Najnowsze wydarzenia klubowe

Ochłonęliśmy już po ostatniej uroczystości 60-lecia klubu, jaka odbyła się 16 października br. w Willi Fitznera w Siemianowicach Śl. i przystąpiliśmy do zwykłej pracy klubowej. Stwierdzić jednak  należy, że informacja o tym wydarzeniu podana była na stronie siemianowickiego portalu „Reporterskim okiem”, w Komunikacie PZK i ukaże się również w grudniowym wydaniu „Krótkofalowca Polskiego”, jak też w pierwszym numerze w 2020 roku kwartalnika ZG LOK „Czata”. Przed nami wiele zadań, ale uporu i konsekwencji działania nam nie brakuje. Dobrze, że mamy tak wspaniały zespół klubowy, który wytacza coraz śmielsze zadania.

     Dobrze prowadzona polityka informacyjna pokazuje, że wiele osób regularnie przegląda naszą klubową stronę internetową i stąd czerpie wiedzę o dokonaniach działaczy klubowych. A na przestrzeni ostatniego półrocza wiele zmieniło się w naszym klubie i podjęliśmy wiele ciekawych inicjatyw. Tylko w okresie od sierpnia do października br. podjęliśmy 3 dość ważne przedsięwzięcia klubowe związane z obecnością naszej radiostacji klubowej na terenie Siemianowic Śl. Były to :

– obecność na ROD „Malwa”, w związku z 40-leciem michałowickich ogródków  Działkowych,

– obecność na Pikniku Militarnym w Siemianowicach – Michałkowicach,

– obecność na 45 Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich Żołnierzy na strzelnicy myśliwskiej w Siemianowicach Śl.

     Od połowy września br. , w związku z 60-lem klubu, operatorzy klubowi pracują pod znakiem okolicznościowym HF60KJM. Wykazy przeprowadzonych łączności można sprawdzić na www.qrz.com wpisując znak HF60KJM lub SP9KJM lub klikając TEN link. Licznik odwiedzin strony klubowej przedstawia poniższe zestawienie:

Odwiedzający Odwiedzin
Today (dziś): 16 35
Yesterday (wczoraj): 63 132
Last 7 Days (Week) (ostatnie 7 dni –  tydzień): 315 785
Last 30 Days (Month) (ostatnie 30 dni – miesiąc): 1 488 8 141
Last 365 Days (Year) (ostatnie 365 dni – rok): 6 082 36 673
Total (ogółem): 6 082 36 673

     W praktyce przekłada się to na zwiększoną liczbę osób, które odwiedzają nasze progi klubowe. W ostatnich tygodniach odwiedziło nas wielu krótkofalowców z zaprzyjaźnionych klubów, w tym Zbyszek SP9UNQ z kolegami z dąbrowskiego klubu SP9PBH, któremu użyczyliśmy sprzętu do przeprowadzenia klubowych zawodów radioorientacji sportowej.

Odwiedził nas również szef łączności śląskiej Chorągwi ZHP Henryk Dyszy SQ9HM, a z klubami ZHP od lat mamy dobre kontakty. Dla przypomnienia: chociażby z klubem SP9ZPS w Piekarach Śl. i z klubem SP9ZHR w Świętochłowicach. O naszej wzmożonej działalności świadczyć mogą poniższe zdjęcia:

Jest nas trochę
Kamil SQ9SHX usiłuje złapać korespondenta do QSO na UKF
Krzysztof dzielnie wspiera nasze działania w zakresie informatyki
Janek SP9IFV odznaczony Medalem 75-lecia LOK przez Tadeusza SP9HQJ
Pokazała się ciekawa stacja, ale warunki propagacyjne są fatalne

Prawda jest taka, że rzeczywiście warunki propagacyjne na KF nie są najlepsze. Z drugiej jednak strony trzeba będzie pomyśleć o antenie Delta Loop, ponieważ nasz dipol półfalowy nie sprawuje się najlepiej. Ale takie są właściwości tego typu anten. Najlepsze są anteny o obwodzie zamkniętym, ponieważ są mniej wrażliwe na tzw. smog elektroniczny, czyli zakłócenia zewnętrzne.

     Jak wspomniałem wcześniej, coraz więcej osób odwiedza nasz klub. Krzysztof z Będzina regularnie odwiedza nasz klub i udzielamy Mu wsparcia w zakresie przygotowania do egzaminu państwowego na licencję nadawczą. Ale do egzaminu w Siemianowicach Śl. zostały jeszcze 4 miesiące i przygotujemy Krzysztofa. Wczoraj odwiedził nas nowy Kolega z Sosnowca, który o klubie dowiedział się przeglądając naszą stronę i chciałby również przygotować się do egzaminu. Na pewno pomożemy i być może w marcu przyszłego roku ten Kolega przystąpi do egzaminu. Zapraszamy również inne osoby do odwiedzania naszego klubu i udzielimy daleko idącej pomocy w zakresie przygotowania do egzaminu państwowego na licencję.

     Na początku przyszłego roku zamierzamy zorganizować kurs z zakresu telegrafii i już dziś czekamy na zapisy chętnych osób. Przed nami również spotkanie noworoczne, które zamierzamy zorganizować w styczniu lub najpóźniej w lutym przyszłego roku. Na spotkanie to zaprosimy prezydenta Siemianowic Śl., który na pewno się pojawi. Spotkanie to będzie podsumowaniem dokonań ostatniego roku, jak też wytyczeniem kierunków działań klubowych na najbliższe miesiące i lata. A pomysłów nam nie brakuje. Czekamy na dalsze propozycje i sugestie członków i sympatyków klubu w zakresie dalszego ożywienia działalności klubowej.

Info: Tadeusz SP9HQJ