Kolejna udana akcja antenowa

Jak szaleć to szaleć. Zachęceni niedawną, udaną akcją w postaci zawieszenia wielopasmowej anteny Delta Loop poszliśmy za ciosem i w ostatni piątek tj. 26 czerwca br. przystąpiliśmy do kolejnej akcji. Tym razem na maszcie przymocowanym przy dachu Domu Kultury „Chemik” zainstalowaliśmy pięcioelementową antenę CP-5 Diamond, która po wstępnych testach sprawuje się dość dobrze. Jest właściwy SWR niemal na wszystkich pasmach. W piątkowe akcji antenowej wziął udział Jacek SQ9BEC, Mateusz SQ9MLZ i Tadeusz SP9HQJ. W najbliższym czasie dokładniej przetestujemy działanie anteny na wszystkich pasmach i dokonamy ewentualnych poprawek. Jak wynika z opisu technicznego producenta, antena ta jest świetna jako kompromis możliwości do rozmiarów, przeznaczona do działania w pasmach krótkofalarskich od 7MHz aż do 54MHz, posiada świetne osiągi i dobre parametry jak na tak krótką antenę. Anteny japońskiego producenta Diamond są już znane na świecie i ich produkty charakteryzują się dobrymi parametrami elektrycznymi i mechanicznymi.

     Systematycznie rozbudowujemy nasz system antenowy. Na KF posiadamy 3 anteny tj. wielopasmowy dipol wykonany przez Marka SP2NNO, antenę Delta Loop wykonaną przez Jacka SQ9BEC i zakupioną wcześniej wielopasmową antenę CP-5 Diamond. Jest zatem w czym wybierać. Tak więc jesteśmy w pełni przygotowani do zawodów krajowych i międzynarodowych na KF i już dziś zapraszamy nie tylko klubowych operatorów chętnych do pracy w zawodach. Szczególnie zależy nam na radiotelegrafistach, którzy będą mieli duże pole do popisu. Tak więc doskonały radiotelegrafisto Sebastianie SP9UXL: zapraszamy Cię do naszego klubu, gdzie możesz wyżywać się na telegrafii. Mamy dla Ciebie dwa „wypasione” klucze elektronowe. Zapraszamy również innych operatorów chętnych do pracy w zawodach, ponieważ warunki pracy na KF mamy teraz doskonałe.

     Na UKF mamy dwupasmową antenę X-300 Diamond (144/430 MHz). Jak podaje producent, antena ta jest ceniona przez użytkowników z uwagi na doskonałe parametry nadawczo-odbiorcze, lekkość konstrukcji połączoną z bardzo dużą odpornością na wiatr  i łatwość strojenia na wymagane pasma częstotliwości. Antena jest typu zwartego i do pewnego stopnia zabezpiecza radio przed uszkodzeniem przy ewentualnym wyładowaniu atmosferycznym. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyładowania atmosferyczne bardzo często następują zanim zauważymy zbliżającą się burzę. Dużo pewniejszym będzie jednak zastosowanie gazowego ochronnika przeciwprzepięciowego. W najbliższym czasie zawiesimy drugą, tym razem kierunkową antenę na UKF. Tak więc i na UKF poprawią się nam możliwości nadawania i odbioru. Nie jest to jednak ostatnie słowo z naszej strony. Mamy bowiem również inne pomysły w zakresie pracy w terenie i nie tylko. Bardzo dziękujemy Kolegom za ostatnią akcję antenową. Zatem: można ? Można, tylko trzeba chcieć.

A oto kilka zdjęć z ostatniej akcji antenowej:

Przed montażem anteny CP-5 z masztu należało zdemontować stare, wysłużone i nieprzydatne anteny. Na pewno złomiarze się ucieszą. Z demontażem starych anten bez przeszkód uporał się Mateusz SQ9MLZ.
Przed montażem anteny ważną sprawą było zabezpieczenie anteny przed korozją i warunkami atmosferycznymi. Ale Jacek SQ9BEC i Mateusz SQ9MLZ i tę sztukę mają w jednym palcu.
Kolejny etap montażu anteny
Jedna z ostatnich czynności. Ci ludzie nie mają lęku wysokości stojąc na krawędzi przepaści
Ostatnie dokręcanie śrubek
Tak wygląda system antenowy na KF. Na pierwszym planie na maszcie fragment pięcioelementowej  anteny CP-5. Nieco niżej, do masztu przymocowany jest zielony odciąg jednego z ramion anteny Delta Loop. U góry fragment wielopasmowego dipola.
Bohaterowie piątkowej akcji dyplomowej: Mateusz SQ9MLZ i Jacek SQ9BEC. Trzeci uczestnik akcji i dokumentalista Tadeusz SP9HQJ po drugiej stronie kadru.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