SP9KJM w nowym 2022 roku

Początek nowego roku w naszym klubie rozpoczął się dość niemrawo, ponieważ nasi klubowicze żyli jeszcze świętami i zabawami sylwestrowymi. W pierwszy dzień klubowy stycznia tj. 5 stycznia br., poza prezesem klubu Tadeuszem SP9HQJ, w klubie pojawił się Mateusz SQ9MLZ i Romek SP9UVQ. Nie nudziliśmy się i  podzieliliśmy się zadaniami. Nasze zbiory kart QSL zostały ostatecznie uporządkowane i mamy dość bogaty zestaw kart z całego świata.

     Mikołaj SQ9PCO regularnie wspiera nas w zakresie zdobywania dla klubu nowych dyplomów. Tym razem Mikołaj uzyskał dla nas kolejny dyplom zamieszczony poniżej. Dziękujemy.

     A tak gwoli informacji: Mikołaj SQ9PCO jest mieszkańcem Koniecpola koło Częstochowy i od 2 lat jest sympatykiem naszego klubu. Znaczna odległość od klubu nie pozwala Mikołajowi na częste u nas wizyty, ale od czasu do czasu odwiedza nasze klubowe progi. Mikołaj nie jest jedyną osobą – klubowiczem zamieszkującym z dala od naszego klubu. Takich członków i sympatyków mamy wielu. Jednym z nich jest Marcin SQ9ITA, zamieszkał w Zawierciu, który aktywnie uczestniczy w życiu klubowym biorąc udział w wielu zawodach pod znakiem klubowym. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają i działają na wspólny sukces klubowy. Praca zespołowa daje rezultaty. Marcin pracuje aktywnie nie tylko pod znakiem klubowym i osiąga coraz lesze rezultaty. Poniżej jedno z osiągnięć Marcina. Gratulujemy!


     Niedawno prezes klubu Tadeusz SP9HQJ złożył do Zarządu Wojewódzkiego LOK w Katowicach sprawozdanie z działalności klubu za rok 2021, które zostanie wysłane elektronicznie do naszych klubowiczów. Przez ten okres udało się naszemu zespołowi klubowemu osiągnąć wiele sukcesów w zakresie sportowym, konstrukcyjnym i organizacyjnym. Nie wchodzę w szczegóły, ale wystarczy prześledzić naszą stronę klubową pokazującą różne aspekty naszego działania, aby stwierdzić, że wyniku naszych wspólnych działań osiągnęliśmy naprawdę dużo. Mamy dobrze rozbudowany system antenowy na KF i KF, bierzemy częściej udział w liczących się zawodach krajowych i międzynarodowych na KF i UKF i udaje się nam osiągać coraz lepsze wyniki sportowe. Ostatnio specjalizujemy się w wyprawach terenowych na UKF i przybywa nam operatorów. Cieszy nas fakt, że do naszego klubu przybywa coraz więcej osób zainteresowanych krótkofalarstwem, którym staramy się pomóc zwłaszcza w zdaniu egzaminu państwowego na licencję nadawczą. Zatem nasza oferta: wszystkie osoby zainteresowane techniką radiową i zamierzające zostać krótkofalowcami mogą liczyć na naszą pomoc. Nasze skromne klubowe progi są dla Was – udzielimy Wam pomocy z dobyciu licencji. A tak na marginesie: na temat krótkofalarstwa jest wiele materiałów w Internecie. Jednym ze źródeł informacji jest strona Polskiego Związku Krótkofalowców tj. https://pzk.org.pl/news.php , gdzie można uzyskać wiele informacji.


     Nie byłoby tak wspaniałych wyników, gdyby nie przychylne nastawienie i pomoc ze strony kierownictwa Domu Kultury ”Chemik”. W ostatni dzień klubowy mieliśmy okazję podziękować kierownikowi DK „Chemik” Zbigniewowi Krupskiemu wręczają okoliczne podziękowanie.

Od lewej: Jacek SQ9BEC, kierownik DK „Chemik Zbigniew Krupski, Piotr, Marek i Tadeusz SP9HQJ


     W ostatni dzień klubowy tj. 12 stycznia br. odwiedziło nas dwóch nowych kolegów tj. Piotr i Marek – kandydatów na krótkofalowców, którzy o działalności klubu dowiedzieli się z Internetu. Miło było posłuchać ich pozytywnej opinii o naszym klubie – obaj stwierdzili, że w SP9KJM dużo dzieje się dobrego i postanowili zostać członkami tego klubu wypełniając deklaracje członkowskie. Koledzy ci (po lekturze materiałów w Internecie) są w miarę dobrze przygotowani do zdania egzaminu państwowego na licencję krótkofalarską, ale w klubie liczyli na zajęcia praktyczne w postaci pracy na radiostacji klubowej. Udzieliliśmy tym kolegom wstępnych informacji na temat egzaminów i zapewniliśmy ich, że obecnie egzaminy nie są tak jak kiedyś stresujące, a my pomożemy im w tym zakresie. Na chwilę obecną nie mogliśmy jednak choć w ułamku procenta udzielić im porady praktycznej w postaci pracy na radiostacji klubowej, ale koledzy ci jakoś nam wybaczyli. Dlaczego? Zadziałała proza życia i musieliśmy się zastosować do realiów, a koledzy ci mieli pecha. Pech ten polegał na potrzebie dostosowania się potrzeb klubowych, na które nie mieliśmy żadnego wpływu.


