Wiosenne ożywienie klubowe

Na początek: słowa podziękowania należą się Marcinowi SQ9ITA, który dla naszego klubu zdobył 4 dyplomy przedstawione poniżej. Marcinie: dziękujemy!

Srebrny Dyplom World Down Syndrome Day
Złoty Dyplom World Down Syndrome Day

     Przed Świętami Wielkanocnymi tj. 6 kwietnia br. zaskoczyła nas obecność aż 4 osób, które postanowiły „bawić się” w krótkofalarstwo. Na pytanie: jak do nas trafiliście, wszyscy odpowiedzieli: informacje znaleźliśmy w Internecie. To dobrze świadczy o naszej klubowej polityce informacyjnej. Na naszej stronie klubowej, bez ogródek, piszemy jak to jest z krótkofalarstwem. To elitarne hobby przeznaczone jest dla osób o silnej osobowości chcących osiągać własne, życiowe cele nie bacząc na chwilowe porażki i niepowodzenia. Krótkofalarstwo to również sport w postaci zawodów krajowych i międzynarodowych i uczy pokory w chwili porażki, ale jednocześnie stanowi powód do satysfakcji w przypadku zwycięstwa. Jednym słowem: to hobby dla ludzi ambitnych, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty umysłowe o wiedzę z zakresu radiotechniki, technik komputerowych, doskonalenia w zakresie znajomości języków obcych, fizyki i astrofizyki i innych działów współczesnych nauk. Na temat istoty krótkofalarstwa jest wiele materiałów w Internecie. W naszym klubie można uzyskać wiedzę z wielu obszarów i zapraszamy wszystkich chętnych do poszerzania swojej wiedzy.

     Ale nasi nowi kandydaci klubowi, z uwagi na remont pomieszczeń Domu Kultury „Chemik”,  na początek nie mieli okazji posłuchania pracy na pasmach eteru, ale nastąpi to niebawem tzn. kiedy po remoncie ponownie wprowadzimy się do pomieszczenia klubowego. Jeden z nowo przybyłych kolegów posiada już licencję nadawczą,  natomiast pozostali przygotowują się do zdania egzaminu na licencję. Ale przy naszej pomocy pewnie bez problemów zdadzą egzamin. Już w czasie pierwszego spotkania przybliżyliśmy tym kolegom istotę krótkofalarstwa, a praktyka w postaci pracy na pasmach eteru nastąpi niebawem.

Nowe nabytki klubowe z uwagą słuchają informacji prezesa klubu Tadeusza SP9HQJ
na temat istoty krótkofalarstwa.
Pierwsze spotkanie było okazją na udzielenie odpowiedzi na wiele pytań.

     Okres przedświąteczny to okres wzmożonej pracy również dla prezesa klubu SP9KJM Tadeusza SP9HQJ, a jednocześnie prezesa PZK. 10 kwietnia br. wziął udział w Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK we Wrocławiu. Informacja na ten temat znajduje się na stronie: https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4906

Uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Dolnośląskiego OT PZK we Wrocławiu.

     W drugi dzień Świąt Wielkanocnych w godzinach wieczornych Mateusz SQ9MLZ wykazał się inicjatywą w postaci wzięcia udziału w zawodach pod nazwą „O Pisankę Wielkanocną UKF”. Pracował ze znanego nam miejsca i udało Mu się przeprowadzić 13 QSOs pod znakiem klubowym. Wg relacji Mateusza aktywność w zawodach nie była imponująca, ponieważ niewiele stacji pracowało w tych zawodach. Innemu naszemu koledze klubowemu tj. Arturowi SP9AG udało się przeprowadzić 15 QSOs. Teraz poczekajmy na oficjalne wyniki zawodów, które zostaną opublikowane na stronie; https://logsp.pzk.org.pl/index.php?page=contest&id=1274

Znane tylko niektórym osobom z klubu SP9KJM miejsce nadawania Mateusza SQ9MLZ
Mateusz SQ9MLZ to pasjonat pracy w zawodach na UKF
Wyposażenie Mateusza SQ9MLZ
Mateusz SQ9MLZ pomyślał o wszystkim. Nie zabrakło nawet wody.

     W ostatnią środę klubową tj. 20 kwietnia br. do klubu przybyło łącznie 8 osób, w tym trzech nowych członków klubu. Na początek Mateusz SQ9MLZ, przed przybyciem pozostałych kolegów, częściowo wtajemniczył nowych kolegów klubowych w zawiłości i zasady pracy na KF i UKF, ale wkrótce wypadki potoczyły się błyskawicznie i trzeba było przerwać wykład. Przybycie wielu kolegów spowodowało potrzebę przeprowadzenia narady klubowej w sprawie przyśpieszenia dalszych prac mających na celu przystosowanie klubu do normalnej działalności. Mile zaskoczył nas Olek 3Z9X ofiarując klubowi niepotrzebny Mu komputer, który będzie znacznie szybszy od dotychczasowego i wysłużonego rzęcha klubowego. Olku: bardzo dziękujemy!

