Pracowity weekend w SP9KJM

Ostatni weekend był pracowity dla działaczy klubowych. W sobotę tj. 2 października br. od godziny 9.00 do 11.00 w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śl. odbyła się druga po wakacjach giełda krótkofalarska, którą zapewnili członkowie naszego klubu tj. Jacek SQ9BEC, Mateusz SQ9MLZ, Sebastian SP9TDA i Tadeusz SP9HQJ. Nad całością czuwał Romek SP9UVQ zapewniając pomieszczenie do ekspozycji oferowanych do sprzedaży akcesoriów radiowych. Odwiedził nas również kierownik DK „Chemik” Pan Zbigniew Krupski zainteresowany przebiegiem giełdy. W porównaniu z wrześniową giełda obecna była nieco liczniejsza, choć spodziewaliśmy się większej frekwencji. Ale rozkręcamy się i sądzę, że na następnej giełdzie będzie nas znacznie więcej. Odwiedził nas między innymi Artur z Krakowa SP9AP oferując do sprzedaży kilka ciekawych akcesoriów radiowych jak i samych radii. Również inni wystawcy mieli do zaoferowania dużo ciekawych rzeczy. Można było nabyć anteny na UKF, transceiver Yaesu FT 200 na KF, własnoręcznie wykonany wielopasmowy transceiver na KF i wiele innych akcesoriów. Niektórzy z kolegów skorzystali z giełdy zaopatrując się w najbardziej potrzebne dla nich rzeczy. Naszą giełdę odwiedził dawno niewidziany Jurek SP9BGS z Katowic, a także często odwiedzający naszą giełdę Władysław SP9LDS. Była okazja do wielu rozmów, wymiany doświadczeń i zacieśnienie więzi koleżeńskich. Zapraszamy na kolejną, listopadową giełdę krótkofalarską. Poniżej kilka migawek fotograficznych z giełdy.

Giełda rozkręca się – przybyli pierwsi wystawcy i goście
Transceiver home made – stary, ale ponoć jary
Trochę antyk – tak kiedyś wyglądały własnoręcznie wykonane urządzenia nadawczo – odbiorcze
Co by tu nabyć? – zastanawia się Edward SP9WZB i Mateusz SQ9MLZ
Dla każdego coś miłego
Na tym urządzeniu pracowaliśmy w klubie w latach 90.tych. Ponoć jest sprawny.
Anteny na UKF własnoręcznie wykonane przez Jacka SQ9BEC
Wymiana doświadczeń operatorskich. Od lewej: Sebastian SP9TDA, Zbyszek SP6RCK, Artur SP9AP, Edward SP9WZB i Jurek SP9BGS
Od lewej: Edward SP9WZB, Jacek SQ9BEC, Mateusz SQ9MLZ, Jurek SP9BGS, Tadeusz SP9HQJ,
Władek SP9LDS, Zbyszek SP6RCK i Artur SP9AP. Zdjęcie: Sebastian SP9TDA

     W niedzielę tj. 3 października br. nasza reprezentacja klubowa w składzie: Mateusz SQ9MLZ, Artur SP9AG, Olek 3Z9X. Mateusz SQ9NKX i Andrzej SP9AM wzięła udział w międzynarodowych zawodach pod nazwą Zawody IARU UHF/SHF. Nasi zawodnicy przybyli na miejsce tj. na Górę Siewierską o godzinie  7.50, a rozkładanie sprzętu zajęło im 50 minut. Dzięki wykorzystaniu wzmacniacza mocy (PA) udało się przeprowadzić łącznie 41 łączności. Największe osiągnięcia to: 

DL0GTH  – 585km.

DJ7R – 535km.

YP2DX – 520km.

YU7A – 494km.

YR2X – 491km.

Naszych zawodników odwiedził mieszkaniec Góry Siewierskiej Marek SP9DYA, a około godziny 12.00 prezes klubu Tadeusz SP9HQJ. Spotkanie zakończyło się po godzinie 12.30. Dziękujemy naszym zawodnikom za aktywność w zawodach. Teraz poczekamy na wyniki. Zadowoleni z zawodów klubowicze zapowiadają kolejne wyprawy terenowe. Niebawem na stronie klubowej ukaże się krótki film z tej aktywności. Poniżej migawki fotograficzne z tej aktywności. 