     W związku z tym, że siedziba klubu tj. Dom Kultury „Chemik” od lat organizuje kolonie letnie i zimowe dla dzieci to decyzją siemianowickiej Państwowej Straży Pożarnej pomieszczenia tego obiektu muszą spełniać wymogi przeciwpożarowe. W związku z tym od około miesiąca trwa remont tego obiektu i usuwane są elementy mogące stanowić zagrożenie pożarowe (np. drzwi drewniane zamieniane są na drzwi metalowe). Ponieważ w naszym pomieszczeniu klubowym na ścianach znajduje się między innymi boazeria drewniana to również musi zostać usunięta. W tej sytuacji dostaliśmy propozycję nie do odrzucenia: musimy opróżnić pomieszczenie klubowe na czas remontu i do tego polecenia podporządkowaliśmy się. Tak więc w ostatni dzień klubowy wspólnie przenieśliśmy całą zawartość klubową do piwnicy, aby można było przeprowadzić remont pomieszczenia klubowego, a nowi przybysze klubowi ochoczo włączyli się do pomocy

Remont naszego pomieszczenia klubowego zacznie się w najbliższy poniedziałek tj. 19 stycznia i nie jest wiadomo jak długo potrwa. Jedno jest pewne: następne spotkanie klubowe tj. 18 stycznia br. na pewno się nie odbędzie. Po remoncie ponownie wniesiemy nasz sprzęt do pomieszczenia klubowego tj. najprawdopodobniej  26 stycznia br. Już teraz zapraszam naszych klubowiczów do licznego przybycia do klubu, abyśmy szybko uporali się z tą sprawą.

Jeszcze niedawno tak wyglądało pomieszczenie klubowe

A tak wygląda obecnie pomieszczenie klubowe po częściowym przeniesieniu sprzętu

Odpoczynek po prawie zakończonych pracach. W pierwszym rzędzie nowi członkowie klubu: Piotr i Marek. Z tyłu Jacek SQ9BEC.
Po częściowym zakończeniu prac – Jacek SQ9BEC i Tadeusz SP9HQJ

     Zapraszam do lektury styczniowo-lutowego wydania „Krótkofalowca Polskiego” – wkładki „Świata Radio” na stronie https://pzk.org.pl/.

     W najnowszym, styczniowo-lutowym wydaniu „Świata Radio” na stronie 13 ukazał się fotoreportaż „Relacja zawodów „Barbórka 20021 UKF” dotyczący aktywności naszych klubowiczów tj. Artura SP9AG i Tadeusza SP9HQJ pracujących w zawodach z terenu byłego kamieniołomu w Kozach koło Bielska-Białej. Tekst ten poniżej publikujemy za zgodą Reakcji.

     Informacja w tej sprawie wraz ze zdjęciami i filmem znajduje się również na naszej stronie klubowej tj. https://sp9kjm.pl/.


     A teraz informacja dla osób zainteresowanych zawodami krajowymi zaczerpnięta z ostatniego wydania „Świata Radio” i za zgodą Redakcji tego miesięcznika.


     Przeglądający liczne fora internetowe, a zwłaszcza Forum Dyskusyjne SP7PKI, niezorientowany i nienależący do PZK krótkofalowiec lub kandydat na krótkofalowca i  nie znający bliżej realiów organizacji pozarządowych, po przeczytaniu wielu komentarzy na temat krótkofalarstwa, a zwłaszcza w aspekcie przynależności do PZK może się w tym natłoku komentarzy (jakże często bzdurnych) pogubić, ulec frustracji i zniechęcić się do wstąpienia do PZK. Najczęściej bywa tak, że o działalności PZK wypowiadają się osoby, które nic dobrego nie wniosły na rzecz tej organizacji, ale zawsze wykazują postawę roszczeniową. W ostatnim wydaniu „Świata Radio” zjawisko to bardzo dobrze opisał Krzysztof SP6DVP z Opola (tytuł: „Jestem spokojny o losy PZK”), a tekst ten zamieszczam poniżej.

      Również na naszej stronie klubowej 27 września 2021 r. ukazał się tekst pt. „Czy warto należeć do PZK?”, opublikowany na:    https://sp9kjm.pl/ Warto wczytać się  w zawarte tam treści, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.


     Zapraszam do wysłuchania ciekawej audycji radiowej z cyklu Ludzie z pasją – rozmowa na temat krótkofalarstwa z Adamem Nazimkiem SP8N, prezesem Podkarpackiego Oddziału Terenowego PZK w Rzeszowie. Szczegóły na stronie: https://radio.rzeszow.pl/.


Humor krótkofalarski:

O takiej antenie marzy krótkofalowiec. Ale te gołębie…

Na koniec smutna informacja: w ostatnim wydaniu Komunikatu PZK (12.01.2022) czytamy:

SP5FHF SK

Dnia 7 stycznia br. na zawsze zamilkł klucz mojego brata Janusza Sobieszczuka SP5FHF. Niestety Janusz mając 74 lata przegrał walkę z Covidem.  Swą pierwszą licencję otrzymał w 1970 roku i od tej pory był aktywny na pasmach. Nie unikał pracy społecznej. W 1971 założył klub SP5KMD. Kolejno należał do klubów: SP5KAB, SP5KCR, wreszcie SP5ZIP gdzie uczył młodzież telegrafii oraz obsługi sprzętu. Był też sędzią w zawodach krajowych i międzynarodowych ARDF oraz szybkiej telegrafii. Zdobył wiele nagród krajowych i zagranicznych. Był członkiem PZK w Warszawskim OT PZK (OT 25)

R.I.P. Stanisław SP5BLI

PS.

Z Śp. Januszem SP5FHF członkowie naszego klubu zaprzyjaźnieni byli od lat 90.tych ubiegłego stulecia. Kilkakrotnie wspólnie braliśmy udział w LOK-owskich zawodach centralnych, okręgowych i wojewódzkich wieloboju łączności, radioorientacji sportowej i podobnych technik. Janusz trzykrotnie był w naszym klubie – można to obejrzeć na naszych archiwalnych filmach.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