Najnowsze wydarzenia klubowe

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wiele dobrego działo się w naszym klubie. Mikołaj SQ9PCO jak zwykle zdobywa kolejne dyplomy dla naszego klubu. Dziękujemy za ostatnio zdobyty prezentowany poniżej.

Ostatnio zrodził się pomysł, abyśmy w ramach klubowych akcji wyjazdowych pracowali z terenu bunkrów i schronów. Przystąpiliśmy do realizacji tego planu i w pierwszej kolejności zaznaczyliśmy swoją obecność przy bunkrze – schronie obronnym nr 75 usytuowanym w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach przy ulicy Pomorskiej, w pobliżu ogródków działkowych. 25 maja br. już o godzinie 16.00 na miejscu zjawili się pierwsi klubowicze, a po chwili przybyli następni koledzy. Poza prezesem klubu Tadeuszem SP9HQJ, w akcji tej wzięli udział: Mateusz SQ9MLZ, Rafał SP9AG, Emil SP9WOJ, Marcin SP9MFK, Mariusz SQ9JFH oraz Radek SWL. Po zamontowaniu anten na KF i UKF przystąpiliśmy do pracy radiowej. Zawieszony na wysokości ponad 10 metrów nad ziemią dipol na KF nie sprawdził się, natomiast antena end fed multiband była niezawodna i mogliśmy przystąpić do prowadzenia łączności. Z uwagi na słabą aktywność na 3,7 MHz przeszliśmy na 7 MHz i „posypały się” dalsze łączności, ponieważ naszą obecność na paśmie zauważyło wielu nadawców. Byliśmy smacznym kąskiem radiowych dla wielu korespondentów. Przeprowadzono ogółem 39 łączności. Gorzej było na UKF z uwagi na niższe położenie terenu i nie było tu rewelacji – udało się przeprowadzić niewiele łączności. Ale było to dla nas pierwsze doświadczenie i wyciągnęliśmy z tego wnioski. Nie obyło się bez małej przygody w postaci padającego deszczu, ale i na to znaleźliśmy sposób zasłaniając stanowiska operatorskie. Odwiedzili nas dwaj miejscowi nadawcy tj. Krzysztof SP9BJV i Arek SP9DSD, a także prezes miejscowych ogródków działkowych. Przedsięwzięcie to należy uznać za udane. Planujemy kolejne aktywności z terenów bunkrów.

Poniżej kilka migawek fotograficznych z tej aktywności.

Prace nad zawieszeniem anteny na KF. W akcji tej udział biorą: Emil SP9WOJ,
Mateusz SQ9MLZ i Marcin SP9MFK
Praca zespołowa daje rezultaty. Jednocześnie montowane są anteny na KF i UKF.
Pierwsze próby nawiązania łączności przez Artura SP9AG na KF i Marcin SP9MFK na UKF idą topornie.
Na UKF posucha, a na 3,7 pracuje mało stacji. Trzeba będzie przełączyć się na 7 MHz.
Czyżby to był typowy obrazek jak za czasów PRL, gdzie dwóch pracuje, a reszta to kierownicy? Na zdjęciu od lewej pracują na radiostacji Artur SP9AG i Marcin SP9MFK. W roli obserwatorów i dyskutantów od lewej występują: Krzysztof SP9BJV, prezes ogródków działkowych, Tadeusz SP9HQJ, Emil SP9WOJ i Radek SWL.
Mateusz SQ9MLZ podejmuje pracę na KF tj. na 3,7 MHz, ale z powodu niskiej aktywności na tym paśmie przechodzi na 7 MHz.
Zaczął padać deszcz i koledzy pomyśleli o zabezpieczeniu stanowisk operatorskich na KF i UKF.
Na KF pracuje Tadeusz SP9HQJ.
W tych warunkach pracuje na radiu pracuje się w miarę znośnie. Od lewej: Emil SP9WOJ i Tadeusz SP9HQJ.
Kiedy koledzy podjęli pracę na KF i UKF to Mateusz SQ9MLZ zajął się logistyką – przygotowaniem kawy i herbaty. Dziękujemy.
Od lewej: prezes lokalnych ogródków działkowych, Arek SP9DSD i Mariusz SQ9JFH
Z podwyższenia zestawienia wynika, że nie ma szans ba prowadzenie łączności na 3,7 MHz. W tej sytuacji przeszliśmy na 7 MHz, gdzie warunki były bardziej znośne. Przybywa łączności.

W sobotę tj. 28 maja br. nasi reprezentanci klubowi wzięli udział w ogólnopolskim spotkaniu krótkofalowców pod nazwą „ŁOŚ 2022” w Jaworznie koło Wielunia t. na granicy trzech województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego. W Internecie jest wiele informacji i zdjęć na temat tego spotkania. W Komunikacie PZK z dnia 1 czerwca br. zamieszczonym na stronie https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4925 czytamy:

