Ale mimo to odwiedziło nas kilku znanych i cenionych na Śląsku krótkofalowców. Poniżej kilka zdjęć obrazujących to wznowione przedsięwzięcie.

Do giełdy byli dobrze przygotowani gospodarze giełdy – członkowie klubu SPKJM.
Od lewej: Jacek SQ9BEC, Mateusz SQ9MLZ i Józef SQ9FII.
W związku z małą frekwencją tym razem było znacznie mniej akcesoriów do sprzedaży.
Wśród przybyłych gości pojawił się znany na Śląsku dx-man z Rydułtów Piotr SP9QMP, stały uczestnik wielu zawodów krajowych i międzynarodowych, członek elitarnego Zespołu SN0HQ. Na zdjęciu Piotr w towarzystwie członka tarnogórskiego klubu SP9KDU Roberta SQ9FMU.
Dotarł również prezes Rybnickiego OT PZK Eugeniusz SQ9HZM. Na zdjęciu Eugeniusz
 w towarzystwie przedstawiciela Zarządu Klubu SP9KJM Sebastiana SP9TDA.
Odwiedził nas aktywny sympatyk klubu Marcin SQ9ITA, znany z aktywności w ramach konkursów radiowych i zdobywca wielu dyplomów dla klubu. Na zdjęciu Marcin w towarzystwie Mariusza SQ9IWS.
Wśród uczestników giełdy znalazł się Andrzej SP9QZG wraz z Leszkiem SP9QZH. Koledzy ci zainteresowali się pomieszczeniem klubowym i nie można było im tej przyjemności odmówić. Zapraszamy zatem tych Kolegów do częstego odwiedzania naszego klubu.
Nie mogło zabraknąć przedstawicieli mikołowskiego klubu SP9PKS, których zainteresowały starocie, przydatne dla konstruktorów. Od lewej: Krystian SP9NLX, Piotr SP9TPZ i Czesław SP9FLG.
Przybyli goście zainteresowali się pomieszczeniem klubowym, a potem wdali się w dłuższą dyskusję na tematy krótkofalarskie. Na zdjęciu od lewej: Piotr SP9QMP, Mariusz SP9MRP, Marcin SQ9ITA, Jurek SP5GEO, Mariusz SQ9IWS i Hubert SP9MDY. Gości podejmował prezes klubu Tadeusz SP9HQJ.

     Obecność wielu operatorów na giełdzie była też dobrą okazją do podsumowania wyników akcji dyplomowej pad nazwą „II Powstanie Śląskie” trwającej w okresie od 15 sierpnia do 15 września br. Dla przypomnienia: organizatorem tej akcji był Zarząd Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach (z siedzibą w Siemianowicach Śl.) przy współudziale Rybnickiego OT PZK, a w akcji tej wzięło udział 5 klubów śląskich (w tym siemianowicki klub SP9KJM) oraz indywidualnych 12 nadawców ze Śląska. Akcja ta miała na celu przypomnienie i upamiętnienie tragicznych zmagań powstańców śląskich walczących w 1920 roku o przyłączenie Śląska do Macierzy. W ramach podsumowania akcji dyplomowej przedstawiciele klubów i nadawcy uhonorowani zostali okolicznościowym pucharem i dyplomem. Siemianowicki klub SP9KJM pracował wówczas pod znakiem okolicznościowym SO1920PS i przeprowadził ogółem 2082 łączności krajowych i międzynarodowych. Tą drogą dziękuję operatorom naszego klubu tj. Markowi SP2NNO, Krzysztofowi SQ9NIU, Sebastianowi SP9TDA za aktywność na pasmach radiowych w czasie akcji dyplomowej.

Prezes klubu SP9KJM Tadeusz SP9HQJ otrzymuje okolicznościowy puchar od prezesa Śląskiego OT PZK Marka SP9HTY.
Beneficjenci okolicznościowych pucharów i dyplomów.
Reprezentacja klubu SP9KJM z okolicznościowymi trofeami. Od lewej: Józef SQ9FII, Tadeusz SP9HQJ, Sebastian SP9TDA, Mateusz SQ9MLZ, Piotr SQ9CXK i Zbyszek SP6RCK.
Ten dyplom nie wymaga komentarza.
Okolicznościowy puchar dla SP9KJM
Ten zapis na pucharze również nie wymaga komentarza

     W czasie trwania giełdy dowiedzieliśmy się, że kolejną przyczyną zmniejszenia frekwencji na giełdzie był fakt, że w każdą pierwszą sobotę miesiąca na Terenia Bytomia-Szombierek odbywają się giełdy staroci, w której bierze udział również wielu śląskich krótkofalowców. W tej sytuacji rozważana jest możliwość zmiany giełd krótkofalarskich na drugą sobotę każdego miesiąca. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu zabiegowi i po zmniejszeniu restrykcji związanej z Covid 19 w następnych miesiącach frekwencja na naszych giełdach będzie znacznie większa. O ostatecznej decyzji niebawem poinformujemy naszych Czytelników.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