Zostań krótkofalowcem

Jeśli interesujesz się nowoczesną techniką radiową i chcesz poznać jej specyfikę to zostań krótkofalowcem. Czym jest krótkofalarstwo i czym różni się od obecnie stosowanych środków łączności i komunikatorów społecznych ? Najkrócej mówiąc, krótkofalarstwo polega na nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych – od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie do mikrofal między krótkofalowcami za pomocą radiostacji , potwierdzaniu łączności kartami QSL i uczestnictwie w zawodach krótkofalarskich. Krótkofalowcy, jako jedyna grupa użytkowników urządzeń radiokomunikacyjnych, posiadają przywilej polegający na tym, że mogą pracować na samodzielnie skonstruowanych urządzeniach, bez starania się o uzyskanie dla nich dodatkowych homologacji. W odróżnieniu od tradycyjnych łączności telefonicznych, komunikatorów społecznych typu skype, czat itp. łączność krótkofalarska polega na tym, że nie wiesz kto okaże się Twoim korespondentem, na początku nie wiesz z kim rozmawiasz, ale w trakcie rozmowy może okazać się, że rozmawiasz np. z królem jakiegoś egzotycznego państwa, szejkiem lub inną ciekawą osobą. Takie sytuacje zdarzają się prawie każdemu krótkofalowcowi. W ramach łączności międzynarodowych możesz tu poznać wielu ciekawych ludzi np. aktorów, pilotów, królów, książąt, prezydentów państw, duchownych, astronautów, piosenkarzy i celebrytów. W tym gronie są bowiem przedstawiciele wszystkich grup zawodowych.

Warto wiedzieć, że wśród krótkofalowców byli i są między innymi:

K1JT – Joe Taylor – fizyk, laureat Nagrody Nobla.

W4CGP- Chet Atkins, – piosenkarz i autor tekstów.

K4ZVZ – Paul W Tibbets – pilot Enola Gay.

W5LFL – Owen Gaririot – astronauta.

N5QWL – Jay Apt – astronauta.

KC5ZTA – Koichi Wakata – astronauta.

9K2CS – Książe Yousuf AL.-Sabah – rodzina królewska Kuwaitu.

CN8MH – Król Hassan II – król Marokka.

EA0JC – Juan Carlos – król Hiszpanii.

FO5GJ – Marlon Brando – aktor.

GB1MIR – Helen Sharman – astronauta.

HS1A – Bhumiphol Adulayadej – król Tailandii.

JY1 – Husain – król Jordanii

JY1NH – Noor – królowa Jordanii.

LU1SM – Carlos Saul Menem – prezydent Argentyny.

UA1LO – Jurii Gagarin – pierwszy kosmonauta.

VU 2RG – Rajiv Ghandi – prezydent Indii.

KC5ZTD – Peggy Whitson – kosmonautka z ISS.

RZ3FU – Sergiej Treszew – kosmonauta z ISS.

RZ3FK – Walerij Korzun – kosmonauta z ISS.

KG6FZX – Denis Tito – miliarder , kosmonauta – turysta.

Warto również wiedzieć, że uprawianie krótkofalarskiego hobby bardzo pomaga w uprawianiu innych dyscyplin. Takim przykładem może być Janusz Sławiński SP9YI, mieszkaniec Mierzęcic, który na swym jachcie „Bona Terra” pływając morzach i oceanach, jako krótkofalowiec nawiązywał łączności radiowe z korespondentami z całego świata. Wśród krótkofalowców jest bowiem wielu podróżników, którzy odwiedzając często najdalej wysunięte zakątki świata, często słabo zaludnione dają możliwość przeprowadzenia łączności z takimi miejscami. Również wśród śląskich krótkofalowców jest kilku takich podróżników. Jednym wspaniałych nich jest mieszkaniec Rybnika Wojciech Kłosok – SP9PT, który już w 1974 roku jako krótkofalowiec wziął udział w polskiej wyprawie alpinistycznej na szczyt Mc Kinley na Alasce. To krótkofalowcy z piekarskiego klubu SP9KRT w bezpośredniej łączności z Wojtkiem dowiedzieli się o śmierci czterech polskich alpinistów i przekazali ją do PAP. Kolejnym znanym krótkofalowcem – podróżnikiem jest kapitan Krzysztof Baranowski SP5ATV, samotny żeglarz, który na swym jachcie „Polonez” opłynął cały świat. Tacy ludzie bywają potem w klubach, a ich barwnych opowieści słuchać można godzinami. Również w siemianowickim klubie łączności gościliśmy kilku krótkofalowców – podróżników.