Rozkładanie anteny na 70 cm
Ostateczne przygotowania do pracy w zawodach
Praca zespołowa w zawodach daje rezultaty
Od lewej: Andrzej SP9AM, Mateusz SQ9NKX, Tadeusz SP9HQJ, Olek 3Z9X i Artur SP9AG
Od lewej: Andrzej SP9AM, Mateusz SQ9NKX, Tadeusz SP9HQJ, Mateusz SQ9MLZ i Artur SP9AG
Po zakończeniu zawodów czas na zwijanie sprzętu
Widok na najbliższą okolicę

 Na koniec humor krótkofalarski – zebrany ze strony SP9KRJ.

  1. Jak się nazywa butelka wódki w żargonie krótkofalowców?

Odpowiedź: GU50 z odkręcaną anodą.

  • Dzwoni telefon w domu krótkofalowca, odbiera żona.

– Dzień dobry, można prosić męża?

– Męża nie ma, opuścił ten świat.

– Rany Boskie, zmarł?!.

– Nie, przeniósł się w eter na jakiś SPDX Contest. Będzie pojutrze.

  • Żona krótkofalowca dzwoni do koleżanki:

– Słuchaj, mój stary mnie zdradza!.

– Czemu tak sądzisz?.

– Bo podsłuchałam jak mówił, że zaliczył Nową Kaledonię.

  • Na giełdzie krótkofalarskiej gość obok transceivera sprzedaje gadającą papugę:

– Ile kosztuje ta papuga? – pyta jeden zainteresowany.

– Dajesz dwa tysiące i jest twoja.

– A czemu taka droga?

– Bo w zeszłym roku wygrała SPDX Contest.

– To czemu ją sprzedajesz?

– Muszę, bo od tamtej pory nie dopuszcza mnie do radia.

  • YL (żona krótkofalowca) zwraca się do męża – krótkofalowca:

– Chodź, podłącz swoją antenę do mojego radia to zrobimy QSO na CW.

            – Dobrze kochanie, ale tylko przez skrzynkę antenową, bo inaczej będą harmoniczne.

  • Wyrażenia krótkofalarskie:

CB – Ciepły Browar (po angielsku – Cool Beer).

SSB – Stowarzyszenie Smakoszy Browara.

KF – kufel Fulla.

CW – Ciemna Warka.

PA – Piwo Alkoholowe.

PSK – Piwo Smaczne Kaloryczne.

PZK – Piwo Zimne Kuflowe.

  • Krótkofalowiec poszedł z dziewczyną na randkę do parku. Usiedli na ławce i długo nic do siebie nie mówią. Po kilkunastu minutach milczenia on mówi:

–  Kochanie…

– Słucham – odpowiada dziewczyna.

– Nic, sprawdzałem propagację.

  • Dlaczego wśród SWL (nasłuchowców) jest tak mało kobiet? 

Odpowiedź: ponieważ rzadko która kobieta może tak dużo słuchać i nic nie mówić.

     9.  Świeżo upieczony krótkofalowiec zadaje na paśmie pytanie rozmówcy:

         – Co znaczy QSY?

         – Zejdź z tej częstotliwości. 

         – Dlaczego, kogo tylko zapytam to wszyscy mnie wypędzają?

        To teraz z tej samej serii, ale już nie ze światka krótkofalarskiego. Kiedyś zadałem

        pytanie kilku kolegom pytając ich co oznacza wyrażenie: I don’t know? Żaden mi nie

        odpowiedział, a każdy z nich mówił mi: Nie wiem. I jak tu liczyć na kolegów?

  1. Żona budzi męża krótkofalowca w środku nocy.

– Ej, słyszysz płacz dziecka?!

Mąż zaspany odpowiada:

– A na jakiej częstotliwości ?

Info: Tadeusz SP9HQJ

Zdjęcia: SP9HQJ, SQ9MLZ