Ostatnie wydarzenia klubowe

W ostatnich zawodach HF IARU 2020 aktywny udział pod znakiem klubowym wzięli dwaj nasi klubowicze tj. Marek SP2NNO i Krzysztof SQ9NIU.  Nie nastawiali się na rekord, ale polowali głównie na wszystkie polskie stacje pracujące pod znakiem SN0HQ.  Jak „zeznaje” Marek, przeprowadzili łączności na wszystkich pasmach dając punkty stacjom SN0HQ. Największą jednak aktywność wykazał Krzysztof, któremu bardzo dziękujemy. Dziękujemy również Markowi za aktywność.

Rozmieszczenie polskich stacji SN0HQ pracujących z różnych punktów kraju

     Informacja na temat zawodów HF IARU 2020 i warunków propagacyjnych znajduje się w Komunikacie PZK Nr 28/2020 z dnia 15 lipca br. na stronie: https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4676

     Mimo wakacji, również inni nasi klubowicze wykazują dużą aktywność eterową – można powiedzieć, że są „radioaktywni”. Jednym z nich jest Marcin SQ9ITA, który tym razem zdobył dla naszego klubu dyplom pod nazwą „610. Rocznica Bitwy pod Grunwaldem”.

Marcin wykazał również swą „radioaktywność” w terenie, a konkretnie pracując na radiostacji na terenie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Mały Dworek” w Giżycach w powiecie sochaczewskim umilił życie przebywającym tam dzieciom informując je o istocie krótkofalarstwa. Informacja na ten temat znajduje się na stronie: http://powgizyce.pl/index.php/aktualnosci, a jej treści przytaczam w całości:

10 lipiec 2020

Krótkofalarstwo w Giżycach

W czwartek 9 lipca 2020 r. nasze dzieci miały możliwość poznać nową dziedzinę jaką jest krótkofalarstwo, które ma bardzo szerokie zastosowanie w życiu.

Pan Marcin, który nadawał z terenu naszego pałacu jest członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców, które jest największą krajową organizacją, skupiającą osoby zainteresowane różnymi formami amatorskiej radiokomunikacji i jej wykorzystaniem dla rozwoju własnego oraz dobra społecznego. PZK dba o rozwój amatorskiej służby radiokomunikacyjnej i satelitarnej w Polsce. Nasz gość zademonstrował oraz dał możliwość nadawania przez wychowanków do innych miejsc w Polsce.

Opowiedział też o swojej pasji. Krótkofalarstwo to hobby skupiające około 4 mln. ludzi na całym świecie zafascynowanych nawiązywaniem między sobą łączności za pomocą radiostacji. Krótkofalowcy stanowią wielką międzynarodową rodzinę. Jak przystało na rodzinę wszyscy są ze sobą po imieniu. Krótkofalarstwem zajmują się ludzie różnych profesji. Są wśród nich uczniowie, studenci, lekarze, prawnicy, biznesmani, artyści i politycy. Wszystkich łączy jedna pasja – krótkofalarstwo.

PO-W Giżyce

Poniżej zdjęcia z aktywności Marcina:

Brawo Marcin: tak trzymać !

     Cieszymy się, że dzięki naszemu – klubowemu pismu polecającemu do Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Mateusz SQ9MLZ uzyskał zgodę na montaż anten nadawczo – odbiorczych na dachu swego budynku mieszkalnego. Mateusz specjalizuje się w zakresie łączności na UKF i na tym polu ma doskonałe wyniki. Przy okazji w Zawodach Subregionalnych zdobył dwa czołowe dyplomy, o czym pisaliśmy wcześniej.

Tak wygląda antena na UKF zainstalowana przez Mateusza SQ9MLZ

Po dłuższej nieobecności w klubie pojawił się Andrzej SP9IIL. Oświadczył, że już wkrótce otrzyma aparat słuchowy i poprawi się jego słuch. Liczymy na to mając nadzieję, że dzięki temu nie będziemy musieli głośno krzyczeć do Andrzeja, aby nas usłyszał. Andrzej będzie miał okazję teraz wyżywać się na CW i liczymy, że polował będzie na DX-y. Tym bardziej, że na KF mamy obecnie aż 3 anteny.

Od lewej: Andrzej SP9IIL, Marek SP2NNO i Sebastian SP9TDA

W klubie pojawił się też Kamil SQ9SHX, ale niewiele zwojował na UKF. Pewnie dlatego, że jest to sezon urlopowy i większość korespondentów jest na wakacjach. Ale sądzę, że następnym razem Kamil zwiększy swoją aktywność.

Od lewej: Kamil SQ9SHX i Jacek SQ9BEC
Mimo wakacji klub tętni życiem

Miłą niespodziankę  obecnym w dniu wczorajszym klubowiczom sprawił prezes klubu Tadeusz SP9HQJ obdarowując ich prezentami w postaci dwóch opracowań Ryszarda Reicha SP4BBU tj. „Wywołanie ogólne”,  stanowiące wspomnienia polskich krótkofalowców oraz „Agent nadaje”. Ta ostatnia pozycje opisuje piękno krótkofalarskiego hobby, a przy okazji autor ubarwił akcję książki elementami sensacyjnymi. To opracowanie jest fikcją literacką, a wszystkie postacie przedstawione w tej książce są wymyślone przez autora i nie odpowiadają rzeczywistym osobom. Ale tę ostatnią książkę czyta się z zapartym tchem.

Od lewej: Marek SP2NNO, Sebastian SP9TDA, Kamil SQ9SHX, Jacek SQ9BEC i Tadeusz SP9HQJ
Od lewej: Marek SP2NNO, Sebastian SP9TDA, Kamil SQ9SHX, Jacek SQ9BEC i Tadeusz SP9HQJ. Na zdjęciu nie ma Romka SP9UVQ, który robił zdjęcia.

Poza książkami klubowicze otrzymali również:

Okolicznościowe plakietki PZK
Naklejki z logo PZK do przyklejenia na szybie samochodowej
Proporczyki cieszyły się największym powodzeniem 🙂

     Prezenty stanowiły nagrodę za aktywność na rzecz klubu. Dziękując obecnym klubowiczom za zaangażowanie na rzecz klubu prezes klubu Tadeusz SP9HQJ stwierdził, że i inni aktywni klubowicze mogą oczekiwać na nagrody.

     A przed nami kolejne wyzwania: od 15 sierpnia do 15 września br. z okazji 100. Rocznicy II Powstania Śląskiego nasza stacja klubowa, w ramach konkursu radiowego, pracować będzie pod znakiem okolicznościowym. W chwili obecnej pracujemy nad wypracowaniem wzoru karty okolicznościowej. Na krótko przed aktywnością zapoznamy członków i sympatyków naszego klubu z regulaminem konkursu i dalszymi informacjami w tej sprawie.

     Podejmujemy jeszcze inne ciekawe inicjatywy, ale o tym wkrótce. Wszystkim członkom i sympatykom klubu życzymy udanego wypoczynku wakacyjnego i zapraszamy licznego odwiedzania naszego klubu. Po wakacjach, o ile nie będzie surowych obostrzeń epidemicznych wznowimy giełdy krótkofalarskie.  W czasie wakacji klub jest czynny tylko w środy od godziny 16.00.

Info: Tadeusz SP9HQJ