Siemianowiccy nadawcy nie nudzą się

Obostrzenia władz państwowych w związku  z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid 19, nie tylko członkom naszego klubu utrudniają życie, ale musimy sobie radzić w tej trudnej sytuacji. I radzimy sobie doskonale. Decyzją kierownictwa Domu Kultury „Chemik”, nasze spotkania klubowe mogą odbywać się tylko raz w tygodniu tj. we wtorki od godziny 16.00 do godziny 18.00, a nawet do godziny 19.00 w okrojonym składzie osobowym, ograniczającym się do 5 osób. Stosujemy się zatem do tego zalecenia. Mimo zmniejszonej naszej aktywności klubowej zauważamy, że nasz klub odwiedza coraz więcej osób, z czego się bardzo cieszymy. Ostatnio nastąpiło dość ciekawe zjawisko: klub nasz zaczynają odwiedzać osoby, które kiedyś były bardzo czynne na pasmach radiowych, a po przejściu na emeryturę i mając więcej wolnego czasu postanowiły powrócić do uprawiania krótkofalarskiego hobby. Część z tych osób utraciła licencje, ale chętnie pomożemy w ich odzyskaniu. Ostatnio odwiedził nas były członek klubu z lat 90.tych, któremu spodobała się atmosfera panująca klubie i postanowił powrócić do uprawiania hobby. Brawo! Pomożemy we wszystkich sprawach sprzętowych i antenowych.

     Prawdą jest fakt, że większość zawodów odbywa się w weekendy, kiedy to nasz klub nie jest czynny. Ale kiedy ustąpi pandemia wirusa Covid 19 to mamy zapewnienie ze strony kierownictwa DK „Chemik”, że będziemy mogli brać udział w zawodach w pomieszczeniach klubu. A póki co, to musimy sobie jakoś radzić i radzimy biorąc udział zdalnie w wielu zawodach. W tym zakresie doskonale radzi sobie nasz Kolega klubowy Mateusz SQ9MLZ, który w ostatnich zawodach pod nazwą „Barbórka 2020” z własnego domu, pod znakiem klubowym, przeprowadził 47 łączności. Z logu wynika, że poza wieloma stacjami z okręgu SP9 przeprowadził kilka łączności ze stacjami z SP3 i SP7. Teraz czekamy na wyniki. A tak na marginesie: Mateusz to doskonały konstruktor anten na UKF i na tym polu ma bogate doświadczenie. Brawo Mateusz! Tak trzymać!

Na zdjęciu od lewej: Mateusz SQ9MLZ, Tadeusz SP9HQJ i Sebastian SP9TDA
w czasie zawodów UKF na Górze Siewierskiej

     Również inni klubowicze nie próżnują. Marek SP2NOO, jak zwykle, znowu coś kombinuje w zakresie udoskonaleń sprzętu (nie zdradzam szczegółów), prowadzi dalsze eksperymenty przy wykorzystaniu katarskiego przemiennika. Krzysztof SQ9NIU wyżywa się na dx-ach ciągle usprawniając swój system antenowy, a inni klubowicze też bywają na pasmach eteru. Sebastian SP9TDA nie próżnuje i w miarę możliwości czasowych zdobywa kolejne dx-y oraz opracowuje nową konstrukcję up-convertera do odbiornika SDR. Starsi Koledzy, w obawie przed wirusem Covid 19, na chwilę obecną ograniczyli swą aktywność. Nie zdziwiłem się zatem, że jedynie ja, jako przedstawiciel klubu SP9KJM, pożegnałem naszego członka klubu – Andrzeja SQ9DHK SK, który został pochowany na cmentarzu przy ulicy Brackiej w Katowicach.

     Zapraszam do odwiedzenia strony PZK: https://pzk.org.pl/news.php, na której jest wiele informacji o sprawach krótkofalarskich. Zapraszam również do odwiedzania strony: https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=296, na której to publikowane są redagowane przez Tadeusza SP9HQJ wydania Krótkofalowca Polskiego.

     Prezes klubu, Tadeusz SP9HQJ, pełniący obecnie funkcję prezesa PZK jest bardzo zajęty, ponieważ ma wiele obowiązków w ZG PZK, a ostatnio przygotowuje XXVI Krajowy Zjazd Delegatów PZK, który w trybie zdalnym odbędzie się 12 grudnia o godzinie 10.00 przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej tj. komunikatora Microsoft Teams do prowadzenia obrad oraz SecretVote do głosowań.  Zjazd ten w takiej formie pozwoli zaoszczędzić dla PZK wiele środków, ponieważ odpadną koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz wynajęciem sali do obrad w trybie rzeczywistym. Dzięki zdalnemu Zjazdowi delegaci na KZD PZK wezmą udział w Zjeździe w swoich domach, a to znacznie obniży koszty PZK.

     W ostatnią niedzielę tj. 6 grudnia br. o godzinie 18.00 odbyła się próba generalna – warsztaty mające na celu przygotowanie KZD PZK, w której wzięła większość delegatów na KZD PZK. W ocenie zarządzającego systemem informatycznym Zjazdu, Zygmunta SP5ELA, warsztaty zostały ocenione na cztery z plusem. Brawo delegaci!

Tak wyglądał wirtualny baner XXVI KZD PZK
A tak wyglądała wirtualna strona uczestników warsztatów. Nie ma tu wszystkich widocznych uczestników, ponieważ niektórzy występują w postaci avatarów.

     A zatem XXVI Krajowy Zjazd Delegatów PZK w trybie zdalnym odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 12 grudnia br. o godzinie 10.00 i miejmy nadzieję, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem.

     Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania naszego klubu czynnego w każdy wtorek od godziny 16.00 do 18.00.

Info: Tadeusz SP9HQJ