Najnowsze wiadomości klubowe

Ostatnio dużo dzieje się w naszym klubie. W ostatni piątek tj. 7 lutego br. ucieszyliśmy się otrzymując paczkę, a w niej naprawiony przez Bartka SP3CAI nasz wysłużony transceiver Yaesu FT 707, w którym między innymi „padły” dwa tranzystory i nie tylko. Transciever ten poddany został swoistej, niemal chirurgicznej operacji, a  Bartek, jako „złota rączka” poradził sobie z tym problemem. Po wstępnych testach w klubie stwierdziliśmy, że transceiver doskonale się sprawuje, a odsłuch jest znacznie lepszy niż Icomie 751. Jest jednak mały problem, ponieważ nasz dipol nienajlepiej stroi się częstotliwości 3,5 MHz. W najbliższy wtorek przy pomocy analizatora dokonamy pomiarów anteny. A swoją drogą, kiedy poprawią się warunki atmosferyczne to zamontujemy antenę Delta Loop i sądzę, że skończą się nasze problemy antenowe. Wszyscy znawcy przedmiotu doskonale wiedzą, że anteny z obwodem zamkniętym są mniej podatne na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Jacek SQ9BEC odgraża się, że niebawem przywiezie do klubu wykonaną przez siebie Deltę. Jacku: trzymamy Cię za słowo.

Naprawiony przez Bartka SP3CAI transceiver Yaesu FT 707

     W otrzymanej paczce znajdował się również dopracowany i przetestowany przez Bartka SP3CAI klucz telegraficzny, spełniający jednocześnie dwie funkcje: jako manipulator do pracy emisją CW, jak też jako generator do nauki telegrafii. Gwoli przypomnienia: klucz ten stanowi prezent od Zdzisława SP1II, który będąc na uroczystości 65.lecia naszego klubu wykazał się taką hojnością. Ale w klubie mieliśmy problem z jego uruchomieniem i dzięki Bartkowi klucz ten służył będzie do pracy telegraficznej. Zatem Drogi Bartku: wielkie dzięki za pomoc i nie wiemy jak Ci się odwdzięczyć za Twój trud. Jedno jest pewne: Bartek, zawsze traktowany będziesz w progach naszego klubu z wielkimi honorami i zapraszamy Cię do częstych wizyt.

     Tak więc obecnie na stanie klubowym mamy dwa sprawne transceivery – trochę wiekowe, ale na razie muszą nam wystarczyć. Trzeba w niedalekiej przyszłości pomyśleć o nowszym wyposażeniu. Poza zamontowaniem Delty, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych,  planujemy również zamontowanie anteny kierunkowej na UKF, która czeka na montaż. Obecna antena UKF sprawuje się dość dobrze, ale mając na uwadze udział w zawodach UKF-owych musimy myśleć o sprawnym systemie antenowym. Informacja na temat zawodów krajowych znajduje się na stronach 38-39  miesięcznika „Świata Radio”, a także na stronie: http://swiatradio.com.pl/virtual/module.php?name=NuCalendar Przy okazji zapraszam do czytania „Krótkofalowca Polskiego” na stronie: https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=292 , którego jestem redaktorem naczelnym. Namawiam jednocześnie wszystkich kronikarzy oddziałowych i klubowych w kraju do przesyłania na mój adres: sp9hqj@pzk.org.pl lub sp9hqj@poczta.fm informacji o ciekawszych działaniach lokalnych w Waszych środowiskach, a ja będę to publikował na łamach „Krótkofalowca Polskiego”.

     Dzięki staraniom Mateusza SQ9MLZ i Jacka SQ9BEC odkurzyliśmy i doprowadziliśmy do stanu użytkowania wysłużony i zabytkowy miernik lamp elektronowych, który sprawdza się jako narzędzie pomiarowe do badania lamp. Zatem informacja dla okolicznych klubów, oddziałów i operatorów-konstruktorów urządzeń: jeśli ktokolwiek chciałby dokonać pomiarów swoich lamp, to może tego dokonać w naszym klubie. Wielkie dzięki dla Mateusza i Jacka, a przy okazji: nadal wyszukujcie i przywracajcie do użytku nasze następne stare urządzenia, które po odkurzeniu i może małych przeróbkach można będzie przywrócić je do użytkowania.

