Klubowicze w obliczu pandemii korona wirusa

Nie tylko siemianowiccy krótkofalowcy przeżywają trudne chwile związane z nasileniem pandemii koronowirusa. Musimy stosować się do zaleceń służb sanitarnych i organów administracji rządowej i samorządowej. Bardzo wszystkim nam doskwiera ta trudna sytuacja, kiedy to nie możemy realizować zaplanowanych przedsięwzięć klubowych. Mam nadzieję, że ten nadzwyczajny stan niebawem się skończy i przystąpimy do normalnej pracy klubowej.

     A póki co, to garść kilku informacji z poprzednich tygodni, o których wcześniej nie informowaliśmy. O przyszłe kadry chyba nie musimy się martwić, ponieważ nasz klub zaczyna odwiedzać coraz więcej osób. Około dwóch tygodni temu nasz klub odwiedził mieszkaniec Siemianowic Śl.-Bytkowa wraz z kilkuletnim synkiem. Mieszkaniec ten zamieszkuje niedaleko siedziby klubu i od lat interesuje się technikami radiowymi, a o wzmożonej aktywności klubowej dowiedział się z Internetu. Również jego synkowi spodobała się chyba atmosfera panująca w klubie, ponieważ za naszą sugestią sięgnął po mikrofon na UKF. Szkoda, że zawieszenie działalności klubowej związane z pandemią koronawirusza uniemożliwi na pewien czas możliwość odwiedzenia klubu. Ale gdy ta trudna sytuacja minie, to powrócimy do normalności. Zapraszamy zatem nie tylko naszego sąsiada z synkiem do dalszego odwiedzania naszego klubu po ustaniu pandemii.

Pierwsze kroki w krótkofalarstwie

     Jeśli chodzi o pozyskiwanie młodego narybku, to w tym zakresie mamy wieloletnie doświadczenie. W przeszłości zdarzały się bowiem sytuacje, kiedy to nasz klub odwiedzali nie tylko klubowicze, ale również zaprzyjaźnieni krótkofalowcy z innych klubów w towarzystwie swych dzieci, a niektóre dzieciaki, po osiągnięciu pewnego wieku zdecydowały się iść śladem rodziców i samodzielnie zaczęły odwiedzać nasz klub. Poniższe zdjęcie przedstawia Roberta SP9WZS, który w 2003 roku odwiedził z synkiem nasz klub mieszczący się wówczas przy ulicy Psczczelniczej 10. Ten mały brzdąc zdążył w międzyczasie podrosnąć i jest dziś osobą dorosłą. Nie wiemy czy synek ten poszedł w ślady swojego ojca i zainteresował się krótkofalarstwem, ale Robert pewnie nam o tym powie. Zatem Robercie: czekamy na informacje od Ciebie. Czy udało Ci się namówić syna do uprawiania krótkofalarstwa?

Robert SP9WZS wraz ze swym synkiem z wizytą w klubie w 2003 roku.

     Zachęcamy zatem młodych krótkofalowców do odwiedzania naszego klubu wraz ze swymi dziećmi, a my postaramy się, aby zaszczepić w nich duch krótkofalarstwa. Zadbajmy wspólnie o to, aby tradycje krótkofalarskie miały charakter międzypokoleniowy.

     29 lutego br. w siedzibie Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śl. miało miejsce Walne Zebranie Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Katowicach, na którym to poinformowano zebranych przyznaniu okolicznościowego dyplomu dla naszego klubu, jako przodującego klubu na Śląsku. W kilka dni potem klub nasz odwiedził przedstawiciel Zarządu Miejskiego LOK w Siemianowicach Śl. Marek Grzyb wręczają nam ten okolicznościowy dyplom wraz z okolicznościowym Medalem 75.lecia LOK. Bardzo dziękujemy za te dary. Widać, że doceniono nasze wzmożone wysiłki klubowe za ostatni rok. Bo tak naprawdę, to nie mamy się czego wstydzić i nasze wspólne działania zaczynają przynosić pozytywne skutki. Zachęcamy zatem naszych klubowiczów do dalszej aktywności.

Marek Grzyb z ZM LOK w Siemianowicach Śl. wręczający okolicznościowy dyplom i Medal 75.lecia LOK prezesowi klubu Tadeuszowi SP9HQJ

     O naszej aktywności klubowej świadczyć mogą poniższe zdjęcia:

W klubie zawsze dzieje się coś ciekawego
Jacek SQ9BEC (z prawej) wtajemnicza Henryka SP9UXH (z lewej) w szczegóły swojego nowatorskiego rozwiązania konstrukcyjnego
Waldek SQ9KQV ( z prawej) zaskoczył  nas pomysłem ciekawej akcji dyplomowej, który spodobał się wszystkim. W głębi od lewej Jacek SQ9EC i Henryk SP9UXH rozpracowujący problemy konstrukcyjne urządzeń.
Marek SP2NNO ze swym najnowszym dziełem, które przechodzi etap testów. Na razie nie zdradzamy szczegółów, ale urządzenie to jest jednym z pierwszych w kraju. O szczegółach powiadomimy po próbach.

