Wypad terenowy 19.03.2023

W niedzielę 19 marca odbył się kolejny  wypad terenowy klubu SP9KJM. Ponownie Dawid SP9NKL oraz Krzysztof SP9XE postanowili popracować w warunkach terenowych. Ten wyjazd wypadł był pod znakiem łączności międzynarodowych.

Sprawdźcie sami…

Punktem spotkania a zarazem pracy terenowej było “Miejsce wypoczynkowe” leżące na szlaku rowerowym przy ulicy Powstańców Śląskich w Czarkowie.
Po przybyciu na miejsce pierwszym pozytywnym zaskoczeniem była ilość osób chętnych skorzystać z tego punktu oraz… już uruchomiony turbo piec Dawida SP9NKL

Ciepła na pewno nie brakowało i można było upiec kiełbaski 🙂

Po szybkim rozstawieniu sprzętu i rozwieszeniu anten Krzysztof przystąpił do testów porównawczych w paśmie 2m pomiędzy urządzeniami CRT Micron oraz ICOM IC-V8000 wypożyczonym od Radosława SP9VQ. Udało się uzyskać łączność z kolegą Irkiem SP9IN z Bielska Białej i wymienić raporty na obu urządzeniach nieznacznie na korzyść ICOMa.

Dawid w tym czasie przystąpił do rozłożenia Kenwooda TS-570d, który miał posłużyć za stację do porównania odbioru i nadawania pomiędzy anteną long wire oraz T2LT na 10m. Niestety test udał się tylko połowicznie ponieważ wykorzystany przedłużacz do podłączenia T2LT okazał się wadliwy a co za tym idzie przy najbliższej okazji ponownie trzeba będzie spróbować anteny porównać.

W tym czasie na miejsce także dotarł kolega Damian SQ9KFY wraz z dronem. Dzięki jego uprzejmości udało się ustrzelić kilka wpaniałych ujęć z tego wyjazdu.
Damian pokazał także Krzysztofowi kilka sztuczek na Kenwoodzie, gdyż sam również posiadał takie radio.

Praca w paśmie 10m przyniosła 3 międzynarodowe QSO dla klubu SP9KJM – udało się zrealizować QSO z Portugalią, Argentyną oraz Algierią.
Praca w paśmie 80m przyniosła 2 krajowe QSO i finalnie praca w paśmie 20m dodała do klubowego logu Włochy oraz Hiszpanię.

Dawid pracując w paśmie 10m zrealizował swoje pierwsze międzynarodowe QSO z Hiszpanią – co było zabawne odbiorca dość płynnie porozumiewał się po polsku.
Następnie Dawid rozkręcił się i z sukcesem realizował kolejne QSO z zachodnią Europą.

Krzysztof uzyskał 5 QSO w tym udało się porozmawiać z USA.

Oczywiście korzystając z ogniska, grilla i zaopatrzenia nie obyło się bez wypadowej uczty w postaci kiełbasek oraz zgodnie z tradycją wyjazdową czegoś musiało zabraknąć – w tym przypadku z racji braku kuchenki gazowej Dawid przeprowadził  gotowanie wody w sposób improwizowany.

Wyjazd zakończył się około godziny 21:00. Po zebraniu sprzętu oraz uprzątnięciu po sobie wiaty nadeszła ta chwila, w której trzeba udać się do domu. Na zakończenie ciekawostka – na drodze dojazdowej znajduje się przejazd kolejowy aktywowany… guzikiem 🙂

73!