Pracowity tydzień i weekend

W ciągu ostatnich kilku tygodni znów wiele się działo w naszym klubie i u naszych klubowiczów. Tak więc przytaczamy najnowsze informacje.
Mikołaj SQ9PCO jak zwykle nie próżnował i uzyskał dla klubu dyplom pod nazwą „Hetmaniada 2021”, za który dziękujemy.

Kolejną dobrą informacją jest udział 15.letniego Piotra Leśniaka, syna Mikołaja SQ9PCO w tegorocznych zawodach pod nazwą „Dzień Dziecka 2021”. Piotrek w kategorii B (praca nieletniego pod nadzorem klubowicza) pracował pod znakiem klubowym SP9KJM i zajął 6 miejsce w kraju w tej kategorii przeprowadzając 48 łączności na SSB uzyskując łącznie 936 punktów. Brawo Piotrek!

Piotrek Leśniak – syn naszego klubowicza Mikołaja SQ9PCO przy radiostacji

W połowie czerwca zgodnie z zapowiedzią zostały ogłoszone ostateczne wyniki SPDX Contest. W zawodach symbolicznie zaznaczyliśmy naszą obecność przeprowadzając 43 QSO i zajmując 22 miejsce w kategorii SOSB 80m PHONE.

Rozliczone zostały również zawody SPDX RTTY Contest. Tutaj reprezentowali nas Marek SP2NNO oraz Sebastian SP9TDA. Z wynikiem 415 584 punktów, przeprowadzając 257 QSO zajęliśmy 5 miejsce w kraju.

W ostatnią środę tj. 16 czerwca br. w godzinach popołudniowych czteroosobowa reprezentacja klubowa w składzie: Marek SP2NNO, Sebastian SP9TDA, Mateusz SQ9MLZ i Tadeusz SP9HQJ odwiedziła w Wojkowicach Kapitana Zespołu SN0HQ Włodka SP6EQZ. Włodek na co dzień zamieszkuje we Wrocławiu, ale nie tylko na weekendy często przyjeżdża w swoje rodzinne strony. Tak więc wykorzystując obecność Włodka w Wojkowicach mieliśmy okazję omówić wiele spraw praktycznych związanych z przygotowaniami do najbliższych prestiżowych zawodów międzynarodowych pod nazwą „HF IARU 2021”, które będą miały miejsce w dniach 10-11 lipca br. Warto przypomnieć, że w dniach 4-6 czerwca br. Włodek zorganizował w Kobylej Górze koło Ostrzeszowa Zjazd Zespołu SN0HQ, na którym to pojawiła się plejada najlepszych operatorów krajowych i tam wypracowano strategię i taktykę działań Zespołu SN0HQ. Informacja na ten temat ukazała się w poprzednim Komunikacie na naszej stronie klubowej. Na spotkaniu u Włodka był również członek Zespołu SN0HQ, doskonały operator Ryszard SP6FXY z Wrocławia. Poniżej zdjęcia z tego spotkania:

Od lewej: Marek SP2NNO, Mateusz SQ9MLZ, Włodek SP6EQZ i sąsiad Włodka
Od lewej: Włodek SP6EQZ, sąsiad Włodka, Ryszard SP6FXY, Sebastian SP9TDA, Tadeusz SP9HQJ i Marek SP2NNO
Od lewej: Ryszard SP6FXY, Sebastian SP9TDA, Tadeusz SP9HQJ, Włodek SP6EQZ i Marek SP2NNO


Niezwykle pracowita była niedziela, ponieważ w tym dniu odbyły się dwie ciekawe imprezy. Pierwszą z nich był zorganizowany przez zespół klubowy SP9PKS w Mikołowie VII Radiozlot na Sośniej Górze w Mikołowie tj. na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Wysoka temperatura sięgająca ponad 30 stopni Celsjusza spowodowała, że tegoroczna impreza nie była tak liczna jak w poprzednich latach. Ale, mimo to, przybyło tam wielu znanych śląskich krótkofalowców.

Recepcja spotkania i miejsce rejestracji gości. Pierwszy z prawej: prezes klubu SP9PKS Stanisław SP9QLP

Od wczesnych godzin rannych nasi dwaj przedstawiciele klubowi tj. Mateusz SQ9MLZ i Rafał SQ9RZ na miejscu Radiozlotu uruchomili kierunkową, obrotową antenę i urządzenie UKF na 50 MHz, po czym  wzięli udział w zawodach pod nazwą „IARU 50 MHz” przeprowadzając 94 łączności z krajami europejskimi. Najdalsza stacja to EA8BPX – odległość 3821 km. Tak więc antena ta sprawuje się doskonale.

Rafał SQ9RZ w trakcie montażu anteny UKF na 50 MHz
Uff… Udało się. Antena gotowa do pracy.
Pierwsze próby rotora antenowego
Widok z góry na radiostację Sp9KJM i miejsce rejestracji gości
Mateusz SQ9MLZ w swoim żywiole. Przybywa coraz więcej łączności. Z lewej: sekretarz OT 29 PZK Zbyszek SP9GMI
Od lewej: Rafał SQ9RZ i Mateusz SQ9MLZ

Prezes klubu Tadeusz SP9HQJ wraz z dwoma przedstawicielami Śląskiego OT PZK w Katowicach tj. z prezesem OT Markiem SP9HTY i sekretarzem OT Henrykiem SP9FHZ wzięli udział w uhonorowaniu byłej Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Elżbiety Legierskie-Niewiadomskiej przyznanej przez ZG PZK Medalem imienia Braci Odyńców za wspieranie lokalnych działań śląskich krótkofalowców. Uroczystość ta miała miejsce o godzinie 16.00 w karczmie „Ochodzita” w Koniakowie podczas uroczystości pod nazwą „Rodzinny Festyn na Świntego Jana”. To dzięki Elżbiecie Legierskiej-Niewiadomskiej od lat w barze „Koronka” w Koniakowie odbywały się Pikniki Krótkofalarskie, na których bywali krótkofalowcy ze Śląska, Czech i Słowacji. Dziękujemy Pani Elżbiecie za wpieranie naszych działań.

Od lewej: prezes OT 06 PZK w Katowicach Marek SP9HTY, Elżbieta Legierska-Niewiadomsja, prezes PZK Tadeusz SP9HQJ, sekretarz OT 06 PZK w Katowicach Henryk SP9FHZ i przedstawiciel Koniakowa Edward SP9ME ex SQ9BDE
Od lewej: SP9FHZ, SP9ME, Elżbieta Legierska-Niewiadomska, Tadeusz SP9HQJ i Marek SP9HTY

Kolejna informacja: w przyszłą niedzielę tj. 27 czerwca br. o godzinie 11.00 w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach przy ulicy Wiktora Polaka odbędzie się podsumowanie akcji dyplomowej pod nazwą „III Powstanie Śląskie”. Najaktywniejszym operatorom zostaną wręczone okolicznościowe grawertony, pozostałym dyplomy. Wszyscy otrzymają drobny upominek – pamiątkę. Po podsumowaniu będzie bezpłatne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Zapraszamy zatem naszych operatorów klubowych, którzy brali udział w tej akcji dyplomowej!

Info: Tadeusz SP9HQJ

Zdjęcia: SP9HQJ, SQ9MLZ, SP9TDA