Łoś 2010

     W dniach 27 ? 28 maja br. w miejscowości Jaworzno koło Wielunia tj. na styku 3 województw : łódzkiego, opolskiego i śląskiego po raz czwarty odbyła akcja pod nazwą ?ŁOŚ? ? tym razem ŁOŚ 2010?. Operacja ta stanowiła zwieńczenie obchodów 80 ? lecia PZK i 85 ? lecia IARU, a wzięło w niej udział ponad 500 osób z całego kraju, w tym 485 licencjonowanych nadawców. Reprezentowane były wszystkie okręgi z wyjątkiem SP4. W tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentacji siemianowickiego Klubu SP9KJM, którą stanowili : Eugeniusz SP9IIA, Tadeusz SP9HQJ, Janek SP9GDI i Zenek SP9ERT.

     W tym roku organizatorem przedsięwzięcia był zespół wieluńskiego Klubu SP7KED pod kierownictwem Tadeusza SP7FDV, który rozpoczął część oficjalną, po czym głos zabrał prezes PZK Piotr Skrzypczak SP2JMR. W uroczystości oficjalnej wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Była więc okazja wręczenia okolicznościowych grawertonów dla gości, jak i dla najbardziej zasłużonych osób z PZK. Szczegóły z części oficjalnej, jak i części technicznej znajdują się na wielu stronach internetowych, jak też w oficjalnym Komunikacie Prezydium ZG PZK, dlatego też powyższa informacja ma charakter skrócony.

    Nie mniej jednak warto wspomnieć, że część drugą spotkania stanowiły dość ciekawe odczyty. I tak Tomek SP5CCC przedstawił historię PZK, zwracając szczególną uwagę na mroczne wydarzenia lat 50 ? tych i ich wpływ na stan polskiego krótkofalarstwa. Włodek SP5DDJ prezentował osiągnięcia z zakresu QRP, natomiast Dionizy SP6IEQ omawiał przepisy antenowe ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z ochroną środowiska. W spotkaniu uczestniczyło wielu prezesów oddziałów, wiele znanych postaci z krajowego życia krótkofalarskiego, a całość przedsięwzięcia dokumentował krajowy dokumentalista PZK red. Henryk Pacha SP6ARR, którego materiały filmowe dotyczącego życia krótkofalarskiego w Polsce od dłuższego czasu prezentowane są w programie ?Videoexpres?, a ostatnio w w ?Edusat?.

     Podczas spotkania miało miejsce podpisanie umowy użyczenia nieruchomości pomiędzy Gminą Rudniki a Polskim Związkiem Krótkofalowców OPP. Chodzi tu o kawałek ziemi będący własnością gminy, na którym odbywają się nasze coroczne spotkania. Ciekawym, nie tylko kolorystycznie elementem, był wojskowy pojazd będący własnością PZK z radiostacją R-140 oraz agregatami, które pracowały podczas spotkania dając prawie 6 kW, co w zupełności wystarczyło do zasilania znajdujących się tam urządzeń. Na ŁOŚ-u była i to dość pokaźna giełda. Można było kupić prawie wszystko, co do uprawiania krótkofalarstwa jest potrzebne. No może poza końcówkami QRO i wielkogabarytowymi antenami.

Informacje wraz ze zdjęciami znajdują się między innymi na następujących stronach internetowych :

http://pzk.org.pl/news.php?readmore=1306
http://www.sp9kda.webpark.pl/strona.html
http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/414630,ogolnopolskie-spotkanie-krotkofalowcow-los-2010-w-wieluniu,id,t.html
http://www.videoexpres.pl/
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=74734

http://www.forum.krotkofalarskie.pl/viewtopic.php?p=4124

Galeria Fotografii

Opracował : Tadeusz SP9HQJ