Udział w międzynarodowych, prestiżowych zawodach CQ WW DX Contest

Nasza reprezentacja klubowa w składzie: Marek SP2NNO, Krzysztof SQ9NIU, Sebastian SP9TDA oraz Tadeusz SP9HQJ, na terenie terenowego QTH Krzysztofa SQ9NIU, w ostatni weekend wzięła udział w prestiżowych, międzynarodowych zawodach pod nazwą CQ WW SSB DX Contest trwających od 2:00 w nocy z piątku na sobotę do 2:00 w nocy z niedzieli na poniedziałek tj. w dniach 24-26 października. Dzielnie wspierała nas XYL Sebastiana Marta przygotowując i serwując nam z Krzysztofem SQ9NIU smaczne potrawy i napoje. Nie nastawialiśmy się na zajęcie czołowego miejsca w zawodach, ale chcieliśmy się zmierzyć z tymi zawodami w warunkach terenowych i zdobyć kolejne doświadczenie w takich warunkach. Doskonałe warunki antenowe Krzysztofa pobudziły nas do działania, a Krzysztof SQ9NIU w zakresie anten ma się czym pochwalić.

Dobrze rozwinięty system antenowy na KF Krzysztofa SQ9NIU: obrotowa antena Hex Beam, dwupasmowy dipol oraz Delta Loop na 160 m. – 1.8 MHz.
Doskonały system antenowy Krzysztofa SQ9NIU.

     Mimo dobrego przygotowania wyposażenia do zawodów nie obyło się od problemów sprzętowych, ale Marek SP2NNO i Krzysztof SQ9NIU stanęli na wysokości zadania i w sobotę w godzinach rannych można było rozpocząć rywalizację. Wzmacniacz PA i obrotowy rotor do anteny Hex Beam to w takich zawodów podstawa i gwarancja uzyskania ciekawych wyników na wszystkich pasmach i w zawodach tych okazały się niezwykle przydatne. Zawody rozpoczął Sebastian SP9TDA w paśmie 80m o 4 nad ranem. Od godziny 9:00 już razem z Markiem SP2NNO oraz Krzysztofem SQ9NIU klubowy contest team dopisywał do logu kolejne QSO, a około godziny 14.00 przybył prezes klubu Tadeusz SP9HQJ, który również przeprowadził wiele ciekawych łączności DX-owych.

Marek SP2NNO podczas prowadzenia łączności. Dzielnie wspiera go Sebastian SP9TDA.

Marek SP2NNO przy radiostacji.
Tadeusz SP9HQJ oraz Marek SP2NNO przy radiostacji.
Spotkanie krótkofalowców w czasie zawodów było doskonałą okazją do uhonorowania Krzysztofa SQ9NIU okolicznościowym dyplomem za wzmożoną aktywność eterową w ramach konkursu radiowego pod nazwą „II Powstanie Śląskie”, trwającego od 15 sierpnia do 15 września br. To właśnie Krzysztof zrobił najwięcej łączności pod znakiem klubowym SO1920PS. Brawo! Na zdjęciu: prezes klubu Tadeusz SP9HQJ uroczyście wręcza Krzysztofowi SQ9NIU okolicznościowy dyplom.
W uznaniu szczególnych zasług dla klubu SP9KJM Krzysztof SQ9NIU otrzymał też od prezesa klubu SP9KJM  i jednocześnie prezesa PZK Tadeusza SP9HQJ okolicznościowy dyplom oraz okolicznościową plakietkę PZK.
Około godziny 16.00 w sobotę odwiedził nas tajemniczy krótkofalowiec z SP9, który potem pomagał nam w nawiązywaniu wielu łączności. Znaku tego tajemniczego operatora nie zdradzamy. A może ktoś z Was zgadnie kim jest ten tajemniczy krótkofalowiec?
Również Krzysztof SQ9NIU, jak przystało na prawdziwego DX-mana, przeprowadził wiele łączności
i poprawił nasze wyniki w zawodach.

     Kiedy Marek SP2NNO, Sebastian SP9TDA oraz Tadeusz SP9HQJ intensywnie pracowali na pasmach radiowych to Krzysztof SQ9NIU wraz z Martą przygotowali solidną wyżerkę. Zmęczeni zawodami, przystąpiliśmy do konsumpcji wspaniałości z grilla.

Silna drużyna podczas uzupełniania kalorii 🙂

     W sobotę około godziny 21.00 stanowisko pracy w zawodach opuścili: Sebastian SP9TDA wraz z XYL oraz Tadeusz SP9HQJ, natomiast na posterunku pozostał Marek SP2NNO przeprowadzając wraz z Krzysztofem SQ9NIU kolejne łączności. Potem  Krzysztof udał się na zasłużony odpoczynek, natomiast Marek SP2NNO pracował do rana. Z informacji Marka wynika, że w niedzielę około godziny 3.00 rano pogorszyły się warunki propagacyjne i w tej sytuacji Marek mógł sobie pozwolić na krótką drzemkę. Ale i tak przeprowadził wiele ciekawych łączności.

      W niedzielę około godziny 11.00 na działkę przybył Tadeusz SP9HQJ i wspomógł Marka SP2NNO. Podzielili się zadaniami i Marek sterował radiostacją, natomiast Tadeusz prowadził łączności korzystając z niezwykle przydatnego programu N1MM. Kiedy przybył Tadeusz to było 365 łączności i prawie 100 tysięcy punktów, ale dzięki wspólnej pracy z Markiem przybywało kolejnych łączności i przybywało punktów. Kiedy Marek wraz z Tadeuszem intensywnie pracowali w zawodach to Krzysztof zajął się logistyką przygotowując nam kolejną solidną wyżerkę.

Tadeusz SP9HQJ na stanowisku pracy wspierany przez Marka SP2NNO robiącego zdjęcie.

     Naszą aktywność radiową w ramach zawodów zakończyliśmy w niedzielę późnym wieczorem przeprowadzając łącznie ponad 500 łączności ze stacjami ze wszystkich kontynentów i zdobywając 125 334 punkty.

Nie nastawialiśmy się na zdobycie czołowego miejsca w świecie. Zawody były świetną okazją do podniesienia umiejętności operatorskich oraz przedstawienia różnych taktyk w czasie zawodów. Przyjęły formę szkolenia wraz z okazją do spotkania przy grillu oraz rozmów przy herbatce. W sumie przy kilku godzinach QRV udało się nam uzyskać niezły wynik. Teraz czekamy głównie na DX-owe karty QSL, których na ten moment posiadamy około 3 tysiące i odpowiemy każdemu korespondentowi. Po raz kolejny pokazaliśmy, że stać nasz zespół klubowy na pełną integrację i osiąganie kolejnych celów.

     Bardzo dziękuję naszym wspaniałym aktywistom klubowym i wiem, że na ich pomoc zawsze można liczyć. Zapraszam zatem do następnej aktywności klubowej w ramach kolejnych zawodów krajowych i międzynarodowych.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ

Krótki film z udziału w zawodach: