Nadal działamy

Zastanawiam się jak tytułować kolejne informacje na naszej stronie. Nie byłoby z tym problemu, gdybyśmy publikowali pojedyncze informacje o działalności naszych Kolegów klubowych. Przyjęliśmy zasadę, że na stronie klubowej publikujemy informacje średnio raz na tydzień. W ciągu tygodnia jest tyle zdarzeń-wątków, że trudno za każdym razem wymyślać nowe tytuły do informacji. Jakoś sobie z tym poradzimy. Będziemy wymyślać nowe tytuły.

A zatem ad rem, czyli do spraw. Kilka dni temu odbył się pogrzeb zasłużonego członka naszego klubu, doskonałego radiotelegrafisty, wykładowcy telegrafii  Śp. Ignacego Karolczyka SP9QJ. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w Kościele Mariackim w Katowicach, a następnie trumna ze zwłokami została pochowana za cmentarzu przy ulicy Damrota w Katowicach. W ostatniej drodze Śp. Ignacego wzięli udział jedynie dwaj przedstawiciele środowiska śląskich krótkofalowców tj. Tadeusz SP9HQJ i Bartek SQ9HHU. Szkoda, że na pogrzeb nie przybyło więcej osób, aby pożegnać naszego Kolegę.

W ostatnim tygodniu Mikołaj SQ9PCO zaskoczył nas zdobyciem dla klubu 5 kolejnych  dyplomów, które prezentuję poniżej.

Z informacji podanej na stronie: https://podroze.onet.pl/aktualnosci/41-lat-temu-cichy-i-wielicki-jako-pierwsi-zdobyli-zima-mount-everest/ve23vl6 wynika, że 41 lat temu, 17 lutego 1980 roku, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8848 m). 20-osobową, narodową wyprawą kierował prekursor zimowego himalaizmu Andrzej Zawada.

Dziękujemy Mikołaju za Twoją aktywność. Robisz dobrą robotę na rzecz klubu.

W ostatni weekend nasi klubowicze tj. Marek SP2NNO i Krzysztof SQ9NIU nie próżnowali i przysłużyli się do kolejnego osiągnięcia klubowego. Wzięli bowiem udział w prestiżowych zawodach międzynarodowych pod nazwą „CQ DX 1,8 MHz” zdobywając 1650 punktów. Jak przekazał Marek SP2NNO, w zawodach tych była okazja do przetestowania anteny na 160 metrów tj. 1.8 MHz i okazało się, że antena ta sprawuje się nie najlepiej. Było słychać wiele stacji, ale był problem z nawiązaniem łączności, ponieważ pomiar SWR wskazywał nawet 4 i z chwilą zmiany częstotliwości trzeba było za każdym razem stroić antenę. Nasi operatorzy doszli do wniosku, że na to pasmo trzeba zastosować inną, alternatywną antenę i już znaleźli na to receptę: zamierzają zmontować antenę Morgain. Na temat tej anteny jest wiele informacji na stronach internetowych. Zobaczymy jak będzie się sprawować ta antena kiedy Krzysztof SQ9NIU i Marek SP2NNO, wykonawcy różnych anten, przetestują Morgaina. Ale, jak znam naszych Kolegów klubowych, to w tym zakresie pomoże im na pewno Jacek SQ9BEC, który również posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu anten na KF i UKF. Zatem Koledzy: życzymy Wam sukcesów w wykonaniu anteny.

Dziękujemy Marcinowi SQ9ITA za dział w zawodach pod znakiem „Dzień walki z rakiem”. Zostały już opublikowane wyniki i nasz klub zajął 7 miejsce w kraju. Brawo Marcinie: zapraszamy Cię do dalszego udziału w kolejnych zawodach. Również Krzysztof SQ9NIU i Sebastian SP9TDA, pod znakiem klubowym biorą udział w wielu zawodach krajowych i międzynarodowych rozsławiając nasz klub na falach. W ten sposób podkreślamy swoją obecność w wielkim świecie krótkofalarskim. Najbliższe zawody to zawody z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet pod nazwą „SP YL Contest”. Będą one miały miejsce w najbliższą niedzielę tj. 7 marca br. od godziny 6.00 do godz. 6.59 czasu GMT. Kończąc ten wątek w sprawach zawodów nie omieszkam dodać mój własny komentarz: jako prezes klubu, jestem bardzo wdzięczny Wam Koledzy, że nikogo z Was nie trzeba namawiać do aktywności i to Wy pobudzacie mnie do dalszych inicjatyw klubowych. To dzięki Waszej aktywności i Waszym inicjatywom możemy podejmować dalsze, śmiałe wyzwania klubowe.

Nasz klubowy radioshack

Dziś tzn. we wtorek 2 marca br. w klubie był duży ruch, ponieważ poza prezesem klubu Tadeuszem SP9HQJ w klubie pojawił się Mateusz SQ9MLZ, Sebastian SP9TDA, Zbyszek SP6RCK i Jacek SQ9BEC, który dostarczył naprawiony klucz elektronowy dla Andrzeja SP9IIL. Uzgodniliśmy kilka ważnych spraw klubowych. Nie podjęliśmy ostatecznej decyzji co do udziału w zawodach na UKF, które będą miały miejsce w najbliższą niedzielę tzn. 7 marca br. Jak wynika z prognozy pogody podanej w Internecie, tym dniu pogoda nie zapowiada się najlepiej, ponieważ we wczesnych godzinach rannych przewidywana jest pogoda minusowa i w tych warunkach trudno będzie prowadzić łączności w terenie. Ale poczekamy jeszcze na ostateczne wskaźniki. Jeśli pogoda się poprawi to weźmiemy udział w zawodach. Mamy już upatrzone miejsce do nadawania.

Dzisiejszy dzień to również obecność w Domu Kultury „Chemik” (siedziba OT 06 PZK i klubu SP9KJM) dwóch przedstawicieli Śląskiego Oddziału Terenowego PZK tj. Prezesa Oddziału Marka SP9HTY i Skarbnika oraz QSL Managera SP9 Artura SQ9BDB. Była okazja do dokonania wielu uzgodnień dotyczących spraw organizacyjnych dotyczących PZK. W toku dyskusji padła propozycja zorganizowania na wiosnę br. oddziałowego spotkania integracyjnego. Byłoby to jednak możliwe, gdyby zniesiono obostrzenia związane z wirusem Covid 19. Niemniej jednak, zarówno OT 06 PZK jak i klub SP9KJM już teraz oczekuje na wskazanie miejsca do tego typu spotkania.

Jest już opracowana ostateczna wersja regulaminu akcji dyplomowej dotyczącej III Powstania Śląskiego, ale chyba jeszcze za wcześnie, aby ją publikować. Regulamin ten zostanie opublikowany na krótko przed akcją dyplomową tj. pod koniec kwietnia br.

Z kart historii klubu:

Honorowy dziś Prezes klubu SP9KJM, Eugeniusz SP9IIA pracujący na stacji klubowej kilka lat temu. Szkoda, że stan zdrowia Eugeniusza nie pozwala Mu na przybycie do klubu i pracy na radiostacji.

Na koniec zapraszam do odwiedzenia n/w stron internetowych przedstawiających różne aspekty krótkofalarstwa:

https://ot22.pzk.org.pl/index.php/2021/02/11/kosz-all-in-2021-02-06-krotkofalarstwo/ – ciekawy wywiad z Jarkiem Zwolakiem SP1C dla koszalińskiej telewizji kablowej

https://www.facebook.com/jaroslawzwolak/videos/2158410407637227 – o krótkofalarstwie

Info: Tadeusz SP9HQJ