Podwójny Field Day 9/10 sierpnia

Nasi Klubowicze postanowili na raty przetestować anteny…

Sami zobaczcie co z tego wyszło!

Dziewiątego sierpnia Nasi Klubowicze w składzie Artur SP9AG, Radek SP9VQ oraz Mateusz SQ9MLZ postanowili się spotkać na terenie parku Pszczelnik w Siemianowicach Śląskich i dostroić deltę wyjazdową Artura SP9AG.

Od lewej Radek SP9VQ, Artur SP9AG i Bartek

Koledzy próbują różnych kombinacji i kątów nachylenia anteny.

Antena wykonana najprostszym sposobem – z przewodu głośnikowego. Tani i skuteczny sposób na zbudowanie dobrej anteny na wakacje.

Poniżej film ze spotkania:

Oprócz strojenia delty było również strojenie anteny CB w Bartka samochodzie. Zdecydowanie szybciej stroi się bat CB niż deltę 🙂

Następnego dnia Mateusz SQ9MLZ wybrał się w to samo miejsce aby zestroić antenę pionową również na 14 MHz

Zestaw w całości – w plecaku radio FT817 obok w pokrowcu elementy anteny z odciągami i przeciwwagami oraz prototypowa podstawa.

Pomysł na zbudowanie takiej anteny zrobił się podczas dyskusji w klubie tuż po tym jak Marcin SP9MFK zakupił maszt składany z 8segmenów w cenie 150zł .. więc Nasi Klubowicze Mateusz SQ9MLZ i Alek 3Z9X wpadli na pomysł aby zrobić pionowego endfeda ale o tym będzie osobny artykuł już niebawem w dziale WARSZTAT!

Antena po złożeniu

Zaletą tej anteny w porównaniu do innych wyjazdowych anten jest to, że zawsze się stroi w paśmie w przeciwieństwie do anten drutowych, które zwykle trzeba było dostrajać skrzynkami antenowymi.

Cały zestaw włącznie z radiem waży około 8-10kg i nie jest to antena rowerowo-plecakowa. Można ją spakować do samochodu i zabrać na całodniowy wyjazd 🙂