Mateusz SQ9MLZ i Jacek SQ9BEC testują miernik lamp elektronowych
Sprawny już miernik lamp elektronowych

     Kolejna informacja: 24 lutego br. w Willi Fitznera w Siemianowicach Śl. odbędzie się spotkanie przedstawicieli siemianowickich organizacji pozarządowych, w których weźmie udział wiceprezydent Siemianowic Śl. Marta Suchanek-Bijak. W czasie tego spotkania będzie miała miejsce prezentacja planów imprez i działań organizowanych przez Urząd Miejski w Siemianowicach Śl. oraz Siemianowickie Centrum Kultury, a także dyskusja i  prezentacje działań siemianowickich organizacji pozarządowych. Na spotkaniu tym obecny będzie Marek SP2NNO i Tadeusz SP9HQJ. To ważne spotkanie, na którym będziemy mogli zaprezentować nasz wieloletni dorobek klubowy, a przy okazji wyartykułować nasze potrzeby klubowe. A może, w porozumieniu z pełnomocnikiem siemianowickich organizacji pozarządowych Panią Elżbietą Nieszporek, uda się nam wdrożyć w życie ciekawy projekt i w ten sposób zdobędziemy środki na potrzeby klubowe. Dziś, aby cokolwiek uzyskać należy wykazać się  ciekawą inicjatywą-projektem, która spełni oczekiwania lokalnego samorządu, a przy okazji zasili nieco nasz skromny budżet klubowy. Może się uda.

     Bardzo dziękujemy za wzmożoną aktywność klubową Jacka SQ9BEC, który jest naszym guru nie tylko w zakresie budowy systemów antenowych i zachwyca nas coraz nowszymi pomysłami. Jacek: co jeszcze masz w zanadrzu? Czekamy na Twoje śmiałe inicjatywy i propozycje. Dziękujemy Krzysztofowi SQ9NIU za wsparcie techniczne i aktywną pracę pod znakiem okolicznościowym HF60KJM. Gwoli informacji stwierdzić należy, że w ramach 60.lecia naszego klubu,  w akcji promującej nasz klub pod znakiem okolicznościowym HF60KJM, poza Krzysztofem SQ9NIU najwięcej łączności zrobił Marek SP2NNO i Marcin SQ9ITA. Wielkie dzięki za Waszą aktywność dla dobra klubu. Krzysztofie: czekamy na Twoje dalsze ciekawe inicjatywy. Nie zapomnij o swoim „wypasionym” dronie, który będzie filmował nasze terenowe wypady z radiostacją – a te już od wiosny nastąpią. Józef SQ9FII wykazuje również dużą aktywność w zakresie prowadzenia sekcji strzeleckiej i jako skarbnik klubowy dba o nasze finanse. Józefie: zachęcaj członków naszego klubu, aby jak najszybciej opłacili składki członkowskie, bo nasz budżet klubowy kuleje, a mamy wiele potrzeb. Bardzo cenimy sobie pomoc techniczną ze strony Mateusza SQ9MLZ, który ostatnio nie tylko udoskonalił „stary, ale jary” miernik lamp elektronowych, ale poczynił wiele postępów w zakresie spraw technicznych. Brawo Mateusz – przed Tobą dużo roboty ku chwale klubu. Doskonale radzi sobie też Sebastian SP9TDA w prowadzeniu klubowej strony internetowej, na której szybko zamieszcza nadesłane do publikacji materiały. Zawsze uważałem, że dobrze prowadzona polityka informacyjna to jedno ze źródeł sukcesu. Dzięki najnowszym informacjom zawartym na naszej stronie klubowej wiele osób dowiaduje się o naszej aktywności i coraz więcej osób zaczyna nas odwiedzać. Zapraszamy zatem wszystkich chętnych do odwiedzania naszego klubu, gdzie ostatnio dzieje się dużo dobrego.

