Field Day w Lasach Lublinieckich

Nasi Klubowicze postanowili wybrać się do lasów Lublinieckich.

Leśna aktywacja SP9KJM!

Sami zobaczcie co z tego wyszło!

Nasi Klubowicze w składzie Dawid SP9NKL i Mateusz SQ9MLZ wybrali się w okolice Koszęcina na leśny parking aby sprawdzić jak pracują anteny:

  1. Bazooka 7MHz
  2. EndFed 20m bez cewki
  3. LongWire 40,5m
Dawid SP9NKL wiesza swoją bazooke na 40m
Mateusz SQ9MLZ i jego Endfed
Dawid SP9NKL montuje LongWire 40,5m i kołek uziemiający

Jak się okazało bazooka zbierała najmniej szumów, było to ciężkie do ocenienia – w lesie nie ma zbyt wielu QRM’ów… I ta właśnie antena działała na 40m najlepiej. Korespondenci byli odbierani i 1 do 2s lepiej niż na LW/Endfedzie. Dawid wykonał antene z przewodu RG174 co uczyniło ją wyjątkowo lekką i poręczną na wyjazdy.

GRATULACJE UDANEJ KONTRUKCJI !

Dawid SP9NKL z analizatorem, test bazooki

Bazooka jak się okazało stroi się bez problemu docięta na wymiar. Klubowicze znaleźli informacje, że ta antena stroi się niezależnie od miejsca i sposobu zawieszenia. Czy aby na pewno? Trzeba sprawdzić!

Endfed Mateusza SQ9MLZ

Kolejna antena drutowa – Endfed. Znana konstrukcja, drut o długości ok 20m ( w zależności od grubości promiennika ) zasilany transformatorem 1:49 zapewnia poprawną pracę przy niskim zawieszeniu. Mateusz zastosował 2 kondensatory stałe łączone szeregowo po 150pF każdy i 2x 25pF zmienne – tak aby dostroić 10m.

Pomiary Endfeda

Zaletą endfeda jest rezonans na kilku pasmach, i tak tutaj widać że 7-14-21-28 pracują

1 : 1 dla obu anten

Jednak są pewne aspekty na które warto zwrócić uwagę – diabeł tkwi w szczegółach:

  1. Endfed może się różnie stroić zależnie od miejsca rozwieszenia oraz zastosowanego fidera. Chyba że przed trafem 1:49 wstawimy balun prądowy 1:1 i wtedy przeciwwagi ale to komplikuje konstrukcje.
  2. Endfed ma jednak ciekawie rozłożone listki w swojej charakterystyce promieniowania dzięki czemu łatwiej o DXy.
  3. Bazooka stroi się tylko na jednym paśmie i wręcz wycina wszystko pozostałe. Nie wymaga baluna prądowego oraz transformatora, zasilana bezpośrednio z przewodu koncentrycznego.
  4. Bazooka jest anteną o charakterystyce zbliżonej do dipola, więc tutaj ciężej o DXy
  5. LongWire jest anteną kompromisową, która niezbyt dobrze sprawdza się w miejskiej dżungli o czym Dawid SP9NKL się przekonał – zbiera QRMy. W lesie natomiast sprawdziła się bardzo dobrze. Jest zaletą jest prosta budowa. Wystarczy trafo 1:9 i kawałek druta.. no i skrzynka antenowa. Tu niestety bez tego ostatniego elementu się nie obejdzie.

Więc która antena wypadła najlepiej? Wydaje Nam się, że bazooka. Jest to bardzo ciekawa jednopasmowa antena, strojąca się wszędzie ( duży plus ), nie wymaga skrzynki ( kolejny plus ), rezonansowa, lekka. Niewątpliwie ze wszystkich trzech anten stawiamy ją na pierwszym miejscu.

Stanowisko dowodzenia Dawida SP9NKL TS570D + BAO
stanowisko dowodzenia Mateusza SQ9MLZ

Jak widać kawy i chęci Kolegom nie zabrakło… ale pamiętajcie… na wyjazdy zawsze warto zabierać kilka anten. 🙂

Po testach Nasi operatorzy zasiedli do radiostacji i rozpoczęli pracę 🙂

Aktywacja leśna udana! W najbliższą środę zapraszamy do domu kultury na spotkanie w naszym biurze! 73!