Wznowienie działalności klubowej

Uff, wreszcie się stało!… Po prawie trzech miesiącach zastoju związanego z pandemią Koronawirusa, wczoraj tj. 9 czerwca br. przystąpiliśmy do normalnej działalności klubowej. Wcześniej zadbaliśmy o żel odkażający i przybyli klubowicze posiadali maseczki ochronne. W klubie, poza prezesem klubu – Tadeuszem SP9HQJ, pojawił się Marek SP2NNO, Jacek SQ9BEC, Sebastian SP9TDA, Mateusz SQ9MLZ i Romek SP9UVQ. Jacek SQ9BEC dostarczył przygotowaną przez siebie 80 metrową antenę Delta Loop i uzgodniliśmy, że w przyszłym tygodniu – w dzień klubowy przystąpimy do jej zawieszenia. W porównaniu z dotychczas stosowanym dipolem nowa antena niewątpliwie poprawi nasze możliwości odbioru i nadawania. Dzięki jej zainstalowaniu częściej będziemy brać udział w zawodach krajowych i międzynarodowych na KF.

     Marek SP2NNO przytaszczył do klubu najnowsze, nowatorskie dzieło w postaci transwertera do łączności satelitarnych nadające w paśmie 2,4 GHz i odbierające w paśmie 10 GHz.

Jest to wspólne dzieło Marka i Bartka SP3CAI, którzy na jego wykonanie poświęcili wiele godzin. To pierwsze takie urządzenie w kraju i cieszymy się, że nasz klub dzięki Markowi SP2NNO i Bartkowi SP3CAI będzie  pionierem w zakresie łączności satelitarnej. Za pomocą tego urządzenia będzie można prowadzić łączności satelitarne za pośrednictwem katarskiego satelity QQ100. Urządzenie to wykonane zostało zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi. Do sterowania nadawania i odbioru wykorzystany zostanie transceiver FT 290 RII. Marek wcześniej przeprowadził próby techniczne i testy wypadły pomyślnie – bez problemów nawiązał kilka łączności międzynarodowych i krajowych. Wielkie dzięki dla twórców tego wspaniałego dzieła.

Kompletny sprzęt potrzebny do łączności satelitarnych(na pierwszym planie) bez czaszy anteny. UWAGA! – do przeprowadzenia łączności nie potrzebujemy komputera!
Transwerter w komplecie zabudowany w aluboxie
Marek SP2NNO prezentuje wykonaną przez siebie antenę dual band 2,4/10Ghz

     Również Mateusz wykazał się inicjatywą proponując wyjazd w teren w upatrzone miejsce (ze zrozumiałych względów nie ujawniamy lokalizacji), aby wziąć udział w najbliższych Zawodach Subregionalnych na UKF. Mateusz w tym zakresie ma już dość dobre doświadczenie i w jednych z zawodów zajął I miejsce dla klubu. Może i tym razem uda się zająć czołowe miejsce. Ale wtedy pracował sam pod znakiem klubowym. Tym razem w większym gronie będziemy wspierać Mateusza i pewnie praca zbiorowa przyniesie spodziewane efekty.

     Kolejna informacja: w najbliższy piątek klub będzie nieczynny z uwagi na zamknięcie Domu Kultury „Chemik” na czas przedłużonego weekendu. Od przyszłego tygodnia zmienią się terminy działalności klubowej. Tak więc zajęcia klubowe odbywać się będą w środy i piątki od godziny 16.00 do 19.00. Zapraszamy członków i sympatyków klubu do odwiedzania klubu. W najbliższym czasie z kierownictwem Domu Kultury „Chemik” uzgodnimy sprawę wznowienia giełd krótkofalarskich. W poprzednich latach w okresie wakacyjnych nie było giełd. Ale w związku z pandemią Koronawirusa w tym roku sytuacja się zmieniła. Poddajemy zatem pod rozwagę sprawę organizacji giełd w czasie wakacji. Gdyby było zainteresowanie z szeroko pojętego środowiska radiowego, to jesteśmy w stanie organizować giełdy w okresie wakacyjnym. Czekamy zatem o informację zwrotną w tej sprawie.

Info: Tadeusz SP9HQJ, prezes klubu SP9KJM.