Montaż anten w SP9KJM

W poniedziałek tj. 9 czerwca br., mimo silnego upału (temperatura w słońcu wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza), w godzinach rannych czterej nasi klubowicze intensywnie pracowali przy montażu nowych anten klubowych. Wcześniej Marek SP2NNO skonstruował antenę rezonansową na KF tzw. „Drabinę” na pasma 80, 40 i 20 metrów, natomiast Jacek SQ9BEC antenę na UKF tzn. na 2 m i 70 cm – X300. Anteny te zostały zainstalowane na dachach sąsiadujących z klubem czteropiętrowych bloków, natomiast przewody zasilające zostały wprowadzone do pomieszczenia klubowego.

Od lewej: Wojtek SP9PWN, Marek SP2NNO i Jacek SQ9BEC przed wciągnięciem odciągu anteny KF na dach sąsiedniego budynku

Nie obyło się bez komentarzy sąsiadów najbliższej okolicy, którzy przyjęli do wiadomości, że instalacja anten nie wpłynie na pogorszenie ich stanu zdrowia. Bo taka jest rzeczywista prawda: praca radiostacji KF mocą 100 Watów czy praca na UKF mocą 15 Watów nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Poza tym nadawcy w większości słuchają na pasmach, a samo nadawanie trwa zaledwie klika minut. Było też paru ciekawskich, którzy z zainteresowaniem przyglądali się naszej pracy. Nie wiemy czy wpłynęły jakieś skargi do miejscowej administracji budynków mieszkalnych, ale na montaż anten mieliśmy formalną zgodę ze strony Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Marek SP2NNO kontrolujący wciąganie anteny KF na dach budynku

Podzieliliśmy się zadaniami i na dach pierwszego budynku dostał się Jacek SQ9BEC wraz z Wojtkiem SP9PWN, gdzie do komina przymocowali najpierw obejmę z masztem, a następnie podłączyli odciągi od anteny KF i UKF. W następnej kolejności Wojtek SP9PWN wraz z Tadeuszem SP9HQJ na dachu drugiego budynku przytwierdzili odciąg anteny KF. Marek SP2NNO, jako koordynator akcji antenowej z pozycji gruntu kierował całą akcją zwracając uwagę na właściwe rozmieszczenie anten i odciągów. Mimo wysokiej temperatury akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Wstępne testy pokazały, że anteny dobrze działają.

Wojtek SP9PWN nie boi się wysokości i dzielnie przytwierdza drugi odciąg od anteny KF na dachu sąsiedniego budynku.

Dziś tj. wtorek 10 czerwca br. będzie okazją do dalszego testowania skuteczności działania anten. Cieszymy się, że udało się nam pokonać problem antenowy. W niedalekiej przyszłości czeka nas jeszcze montaż anten obrotowych na KF i UKF, ale odbędzie się to już na dachu Domu Kultury „Chemik” i nie będziemy absorbować mieszkańców najbliższej okolicy. W związku z 60.leciem istnienia klubu wystąpiliśmy z wnioskiem do UKE o uzyskanie znaku okolicznościowego SN60KJM i pod tym znakiem pracować będziemy do końca bieżącego roku. Tak więc sygnał naszej radiostacji ponownie zaistnieje na falach eteru. Zapraszamy zatem do nawiązywania łączności radiowych z naszym klubem.

Widok na antenę KF łączącą dachy dwóch budynków i na antenę UKF widoczną na dachu sąsiedniego budynku
Widok na antenę KF rozwieszoną pomiędzy dwoma budynkami

Info i zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