Klubowe nowości i przerwa w działalności klubu do 9 kwietnia

Ostatnie decyzje władz państwowych w postaci dalszych obostrzeń związanych z wirusem Covid 19 – wprowadzeniem lockodownu na terenie całego kraju spowodowały zawieszenie działalności Domu Kultury „Chemik”, a tym samym naszego klubu do 9 kwietnia br. Co będzie potem to zobaczymy. Nie zapowiada się, aby szybko nastąpiła znaczna poprawa w zakresie rozprzestrzeniania się wirusa. Ale przed wprowadzeniem najnowszych obostrzeń w naszym klubie trochę się działo.

     Mikołaj SQ9PCO nadal zdobywa dla klubu kolejne dyplomy, za które dziękujemy. Tu prezentujemy jedynie dwa najciekawsze z nich, natomiast pozostałe(a jest ich dużo) jak zawsze znajdziecie w zakładce “Puchary i dyplomy”.

     W ostatni dzień klubowy tzn. przed wprowadzeniem obostrzeń w klubie był ożywiony ruch. Mateusz SQ9MLZ przyniósł zbudowaną przez siebie skrzynkę antenową HP, aby przetestować ją w warunkach klubowych. Testy wypadły nieźle i urządzenie na pewno sprawdzi się w pracy na pasmach, a szczególnie w zawodach krajowych i międzynarodowych.

Mateusz SQ9MLZ prezentuje swoje najnowsze dzieło – skrzynkę antenową. Obok: Jacek SQ9BEC, Andrzej SP9AM i Sebastian SP9TDA
Porównanie skrzynek antenowych: home made oraz MFJ

     Odwiedził nas również sympatyk z Koniecpola Mikołaj SQ9PCO, któremu spodobała się atmosfera panująca w naszym klubie. W trakcie spotkania obdarowaliśmy Mikołaja naszą najnowszą kartą QSL i starszymi zbiorami kart.

Pierwszy z prawej Mikołaj SQ9PCO. Obok Sebastian SP9TDA, Andrzej SP9AM i Jacek SQ9BEC
Mikołaj podzielił się z nami swoimi osiągnięciami w zakresie prowadzonych przez siebie akcji dyplomowych, jak też posiadanym w domu sprzętem i antenami. Od lewej: Mateusz SQ9MLZ, Andrzej SP9AM, Mikołaj SQ9PCO i Jacek SQ9BEC
Od lewej: Mateusz SQ9MLZ, Andrzej SP9AM i Mikołaj SQ9PCO
Od lewej: Tadeusz SP9HQJ, Mikołaj SQ9PCO Andrzej SP9AM i Jacek SQ9BEC
Tadeusz Sp9HQJ i Mikołaj SQ9PCO

     W ostatni weekend trzyosobowa reprezentacja klubowa wzięła udział w międzynarodowych zawodach pod nazwą WPX DX Contest. W skład tej reprezentacji weszli: Krzysztof SQ9NIU, Sebastian SP9TDA oraz Tadeusz SP9HQJ. Pracowaliśmy z QTH Krzysztofa i korzystaliśmy z anten Hexbeam oraz dipol, a w paśmie 1,8 MHz Delta Loop. Uwzględniając obostrzenia związane z wirusem Covid 19 mieliśmy dyżury i każdy z nas pracował osobno. Udało się nam przeprowadzić łącznie 366 łączności niemal na wszystkich pasmach uzyskując przy tym 176 tysięcy punktów. Teraz czekamy na oficjalne ogłoszenie wyników na stronie www.cqwpx.com. Nie jest to może imponujący wynik w skali światowej, ale nie pracowaliśmy pełne 48 godzin, lecz jedynie przez niecałą dobę.

     Przy okazji informacja dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu różnych obszarów krótkofalarstwa. Otóż na stronie https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4766 czytamy:

Witajcie!

Być może niektórzy już zauważyli nową publikację na stronach HF5L Jest to “CU. Elementarz krótkofalowca”. Autorem jest Tomek SP5UAF. To dopiero początek. Tomek ma ambitny plan kontynuować Elementarz i sukcesywnie uzupełniać go o kolejne części.

hf5l.pl: https://hf5l.pl/hf5l-mapa/

Tomek to znakomity operator, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu, ale jednocześnie znakomity humanista. Wytwory jego pióra czyta się z wielka przyjemnością.

Nazwa “Elementarz” wskazywałaby, że wydawnictwo skierowane jest do adeptów krótkofalarstwa, albo dla początkujących. Tak, ale gwarantuję, że każdy z nas znajdzie w każdym rozdziale coś, o czym nie wiedział, lub zapomniał!

Najnowszy opublikowany rozdział (26.03.2021) to “CU. Elementarz krótkofalowca. SP DX Contest”: https://hf5l.pl/abc-spdxcontest/

Na czasie! Równie aktualny może być “CU. Elementarz krótkofalowca. Zawody krótkofalarskie”: https://hf5l.pl/abc-contesting/


Mirek SP5GNI

     Na koniec smutna informacja: na stronie https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4767 czytamy:

7 marca br. po krótkiej chorobie opuścił nasze szeregi Bogdan Machowiak SP3IQ, członek Poznańskiego Oddziału Terenowego PZK, odznaczony Odznaką Honorową PZK. W latach 2004-2016 ś.p. Bogdan był członkiem Prezydium ZG PZK kolejno jako sekretarz, wiceprezes i skarbnik. Był bardzo aktywny m.in. w dużej części Jego inwencji zawdzięczamy sukces w kontaktach z Ministerstwem Środowiska i w konsekwencji korzystne dla nas zapisy w aktach prawnych dotyczących służby radioamatorskiej. Także za Jego kadencji powstał obowiązujący do dziś Regulamin Kalendarza Zawodów Krajowych. Przez 12 lat wspólnie z innymi Kolegami godnie reprezentował PZK na Hamfestach we Fierdichshafen, a także w kilku edycjach Ham Radio w czeskich Holicach.  Ś.p. Bogdan SP3IQ był aktywnym krótkofalowcem. Jako DX-man miał zaliczone wszystkie podmioty DXCC. Przez ostatnie kilka lat aktywny głównie na pasmach UKF. W osobie Bogdana SP3IQ żegnamy nie tylko działacza na rzecz PZK i aktywnego krótkofalowca, ale przede wszystkim wspaniałego Kolegę, pełnego roztropności i zawsze służącego potrzebującym dobrą radą i pomocą. Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Prezydium ZG PZK.

Bogdan Machowiak SP3IQ  SK

Info: Tadeusz SP9HQJ