V Piknik Eterowy w Koniakowie

     Z inicjatywy Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców i Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w dniach 10 ? 11 lipca br. Pensjonacie ?Koronka? w Koniakowie odbył się kolejny, tym razem V Piknik Eterowy, w którym wzięło około ponad 200 osób, nadawców tym 100 licencjonowanych nadawców. W malowniczej scenerii spotkać można było wielu znamienitych postaci polskiego światka krótkofalarskiego, w tym wielu DX ? manów. Z kronikarskiego obowiązku wypada stwierdzić, że w spotkaniu wziął udział między innymi uczestnik wielu międzynarodowych wypraw krótkofalarskich Kol. Jurek SP9BQJ oraz krótkofalowiec ? żeglarz, kapitan jachtu ?Bona Terra? Janusz Słowiński SP9YI, którego jacht po ostatnim sztormie zatonął na dnie Przylądka Horn. Nie zabrakło również powszechnie znanego siemianowickiego naszym środowisku czeskiego krótkofalowca, a znanego z wielu ciekawych przedsięwzięć krótkofalarsdkich ( posiadającego polskie korzenie ) Janka OK2BIQ.

     Reprezentację siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM w czasie tego spotkania integracyjnego stanowili : Eugeniusz SP9IIA ? prezes Klubu, Tadeusz SP9HQJ ? sekretarz Klubu i jednocześnie sekretarz PZK, Romek ? SP9UVQ ? wiceprezes Klubu oraz Janek SP9GDI, Zenek SP9ERT oraz Klaudiusz wraz z synem Mariuszem.

     O godz. 9.00 miała miejsce reprezentacja uczestników spotkania i każdy uczestnik brał udział w losowaniu nagród w tzw. tomboli, gdzie wszystkie losy były wygrane. Krótko po godz. 10.00 nastąpiło odpalenie dwóch strzałów w armaty lokalnego Bractwa Kurkowego, po czym nastąpiła część oficjalna zapoczątkowana przez organizatora tj. Henryka SP9FHZ. W dalszej kolejności głos zabrał Kol. Tadeusz SP9HQJ ? przedstawiciel Prezydium ZG PZK. W swym wystąpieniu przedstawił krótki rys historyczny IARU i PZK, po czym omówił aktualną sytuację PZK, w tym między innymi sprawę przygotowań do Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów PZK, jaki odbędzie się 4 września br. w Warszawie. Zachęcał przy okazji do wstępowania w szeregi PZK, ponieważ przynosi to wymierne korzyści m.in. darmową obsługę QSL, ubezpieczenie wszystkich członków PZK od odpowiedzialności cywilnej związanej z wyrządzeniem szkody np. w przypadku zerwania anteny. W dalszej części miały miejsce specjalistyczne odczyty techniczne między innymi w wykonaniu Piotra SP9TPZ. O godz. 12.00 wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. W czasie spotkania odbył się również quiz techniczny z nagrodami dla zwycięzców, jak też wręczenie Oskarów dla najbardziej zasłużonych aktywistów.

     Aktywiści z mikołowskiego Klubu SP9PKS zapewniali łączność na UKF dla zbłąkanych kierowców i wszyscy bez większych przeszkód dotarli do celu. W czasie spotkania miała miejsce również prezentacja specjalistycznego samochodu pomiarowego miejscowej delegatury UKE (Mercedes MB-316) wraz z dwuosobowym zespołem specjalistów. Nia zabrakło również mini giełdy i jak zwykle na imprezie pokazał się Czesław SP6SNS oraz Olek SP6RYP i i nni, oferując do sprzedaży wiele ciekawych rzeczy przydatnych nadawcom. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu okolicznościowych koszulek i czapek ze stosownym nadrukiem. Nie zabrakło również Kolegi SP9JHB, który i tym razem oferował do sprzedaży wiele własnoręcznie wykonanych i ciekawych postaci z drewna. 

     Po części oficjalnej trwały długie Polaków rozmowy przy grillu, w mniejszych grupach dyskusyjnych. Tego typu spotkanie to dobra okazja do integracji nie tylko śląskiego środowiska krótkofalowców, ale również szybki obieg informacji o sprawach związanych z funkcjonowaniem naszego związku. W drugim dniu spotkaniu ? podobnie jak w latach poprzednich ? miały miejsca zabawy rekreacyjno ? sportowe tj. rzut murzynkiem oraz strzelanie z broni wiatrówkowej. Wyśmienite śląskie dania serwowała miejscowa restauracja i nikt nie mógł się czuć głodny. Wielu kolegów przybyło z własnym namiotami, choć okoliczna baza hotelowa zapewniała nocleg wszystkich chętnym. Całość przebiegu imprezy dokumentował dyżurny dokumentalista PZK Kol. Henryk SP6ARR, którego materiał filmowy niebawem będzie można obejrzeć w programie ?Krótkofalowcy Bis? w programie ?Edusat?.

Słowa podziękowania należą się zatem organizatorom tego przedsięwzięcia, którzy jak w poprzednich latach, stanęli na wysokości zadania i wzorowo przygotowali imprezę.

Zapraszmy do GALERII

Opracował : Tadeusz SP9HQJ