A oto dalsza ciekawostka – tym razem z ZG PZK :

W Komunikacie Prezydium ZG PZK z18 marca br. ukazało się zdjęcie wraz z następującym tekstem:

Po uroczystej inauguracji obchodów 90 rocznicypowstania PZK, w późnych godzinach wieczornych w apartamencie hotelu „Dedek Park” w Warszawie  odbyło się spotkanie, a właściwie narada dot. dalszego programu obchodównaszego jubileuszu. Od lewej: Jurgen DM2CNE – beneficjent OH PZK, Zygmunt SP5ELA, Piotr SP2JMR, Stefan SP1JJY, Tadeusz SP9HQJ, Jolanta XYL SP5ELA. Zdjęcie wykonał najprawdopodobniej Krzysztof SQ2JK aparatem Tadeusza SP9HQJ.

Kilka słów o Jurgenie DM2CNE. Hans Juergen Hahn DM2CNE mieszka w Szwedt n. Odrą czyli blisko granicy z SP. Od końca lat 70 ub. wieku uczestniczył w dziesiątkach imprez organizowanych przez PZK. Dotyczy to np. zawodów ARDF, zawodów krótkofalarskich zarówno KF jak i UKF, brał aktywny udział w Zjazdach PKRVG, spotkaniach w Lipianach, Myśliborzu (LOT) i wielu innych zwłaszcza w zachodniej części Polski. Jurgen mówi b. dobrze po Polsku i śmiało można go nazwać „ambasadorem” niemieckich krótkofalowców w SP.

Info: SP2JMR

P.S.

Tadeusz SP9HQJ, pełniący funkcję wiceprezesa PZK, zajmuje się nie tylko sprawami klubowymi, ale również ogólnopolskimi podejmując z Prezydium wiele ważnych dla PZK decyzji.

Na koniec chyba najbardziej smaczny kąsek klubowy:

Największą aktywnością wykazał się Mateusz SQ9MLZ, który 8 marca br. pod barwami klubowymi wziął udział w zawodach pod nazwą Pierwsze Próby Subregionalne IARU na UKF osiągając imponujący wynik. W ciągu 6 godzin nawiązał bowiem 69 łączności krajowych i międzynarodowych. Z oświadczenia Mateusza wynika, że nawiązanie łączności z korespondentami z Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier nie stanowiło większego problemu, bowiem największe wyzwanie stanowiło zaliczenie Słowenii, Serbii, Rumunii, Austrii i Chorwacji. Ale Mateuszowi i to się udało i zajął I miejsce w kraju. Najdłuższy dystans to 692 kilometry – łączność ze stacją z Serbii YT3GTI, co w warunkach UKF stanowi nie lada wyczyn. A oto dziesiątka najdalej położonych stacji, z którymi udało się nawiązać QSO:

YT3GTI     – 692km

YU1BFG   – 656km

YT3N        – 647km

YU7ACO  – 603km

DF5A        – 587km

9A1CRS    – 575km

DR1H        – 565km

9A4P         – 565km

9A5AY     – 560km

9A7D       – 555km     

A tak wygląda to w praktyce:

Oficjalne wyniki zawodów opublikowane zostały na stronie: http://vhfcontests.pk-ukf.pl/?contest=801&fbclid=IwAR00ikTlznIOoqILr2CnvxEgV5qlZNwNUxUMBffFlMS2p6psKQagkg9BHrU

1 Próby Subregionalne kat. SO-LP – Marzec 2020 Zgłoszone wyniki – Regulamin

145 MHZ – Sekcja C (mnożnik: x1)

# Znak QSO RM Lokator Punkty ODX Avg
1. SP9KJM 69   TBD 20 620 692 Km 298 Km
2. SP1SR 55   TBD 17 373 783 Km 316 Km
3. SP9DEM 63   TBD 17 291 949 Km 275 Km
4. SP9EYX 63   TBD 15 915 571 Km 253 Km
5. SP6U 48   TBD 13 399 656 Km 279 Km
6. SP8WJW 33   TBD 12 490 710 Km 379 Km
7. SP6URZ 55   TBD 12 094 617 Km 220 Km
8. SP5BRD 26 L TBD 11 439 977 Km 440 Km
9. SP6DHH 50 X TBD 11 223 561 Km 225 Km
10. SP9BNM 50   TBD 8 818 546 Km 177 Km
11. SP2HHX 18   TBD 8 625 721 Km 479 Km
12. SP9KLF 25   TBD 8 151 949 Km 325 Km
13. SQ7OFB 13   TBD 3 499 596 Km 269 Km
14. SP3JBI 10 L TBD 3 306 563 Km 331 Km
15. SP3QDX 11 L TBD 3 094 495 Km 281 Km
16. SQ6NDM 11   TBD 2 549 571 Km 232 Km
17. SP9WPR 18   TBD 2 273 1007 Km 126 Km


Z wykazu tego jednoznacznie wynika, że Mateusz pod znakiem klubowym zajął I miejsce w kraju – 69 QSOs i 20.620 punktów. Takiego wyniku nigdy nie mieliśmy na UKF. Mateusz: jesteś WIELKI. Gratulacje. W klubie czeka Cię nagroda specjalna.

To tyle informacji na dziś. Do czasu wznowienia działalności klubowej podawać będziemy inne ciekawostki krótkofalarskie z kraju i ze świata.

Info: Tadeusz SP9HQJ