ŁOŚ 2022 za nami

Jak co roku z przerwą na ograniczenia pandemiczne w ostatni weekend mają na styku trzech województw Łódzkiego, Opolskiego i Śląskiego odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ. Spotkanie było jednym z najbogatszych programowo. Poza inauguracją program obejmował aż 8 pozycji i zakończył się dopiero po godz.18.00. Nie brakowało niczego. Była wspaniała prezentacja na temat contestingu, o dwóch wyprawach dx-owych, opowieści o karawaningu z radiem i różnych jego aspektach, w tym promocja znakomitej książki Przemka SP7VC rZ radiem przez światr1;, będącej równocześnie poradnikiem dla wszystkich zainteresowanych turystyką radiową, dwie prezentacje techniczne dla “zawansowanych”, a nawet informacje o łowach na lisa. Poświęciliśmy także nieco czasu sprawom związanym z łącznością bezpieczeństwa. W efekcie starań organizatorów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas uroczystego otwarcia była okazja do podziękowania Szefowi Dowodzenia Łączności JW. Komandosów z Lublińca Panu majorowi Adamowi Kopertowskiemu za wieloletnią współpracę przy organizacji kolejnych spotkań ŁOŚ. Było nawet przedszkole dla dzieci uczestników ŁOŚ prowadzone przez Marka SP6MN i Jego rodzinę.
Oczywiście jak zawsze była bogata giełda, na której nie zabrakło nikogo ze stałych wystawców. A poza tym można było kupić i sprzedać prawie wszystko, jak zwykle na ŁOŚ-iu. Rozmowom i spotkaniom towarzyskim nie było końca. Organizatorzy ŁOŚ-ia zapewnili przybyszom wszystko co niezbędne do spędzenia czasu w wybranym towarzystwie na łonie przyrody. Jedno co nas nieco zawiodło to pogoda. W dzień temperatura nie przekraczała 14oC, by pod wieczór spaść do 10oC, a nad ranem blisko zera – hmm – taki zimny maj. Byliśmy także atakowani przez mniejsze lub większe ulewy oraz b. silne podmuchy wiatru.
Tegorocznego ŁOŚ-ia odwiedziło ponad 1200 krótkofalowców wraz z osobami towarzyszącymi. Spotkanie było dobrze zorganizowane, a jego organizatorom członkom klubów SP9KDA z Olesna i SP7KED z Wielunia z Markiem SP9UO oraz Kazikiem SP7SZN należą się wyrazy najwyższego uznania.
Wojska Obrony Terytorialnej reprezentowane były przez Łódzką i Śląską Brygadę WOT. Przedstawicielem dowództwa WOT był major Kowalczyk, a nad całością, w tym nad dostarczeniem nam energii elektrycznej czuwał chorąży Artur Nadkański. JW. Komandosów z Lublińca reprezentował ich szef dowodzenia i łączności mjr Adam Kopertowski.
Poniżej linki do informacji o tegorocznej imprezie ŁOŚ 2022 przekazanej przez Radio Opole:
https://radio.opole.pl/130,580432,ogolnopolskie-spotkanie-krotkofalowcow-los
https://radio.opole.pl/100,582852,po-pandemicznej-przerwie-krotkofalowcy-znow-przy
Info. Piotr SP2JMR
Bez komentarza
Wg obliczeń na LOŚ-u było ponad 1200 osób
Oficjalnego otwarcia tegorocznego spotkania pod nazwą „ŁOŚ 2022” dokonuje prezes PZK
i jednocześnie prezes klubu SP9KJM Tadeusz SP9HQJ.
Uczestnicy otwarcia tegorocznego spotkania „ŁOŚ 2022”
Stanowisko klubu SP9KJM
Spotkanie na „ŁOŚ-u” to dobra okazja do integracji klubowej, wymiany doświadczeń i propozycji klubowych. Od lewej: Mariusz SP9JFH, Dawid SP9NKL, Rafał SQ9RZ, Grzegorz SO9AHM i Mateusz SQ9MLZ.
Od lewej: Rafał SQ9RZ, Mariusz SP9EDY i Grzegorz SO9AHM
Po wyjeździe z „ŁOŚ-a” Mateusz SQ0MLZ wraz z Rafałem w ramach relaksu
skorzystał ze spływu kajakowego.

Cieszy nas fakt, że naszą stronę klubową odwiedza bardzo wiele osób, co przekłada się na zwiększenie stanu członkowskiego klubu. Poniżej licznik odwiedzin naszego klubu wg stanu na dzień 2 czerwca br. Zapraszamy więc do przeglądania naszej strony klubowej i odwiedzania nas.


OdwiedzającyOdwiedziny
Dzisiaj: (02.06.2022)1831
Wczoraj: (01.06.2022)5492 316
Ostatnie 7 dni (Tydzień):2 5179 175
Ostatnie 30 dni (Miesiąc):8 69028 823
Ostatnie 365 dni (Rok):63 787202 488
Łącznie:105 421366 000

Kolejna informacja:
z UKE otrzymaliśmy prezentowane poniżej Pozwolenie Radiowe na znak okolicznościowy SN100TG. Pod tym znakiem pracować będziemy w dniach 25-26 czerwca br. w związku z 100. Rocznicą przyłączenia Śląska do Macierzy. Centralne uroczystości związane z tą Rocznicą odbędą się w niedziele tj. 26 czerwca br. na Rynku w Tarnowskich Górach. Pod tym znakiem pracować będziemy z Tereniu Wieży Widokowej w Górze Siewierskiej.

Zapraszam też do wysłuchania ciekawej audycji radiowej zamieszczonej na stronie https://radio.opole.pl/123,806,titita-we-wtorek-premiera-reportazu-mariana-stas Audycja ta poświęcona jest opolskiemu klubowi SP6PAZ, ale jest tam wiele ciekawych informacji, które zainteresować mogą każdego z nas.

Info: Tadusz SP9HQJ
Zdjęcia: SP9HQJ, SQ9MLZ.