     W toku narady uzgodniono, że należy ożywić działalność klubową między innymi poprzez częstszy udział w zawodach krajowych i międzynarodowych na UKF. Orędownikiem tej koncepcji był Mateusz SQ9MLZ, który zaproponował udział dla wielu kolegów klubowych w wyjazdach w teren (na wzniesieniach), gdzie można brać udział w zawodach. Takie zawody to wg Mateusza SQ9MLZ doskonała okazja do doskonalenia umiejętności operatorskich w warunkach polowych i sprawdzenie się w sytuacjach trudnych, gdzie należy pomyśleć również o logistyce. Wstępnie uzgodniono skład osobowy i dalsze szczegóły  na najbliższe zawody na UKF, które odbędą się 8 maja br. A tak na marginesie: Mateuszowi SQ9MLZ sukcesywnie udaje powiększać zespół chętnych osób do pracy w warunkach terenowych na UKF, a zwłaszcza do pracy w zawodach. W tym zakresie Mateusz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – zawsze ma coś w zanadrzu. Cieszy nas fakt, że sekcja UKF stale się rozwija i odnosi sukcesy. Brawo Mateusz!


A skoro mowa o zespołach klubowych to mieliśmy również kilku znakomitych operatorów klubowych na KF, którzy pod znakiem klubowym osiągali znaczące sukcesy operatorskie w zawodach krajowych i międzynarodowych – była o tym mowa w poprzednich klubowych serwisach informacyjnych. Marek SP2NNO, Sebastian SP9TDA i Krzysztof SQ9NIU, stworzyli Zespół SN9AT (https://www.qrz.com/db/SN9AT) do pracy w liczących się zawodach międzynarodowych. Na stronie www.sn9at.katowice.pl czytamy:

OUR HOMEPAGE: WWW.SN9AT.KATOWICE.PL

The SN9AT team was formed in 2021 by several members of the SP9KJM club who are passionate about participating in global competitions. By making hardware and antenna modifications and improving our radio communication skills, we hope to achieve better and better results. All the best & 73!


Stacja SN9AT została utworzona w 2021r przez kilku członków klubu SP9KJM pasjonujących się udziałem w zawodach. Dokonując modyfikacji sprzętowych oraz antenowych, jak również doskonaląc umiejętności operatorskie mamy nadzieję na osiąganie coraz lepszych wyników. 73!


Zespołowi temu życzymy licznych sukcesów. Ale nie są to jedyni operatorzy klubowi pasjonujący się pracą na KF. Również do pracy na KF sukcesywnie przybywa nam coraz więcej operatorów. Dla każdego jest u nas miejsce. Zapraszamy też radiotelegrafistów chętnych do pracy klubowej oraz w zawodach krajowych i międzynarodowych. A przed nami kilka ważniejszych zawodów krajowych i międzynarodowych i nie sądzę, aby zabrakło operatorów chętnych do pracy w zawodach pod znakiem klubowym. Ważniejszym przedsięwzięciem będzie nasz udział w akcji dyplomowej pod nazwą „Setna Rocznica Przyłączenia Śląska do Polski”. Akcja ta trwać będzie w okresie od 2 do 17 lipca br., a nasza stacja klubowa pracować będzie pod znakiem SO1022PS. Regulamin akcji dyplomowej został już wstępnie opracowany, ale po ostatecznych ustaleniach zostanie on opublikowany na stronie Śląskiego OT PZK oraz na naszej stronie klubowej.  


     W klubie mamy również sekcję strzelecką specjalizującą się w strzelaniu z broni wiatrówkowej, a kierowaną przez Józefa SQ9FII. Ale ostatnio Józef z uwagi na stan zdrowia zmniejszył swoją aktywność. Liczymy, że niebawem i ta sekcja zwiększy swoją aktywność.


A oto kila migawek fotograficznych obrazujących naszą ostatnią aktywność klubową z dnia 20 kwietnia br.:

Założenia co do wypraw na zawody UKF przedstawił Mateusz SQ9MLZ
Kiedy nasi klubowicze omawiali szczegóły dotyczące wypraw na zawody UKF, nasz nowy nabytek klubowy intensywnie kontynuował dzieło Romka SP9UVQ doprowadzając listwę zasilającą na stanu używalności i dokończył dzieła. Dziękujemy!
A ci dwaj koledzy wyraźnie się obijają. Trzeba będzie ich przywołać do porządku. Do roboty Panowie!
Rady prezesa klubu poskutkowały. Trwa wymiana zamka drzwi wejściowych, aby założyć
wkładkę na zamek patentowy.
Udało się. Teraz tylko zamontować zamek patentowy.

Cieszy nas również fakt, że udało się nam pomóc w doprowadzeniu do reaktywacji Koniecpolskiego Klubu Krótkofalowców SP9KKA, którym zarządza sympatyk naszego klubu Mikołaj SQ9PCO. A Mikołajowi i jego Zespołowi życzymy powodzenia.


     A poniżej informacja dla osób zainteresowanych zdaniem egzaminu państwowego na licencję krótkofalarską. Na poniższych stronach znajdują się testy egzaminacyjne.

Testy egzaminacyjne n stronach:

http://test.sp6dlv.pl/?fbclid=IwAR1AupVEu3I3BpcDyxeLqDXZRtNrEzAt3GqNG-JpbZBA7QXpgKZdTZavxg8#nauka

http://test.sp6dlv.pl/?fbclid=IwAR1AupVEu3I3BpcDyxeLqDXZRtNrEzAt3GqNG-JpbZBA7QXpgKZdTZavxg8

http://test.sp6dlv.pl/?fbclid=IwAR1AupVEu3I3BpcDyxeLqDXZRtNrEzAt3GqNG-JpbZBA7QXpgKZdTZavxg8#test

Tekst i zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