Co to jest radioorientacja

Siemianowicki klub SP9KJM, jako klub LOK-owski, od lat specjalizuje się w zawodach radioorientacji sportowej. Członkowie tego klubu wielokrotnie byli wykonawcami zawodów centralnych i okręgowych w tej dyscyplinie sportowej, a zawody organizowane były przez ZG LOK i ZW LOK w Katowicach. Stałe miejsce tych zawodów to: Kokotek i Brzegi koło Lublińca oraz Kucoby koło Olesna. Być może, nie wszyscy czytający ten artykuł, tak do końca wiedzą na czym polega istota tych zawodów. Aby bliżej poznać specyfikę tego sportu, warto poczytać o tym na stronie Skierniewickiego Stowarzyszenia Radioorientacji Sportowej: http://www.ssrs.org.pl/?page_id=107  A zatem poczytajmy:

Radioorientacja: co to jest i co w tym sporcie chodzi ?

Radioorientacja (znany także jako Amateur Radio Direction Finding ARDF,lub radiosport) jest sportem polegającym na wyścigach w terenie, który łączy umiejętności określania kierunku – wykorzystując odbiornik radiowy i orientacji – pracy z mapą i kompasem. W czasie wyścigu, zawodnicy używając mapy topograficznej, kompasu i odbiornika radiowego do namierzania kierunku poruszają się w zróżnicowanym zalesionym terenie i poszukują nadajników radiowych (zwanych potocznie lisami). Zawody rangi międzynarodowej są organizowane przez Międzynarodowy Związek Krótkofalowców (IARU). Sport jest najbardziej popularny w Europie Środkowo-Wschodniej, Rosji i Chinach, gdzie często był używany w programach wychowania fizycznego w szkołach. Uczestnicy korzystają z odbiornika, mapy i kompasu, aby przeszukać teren i odnaleźć rozmieszczone w terenie nadajniki (lisy). W orientacji, punkty są kreślone na mapie i w muszą być zaliczone w podanej z góry kolejności. W radioorientacji punkty są ukryte w lesie i nie są nanoszone na mapę przed startem. Można je odnajdować w dowolnej kolejności. ….

http://www.ssrs.org.pl/dokumenty/Radioorientacja.pdf

Obejrzyj ciekawy film o orientacji sportowej na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=tl4HztSY8Mo

Bezpieczeństwo

Badania lekarskie

Zawodnik, przystępujący i uczestniczący w treningach sportowych oraz biorący udział w zawodach, winien być uznany za zdolnego pod względem zdrowotnym. Badanie i orzeczenie jest udokumentowane w wydanej dla sportowca karcie zdrowia sportowca. Zgodnie z przepisami orzeczenie o zdolności do uprawiania sportu może zostać wydane na maksymalnie 6 miesięcy. Celem badań sportowo-lekarskich jest ocena ryzyka rozwoju niekorzystnych następstw zdrowotnych wskutek uprawiania danej dyscypliny sportowej.

Kleszcze

Najprostszym sposobem uniknięcia kleszcza byłoby unikanie miejsc jego bytowania. Ale przecież to absurd, żeby rezygnować ze spacerów po  lasach, łąkach, parkach itd. Kierując się takim podejściem, musielibyśmy zrezygnować z wakacji, wypadów na działkę, wszelkiego kontaktu z naturą a przede wszystkim z treningów i zawodów które odbywają się w lasach.
Aby nie rezygnować z kontaktu z naturą lepszym pomysłem jest odpowiednie zabezpieczenie się przez ukąszeniem – stosowanie środków odstraszających kleszcze a przede wszystkim po każdym treningu, zawodach powinniśmy starannie obejrzeć całe swoje ciało. Ukąszenia kleszcza zwykle nie czujemy, ponieważ posiada on substancje znieczulające w swojej ślinie. Im wcześniej zauważymy kleszcza, tym mniejsze ryzyko, że nas ukąsi lub zarazi.  Jeśli doszło do ukąszenia, powinniśmy jak najszybciej usunąć kleszcza. Jeśli nie wiemy jak, nie wahajmy się poprosić o pomoc specjalisty.

Przygotowanie do treningu lub zawodów

Każdy zawodnik planujący wyjście na trening lub start w zawodach winien odpowiednio się przygotować. Co to znaczy? Oznacza to, że musi przygotować odpowiednie obuwie a zarazem dolną i górną część stroju do biegania.


Buty: Przede wszystkich buty powinny być wygodne jak również zapewniać bardzo dobrą przyczepność do podłoża, na którym biegamy. Jeśli jest to teren płaski, to mogą to być buty półkrosowe. Jeśli teren pagórkowaty lub górzysty – to najlepiej buty typu korko-kolce.


Spodnie: najlepiej leginsy – letnie lub zimowe – w zależności od pory roku. Można też użyć materiał typu dederon. Spodnie z tego materiału są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne ( krzaki, gałęzie itd. ), lekkie i pochłaniają mało wody.


Górna część stroju również powinna być dostosowana do pory roku. Jeśli jest ciepło, to wystarczy koszulka z krótkim rękawem. Jeśli biegamy w chłodniejsze dni to dokładamy koleją warstwę , itd. Wszystkie elementy stroju, powinny być tak dobrane, aby w przypadku deszczu nie chłonęły dużej ilości wody i zarazem nie były ciężkie.

Niezbędne dodatki: Na każdy trening lub start w zawodach na radioorientację zawodnik powinien posiadać :

  • zegarek – do kontroli czasu biegu
  • koszulkę foliową (A4) na mapę,
  • czerwoną kredkę lub mazak, tak, aby móc rysować swoje namiary na foli
  • kompas.

Po biegu: Oprócz stroju do biegania musimy popmyśleć o rzeczach na przebranie. Najlepiej wszystkich – łącznie z majtkami. Zmiana rzeczy po treningu lub zawodach eliminuje przeziębienie, które może się pojawić w wyniku wychłodzenia organizmu. Dodatkowo po każdym treningu musimy uzupełnić płyny, więc wskazana jest woda, izotonik lub zwykła herbata w przypadku mroźnych dni.

Z Internetu wyszukał Tadeusz SP9HQJ