Co słychać w klubie SP9KJM?

Mimo wakacji, klub funkcjonuje w każdą środę od godziny 16.00 do godziny 19.00, a dziś(08.08.2019 r.) do godziny 20.00 i tu zawsze coś się dzieje. Dziś odwiedził nas członek naszego klubu Sebastian SP9UXL, który złożył wiele ciekawych propozycji mających na celu ożywienie działalności klubowej. Z uwagą wysłuchaliśmy ciekawych propozycji. A tak gwoli wyjaśnienia: znaczna część krótkofalowców to skromni ludzie mający na swym koncie wiele osiągnięć i tym się nie afiszują. Do takich osób należy Sebastian SP9UXL, a warto wiedzieć, że jest to człowiek bardzo ambitny, który wiele osiągnął w swym młodym życiu. Pamiętam Sebastiana, kiedy to jako nastoletni chłopak, pod koniec lat 80.tych i w latach 90.tych wraz ze swym dziadkiem często bywał w piekarskim klubie SP9KRT, gdzie chodził na kurs, a następnie uzyskał licencję nadawczą. Polubił telegrafię szybką na kluczu elektronowym, ma w tym zakresie duże osiągnięcia i jest naszym wsparciem klubowym w zawodach telegraficznych. Ale niestety Sebastian jest bardzo zajętym człowiekiem, ponieważ jako doktor na Politechnice Śląskiej w Gliwicach ma bardzo dużo zajęć dydaktycznych i nie zawsze może pozwolić sobie na częste wizyty w naszym klubie. Ale o nas nie zapomina i od czasu do czasu(jak Mu czas na to pozwala) zagląda do naszego klubu. Drogi Sebastianie: zaglądaj częściej do naszego klubu – podwoje klubowe są dla Ciebie zawsze otwarte. Tu możesz się wykazać w telegrafii i będziesz w tym zakresie solidną konkurencją dla Andrzeja SP9IIL.

Dziś po raz drugi odwiedził nas również Wojtek z Jaworzna, który o klubie dowiedział się ze strony internetowej naszego klubu. Wojtek jest inżynierem informatykiem i specjalizuje się opracowywaniem programów dla potrzeb przemysłu, ale zainteresował się techniką radiową i chciałby zostać krótkofalowcem. Jako klub, zrobimy wszystko, aby Wojtkowi się to udało. Wojtek pochwalił się, że z zainteresowaniem przeczytał publikację Krzysztofa Słomczyńskiego SP5HS(zasugerowaną przez nas) i nadal zamierza zgłębiać arkana sztuki krótkofalarskiej. W tym celu udzieliliśmy Wojtkowi wskazówek w zakresie dobrania materiałów do przygotowania się do egzaminu państwowego na licencję krótkofalarską i udzielimy Mu daleko idącego wsparcia. A tak po cichu, to cieszymy się, że mamy kolejnego informatyka, który pomoże nam w rozwiązaniu wielu problemów informatycznych. Zatem tandem w wykonaniu Sebastiana SP9TDA, którego może wesprzeć profesjonalnie Wojtek to dobry prognostyk dla naszych klubowych spraw informatycznych. Mam tu na uwadze między innymi programy do technik cyfrowych, którymi będziemy pracować w najbliższym czasie. Zatem Sebastianie i Wojtku: przed Wami jest jeszcze trochę pracy i mam nadzieję, że niebawem znak klubowy często będzie słyszany i widziany emisjami cyfrowymi na pasmach eteru.

W ostatnią środę również nie próżnowaliśmy, ponieważ uporządkowaliśmy kilka spraw klubowych. Osoby odwiedzające Dom Kultury „Chemik”, w tym członkowie różnych sekcji i kół zainteresowań z pewnością zauważają tablicę informacyjną umieszczoną na parterze budynku informującą o specyfice krótkofalarstwa i korzyściach z tym związanych. Poza ogólną informacją dotyczącą krótkofalarstwa, ciekawą broszurą na tablicy tej są najciekawsze kart QSL z różnych zakątków świata. Podobna, ale nieco większa jest tablica umieszczona na ścianie tuż przy wejściu do pomieszczenia klubowego. Ale to jeszcze nie wszystko w zakresie promocji krótkofalarstwa mamy dalsze rozwiązania do realizacji. Ciekawie wygląda dość bogaty zbiór kart QSL uporządkowany wg poszczególnych krajów, jak też zbiór naszych klubowych kart QSL, jakie wytworzyliśmy na przestrzeni 60 lat istnienia naszego klubu. Przygotowujemy również nasze historyczne zasoby sprzętu krótkofalarskiego, aby stworzyć kącik historyczny. A mamy się czym pochwalić. Wśród naszych zbiorów jest między innymi zabytkowy, sprawny odbiornik R311 i wiele tzw. perełek krótkofalarskich. Tymi cackami pochwalimy się w czasie uroczystych obchodów 60.lecia istnienia naszego klubu. Nie sposób wymienić tu wszystkich inicjatyw, jakie artykułują członkowie Zarządu klubu i klubowicze. A jest ich naprawdę dużo.

Kolejna informacja: 31 br. sierpnia (sobota), w związku z 40.leciem Robotniczych Ogródków Działkowych „Malwa” w Siemianowicach Śl., od godzin rannych nasi klubowicze pracować będą na pasmach KF i UKF z terenu ogródków działkowych usytuowanych przy końcu ulicy Emilii Plater. Na spotkaniu tym, trwającym do godzin rannych, bawić się będą działkowicze, a obecność naszej radiostacji klubowej będzie swoistą promocją naszego klubu. Gwoli informacji dodam, że w części oficjalnej uroczystości o godz. 16.00 weźmie udział Prezydent Siemianowic Śl. Rafał Piech i będzie okazja, aby w warunkach kameralnych porozmawiać z Panem Prezydentem o sprawach klubowych. Na uroczystości tej będzie więcej oficjeli, w tym Radio Piekary i mam nadzieję, że dostrzeżone zostaną działania naszego zespołu klubowego. Zatem już teraz przygotowujemy anteny i urządzania nadawczo-odbiorcze na KF i UKF, aby dać pokaz mieszkańcom Siemianowic Śl., że funkcjonujemy i mamy się dobrze. Zapraszam zatem naszych operatorów do udziału w tym przedsięwzięciu. Bardzo liczę na udział Mateusza SQ9MLZ, Sebastiana SP9UXL i innych wytrawnych operatorów.

Na koniec dodatkowe trzy informacje: po wakacjach przystępujemy do akcji promocyjnej w siemianowickich szkołach, ale o szczegółach porozmawiamy w klubie. Na przełomie września i października br., w związku z organizowaniem przez Zarząd Wojewódzki LOK w Katowicach zawodów strzeleckich na terenie strzelnicy myśliwskiej w Siemianowicach Śl., podobnie jak kilka lat temu, będziemy z naszą radiostacją klubową pracować z terenu strzelnicy. Dbając o politykę informacyjną i tzw. PR (public relations), niebawem nakręcimy ciekawy film – spot reklamowy o naszym klubie. Zatem Józefie SQ9FII: przygotuj się z kamerą i niebawem dostaniesz scenariusz filmu do realizacji. Ale jako reżyser filmu nie lękaj się – pomożemy Ci w realizacji filmu.

Info: Tadeusz SP9HQJ