Przygotowania do obchodów 60-lecia klubu

Trwają intensywne przygotowania do obchodów 60- lecia klubu pod patronatem prezydenta Siemianowic Śląskich. Główna uroczystość z tym związana będzie miała miejsce w sobotę tj. 19 października 2019 r. o godz. 16.00 w okazałej Willi Fitznera przy ulicy Fitznerów 3 w Siemianowicach Śl. W uroczystości tej wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta Siemianowice Śl. z prezydentem Rafałem Piechem na czele. Będą też przedstawiciele ZW LOK w Katowicach i ZM LOK w Siemianowicach Śl., a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji społecznych. W tym dniu o godz. 11.00 w siedzibie Domu Kultury „Chemik” odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Prezydium ZG PZK, w którym wezmą członkowie Prezydium i Głównej Komisji Rewizyjnej PZK. Po obradach wszyscy udadzą się na uroczystość do Willi Fitznera.

W czasie uroczystości najbardziej zasłużeni członkowie klubu i inne osoby zostaną uhonorowane okolicznościowym Medalem 75-lecia LOK. Program spotkania przewiduje krótką informację na temat powstania i historii klubu, jak też plan zamierzeń klubowych na najbliższe lata. Uczestnicy spotkania otrzymają również bezpłatnie płytę CD z najnowszym opracowaniem kronikarza klubowego – Tadeusza SP9KJM tj. z drugim wydaniem monografii pt. „Historia klubu SP9KJM – wydanie drugie”. Tą drogą dziękujemy władzom miasta, a szczególnie prezydentowi Siemianowic Śl. Rafałowi Piechowi za sponsoring w wytworzeniu 200 egzemplarzy opracowania.

W ramach przygotowań do uroczystości odkurzyliśmy stare, historyczne urządzenia i zamierzamy w Willi Fitznera zorganizować mini wystawę starego sprzętu tj. radiostacji RBM 1, radiostacji R 105 D, odbiornika R 311, telefonu TAI 43 i innych staroci. Niebawem pomieszczenie klubowe zostanie pomalowane i odnowione. Dzięki Romkowi SP9UVQ wykonane zostały szuflady, na których w specjalnych pojemnikach umieszczone zostały liczne karty QSL. Wykonano również szereg innych prac porządkowych w pomieszczeniu klubowym i podręcznym magazynku.

Od dwóch tygodni nasi operatorzy tj. Marek SP2NNO, Krzysztof SQ9NIU, Sebastian SP9TDA i Marcin SQ9ITA pracują na KF głównie emisją SSB i FT8, ale brakuje nam dobrego radiotelegrafisty. Czy któryś z kolegów chciałby popracować emisją CW pod znakiem HF60KJM? Jeśli tak, to proszę o kontakt z Tadeuszem SP9HQJ. Pod znakiem okolicznościowym jesteśmy również obecni na UKF, a koordynatorem łączności na UKF jest Jacek SQ9BEC. Zarówno SP9KJM, jak i HF60KJM znajdują się na QRZ.COM i cieszy nas informacja, że strony te są licznie odwiedzane przez internautów. Licznik odwiedzin pokazuje, że dotychczas było ponad 2 tysiące wizyt na każdej ze stron. Na stronie QRZ.COM – HF60KJM wykazana jest lista przeprowadzonych łączności i każdy zainteresowany korespondent może sprawdzić kiedy i na jakiej częstotliwości miał już QSO ze stacją HF60KJM. Dzięki Markowi SP2NNO i Sebastianowi SP9TDA, którzy wgrali programy logujące, wszystkie łączności w ramach znaku HF60KJM i SP9KJM logowane są komputerowo.

Cieszy nas fakt, że nasza strona klubowa jest coraz częściej odwiedzana przez wielu krótkofalowców, którzy dowiadują się o ostatnich zintensyfikowanych działaniach, a to w praktyce przekłada się na zwiększoną ilość wizyt w naszym klubie. Dzięki informacjom zamieszczonym na stronie klubowej, ostatnio trzech nowych kolegów zaczęło regularnie odwiedzać nasz klub i koledzy ci są szkoleni do przygotowania się do egzaminu państwowego na licencję nadawczą. Niebawem na stronie klubowej w zakładce Filmy zostanie opublikowany film z naszej ostatniej aktywności w ramach Pikniku Militarnego. Zapraszamy zatem do regularnego odwiedzania naszej strony klubowej, na której są zawsze najświeższe informacje.

Kolejna dobra wiadomość: w związku z wojskowym zawodami strzeleckimi organizowanymi w najbliższy weekend przez ZW LOK w Katowicach na terenie strzelnicy myśliwskiej przy ulicy Zwycięstwa 2 w Siemianowicach Śl., nasi klubowicze będą na strzelnicy w najbliższą niedzielę tj. 6 października od wczesnych godzin rannych i pracować będą na KF pod znakiem HF60KJM. Zapraszamy więc wszystkich chętnych do odwiedzenia naszego stanowiska. Wskazane jest zabranie ze sobą urządzenia mobilnego na UKF.

I na koniec zła informacja: 25 września br. delegacja klubowa tj. Romek SP9UVQ, Józef SQ9FII, Janek SQ9ETU oraz Tadeusz SP9HQJ na cmentarzu przy ulicy Łagiewnickiej w Chorzowie pożegnała zmarłego sympatyka naszego klubu Bogdana Hyżego SQ9LBA. Informacja na temat Ś. P. Bogdana znajduje się w pierwszym wydaniu monografii pt. „Historia klubu SP9KJM” na stronie 68 na https://sp9kjm.pl/index.php/historia/ Cześć Jego pamięci. Niech Mu ziemia lekką będzie.

Info: Tadeusz SP9HQJ

Poniżej informacja na temat Bogdana SQ9LBA zawarta na stronie 68 monografii z 2009 roku pt.”Historia klubu SP9KJM”:

SQ9LBA – Bogdan Hyży. Krótkofalarstwem interesował się od najmłodszych lat. W latach 60 – tych należał do bytomskiego klubu SP9KBF. Potem w związku z ożenkiem, pracą zawodową i sprawami rodzinnymi, na wiele lat zawiesił swoją działalność. Pod koniec lat
80–tych powrócił do uprawiania hobby, pracując na urządzeniach typu „Trop”, „Echo” i „Tukan” w paśmie CB. Wtedy to dowiedział się, że w siemianowickim klubie SP9KJM organizowany jest kurs na licencję kategorii II i w ten sposób trafił do klubu. Tu odbył kurs, uzyskał licencję kategorii II, a następnie po paru latach, po zdaniu telegrafii, uzyskał licencję kategorii I. Swoim krótkofalarskim hobby „zaraził” najbliższą rodzinę tj. dwóch synów : Romana SQ9HZT, syna Tomka SQ9MDJ oraz wnuka Dawida SQ9MDB. Jako specjalista budowlany, wykazuje dużą aktywność w zakresie wszelkiego typu prac remontowych i modernizacyjnych. Jego pomoc okazała się niezwykle przydatna w czasie adaptacji nowych, kolejnych pomieszczeń klubowych. Bierze aktywny udział w czasie zawodów i konkursów radiowych. Atrakcyjne usytuowanie Jego miejsca zamieszkania w Chorzowie powoduje, że w okresie letnim jest to miejsce częstych integracyjnych spotkań klubowych, połączonych z grillowaniem i „długich Polaków rozmów”.