     Największą aktywność wykazuje Marek SP2NNO, który bezustannie zachwyca nas nowymi pomysłami, z czego wszyscy są zadowoleni. Marek nie pochwalił się kolejnym swym sukcesem: niedawno w LOK-u uzyskał tytuł instruktora strzeleckiego z broni bojowej ( pistolety, rewolwery i broń maszynowa) i teraz często bywa na strzelnicach nadzorując strzelania. Marek nie zapominaj (nie zapomina o tym), że na pierwszym miejscu jest łączność, a potem strzelectwo. Ale życzymy Ci sukcesów w strzelectwie. W najbliższym czasie sprawdzimy i przetestujemy Marka na naszej klubowej strzelnicy i sprawdzimy jak poradzi sobie z wiatrówką. Tak więc Marek: ćwicz, abyś osiągnął jak najlepsze wyniki. Trochę się martwimy, że ostatnio rzadziej odwiedza nasze progi klubowe Krzysztof, który przygotowuje się do egzaminu na licencję. Zatem informacja dla Krzysztofa: najbliższy termin egzaminu na licencję to 20 marca br. w siedzibie Delegatury UKE w Siemianowicach Śl. Zajrzyj do klubu, a my podszkolimy Cię do egzaminu, choć doskonale sobie radzisz w zakresie przygotowania do egzaminu.

     Ostatnio zaczął nas odwiedzać wieloletni sympatyk naszego klubu Henryk SP9UXH, który od niedawna jest na emeryturze i ma więcej wolnego czasu. O naszej zwiększonej aktywności dowiedział się z klubowej strony internetowej i postanowił zmienić swój status tzn. z sympatyka na członka klubu. Henrykowi spodobała się atmosfera panująca w naszym klubie i zagląda tu w dni klubowe. Henryk zaraził nas kilkoma ciekawymi pomysłami, które na pewno zrealizujemy. A tak swoją drogą, to nie tylko w naszym klubie widać takie zjawisko: do klubów powracają osoby, które zakończyły już swoją aktywność zawodową i pragną czerpać przyjemność z uprawiania krótkofalarskiego hobby. A w klubach wiele można się dowiedzieć, odnowić stare znajomości i przyjaźnie, a przy okazji zrobić cokolwiek dobrego dla wspólnego dobra. Zatem Henryku: w klubie zawsze jesteś mile widziany i czekamy na Twoje dalsze pomysły. Sądzę, że Twój pomysł co do weekendowych wypadów klubowych we wskazane przez Ciebie miejsce uda się i wszyscy będą zadowoleni.

SP9UXH

I chyba jedna z ważniejszych informacji: od marca br. w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śl. wznawiamy bezpłatne giełdy krótkofalarskie. Decyzja co do terminów zapadnie w ciągu najbliższych dnia, ale najprawdopodobniej giełdy będą odbywać się w pierwszą sobotę każdego miesiąca. To zasługa przychylności kierownictwa DK „Chemik”, które popiera nasze działania.

I na koniec prośba do naszych klubowiczów: bądźcie łaskawi w możliwie najkrótszym czasie opłacić składki członkowskie, ponieważ mamy zobowiązania finansowe. W związku z 60.leciem klubu SP9KJM w roku 2019 ponieśliśmy dość znaczne koszty i obecnie nasz budżet klubowy przedstawia się dość mizernie. W tym roku wystąpiliśmy z wnioskiem do UKE o przydzielenie nam znaku okolicznościowego, ponieważ weźmiemy udział w akcji dyplomowej związanej ze 100.leciem II Powstania Śląskiego i musimy opracować i zamówić okolicznościową kartę QSL, co wiąże się z kosztami. Niezależnie od tego wyczerpały się nasze dotychczasowe zapasy kart QSL i trzeba opracować i wydrukować wzór najnowszej karty QSL, a z tym związane są również koszty. Na wiosnę i w okresie letnim planujemy wyprawy terenowe i mamy już upatrzone jedno ciekawe miejsce, ale na razie tego nie zdradzamy. Jeno jest pewno: będzie możliwość wyjazdu kilku osób z radiostacją klubową na weekendy. Ta ostatnia inicjatywa to również koszty, które musimy ponieść. Jeśli powiedzie się akcja wyjazdów terenowych w upatrzone miejsce, to coraz więcej członków i sympatyków naszego klubu będzie miała możliwość weekendowych rekreacji w terenie łącząc wypoczynek z krótkofalarstwem.

Czekamy na dalsze ciekawe pomysły członków i sympatyków naszego klubu.

Info: Tadeusz SP9HQJ