GroundPlane14

Projekt anteny na pasmo 14 MHz

Autorzy Projektu Mateusz SQ9MLZ, Aleksander 3Z9X

Pomysł wyjazdowej anteny średnich gabarytów…

Podstawą do budowy tej anteny był maszt polowy dostępny na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Można równie dobrze użyć innego masztu ale wtedy długość będzie się różniła od opisanej tu konstrukcji.

Maszt składa się z sekcji o długości 1m. Są to rurki wchodzące jedna w drugą. Zostały nacięte od góry i na każdą nałożono opaskę zaciskową tak aby kolejna wsadzona rurka miała dobry kontakt elektryczny i solidne mocowanie mechaniczne. Antena składa się z siedmiu segmentów złączonych w wyżej opisany sposób. Ostatni( siódmy) i czwarty segment posiadają oczka na odciągi. Wystarczy tutaj zwykła linka 4mm.

Podstawę zaprojektowano jako walec z otworem centralnym, do którego wsuwany jest pierwszy segment anteny. Element ten mocowany jest do walca dwiema długi śrubami ze stali nierdzewnej na wylot. Ostatnia dolna śruba służy za kontakt – i jest połączona konektorem oczkowym do puszki w której znajduje się transformator dopasowujący.

Uchwyt
Podstawa

Mocowanie uchwytu – Autorzy zadecydowali aby było to koło nierdzewne o grubości 3mm. Otwory wokół zrobione co 30stopni. Wewnątrz otwory mocujące puszkę na trafo.

Co 120stopni zamocowano śruby nierdzewne z motylkami – do mocowania radiali.

Poniżej zamocowano mały wózek ze sklejki – przydatna rzeczy podczas ustawiania anteny na nierównym gruncie.

Pora na schemat:

Jest to półfalowa antena na pasmo 20m, długość 7m wynika z zastosowanego promiennika, który przy tej grubości miał impedancje około 250ohm ( tradycyjny EFHW zrobiony z cienkiego drutu potrafi mieć 2,7k ohm ). Edit 11.03.2023 dodano szeregowy kondensator do poprawy dopasowania.

Na dole jest trafo/autotrafo – Autor poleca opcje drugą, ponieważ w różnych miejscach montażu impedancja anteny może się różnić. Za trafem są wpięte radiale a całość przechodzi przez balun prądowy 1:1 a dalej fiderem do trxa.

Całość po złożeniu nie waży więcej niż 5-7kg i jest łatwa do transportu.

Komplet złożony – w pokrowcu elementy anteny, odciągi, przeciwwagi

Całość prezentuje się tak:

Maszt można także wykorzystać do wciągania anten drutowych na niższe pasma:

Podsumowując – Antena doskonale pracuje w paśmie 14 MHz, dzięki niskiemu kątowi promieniowania łatwo robić DXy.

GRATULUJEMY UDANEJ KONSTRUKCJI !