Aby zostać krótkofalowcem nie trzeba mieć nadzwyczajnych zdolności w zakresie nauk przyrodniczych albo być dobrym elektronikiem. Na początek wystarczy poczytać w internecie na czym polega istota krótkofalarstwa, a następnie znaleźć właściwy klub krótkofalarski, gdzie doświadczeni krótkofalowcy wprowadzą Cię w świat magii krótkofalarskiej. A oto linki do ciekawszych stron internetowych, gdzie można uzyskać podstawowe informacje o krótkofalarstwie:

https://pzk.org.pl/news.php

http://pzk.katowice.pl

https://sp9kjm.com

https://www.uke.gov.pl

https://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-operatora-urzadzen-radiowych-tresci/swiadectwa-amatorskie,3.html

Jednym z takich klubów jest siemianowicki Klub Łączności SP9KJM znajdujący się w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach przy ulicy Niepodległości 51, czynny w każdy wtorek i piątek od godz. 16.00 do godz. 19.00. Zachęcamy do obejrzenia strony internetowej tego klubu tj. www.sp9kjm.pl , gdzie znajdziesz wiele interesujących Cię informacji, filmów i linków do stron krótkofalarskich. Jeśli Cię to zainteresuje to koledzy klubowi dadzą Ci możliwość popracowania na radiostacji klubowej, gdzie będziesz miał/miała możliwość przeprowadzenia łączności radiowych z korespondentami z całego świata, a następnie przygotują Cię do zdania egzaminu państwowego w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Po zdaniu egzaminu możesz ubiegać się o uzyskaniu licencji nadawczo-odbiorczej i cały świat stoi przed Tobą otworem – możesz samodzielnie prowadzić łączności radiowe z korespondentami z całego świata. Musisz oczywiście przedtem nabyć urządzenie nadawczo-odbiorcze i zainstalować antenę, ale pomogą Ci w tym koledzy z klubu.

Jakie korzyści możesz uzyskać będąc krótkofalowcem:

  1. Jeśli interesujesz się językami obcymi to praca na radiostacji jest doskonałym środkiem do doskonalenia języków – rodzaj bezpłatnej korepetycji językowej.
  2. Jeśli interesuje Cię znajomość telegrafii, czyli poznanie alfabetu Morse’a to możesz tu doskonalić znajomość tej ciekawej dyscypliny.
  3. Jeśli interesujesz się techniką komputerową to masz doskonałą okazję do jej doskonalenia w ramach nowoczesnych, krótkofalarskich technik komputerowych np. PSK31, RTTY, SSTV czy też ostatnio bardzo modnej techniki FT8. Współczesne krótkofalarstwo to już nie tylko fonia i telegrafia, ale nowoczesne techniki cyfrowe.
  4. Jeśli jesteś konstruktorem lub kolekcjonerem sprzętu krótkofalarskiego to masz również doskonałe warunki w tym zakresie, ponieważ w naszym gronie jest wielu znanych powszechnie konstruktorów i kolekcjonerów, którzy udzielą Ci daleko idącej pomocy.
  5. Jeśli interesujesz się astronomią, kosmosem to również jest tu miejsce dla Ciebie. Krótkofalowcy często rozmawiają na UKF z astronautami z kosmicznej stacji orbitalnej, a w ramach programu ARISS (Amateur Radio International on Space Station) młodzież szkolna prowadzi również takie łączności.
  6. Jeśli jesteś zainteresowany sportami obronnymi np. strzelaniem z wiatrówki, rzutem granatem, radioorientacją sportową (tzw. „łowy na lisa”), wiolobojem łączności i podobnymi sportami to również tu możesz się realizować. Siemianowicki klub łączności od lat organizuje zawody lokalne, wojewódzkie i centralne i tu możesz się sprawdzić w tych dyscyplinach sportowych. Zawody takie odbywają się w terenie, najczęściej w kompleksie leśnym, gdzie możesz poprawić swą tężyznę fizyczną i pooddychać świeżym powietrzem.
  7. Jeśli jesteś znudzony/znudzona i nie wiesz co zrobić z wolnym czasem to w klubie na pewno nie będzie czasu na nudę. Tu poznasz wielu ciekawych ludzi, którzy wprowadzą Cię w świat magii radia i poznasz tu wiele aspektów tego ciekawego hobby. Tu będziesz miał/miała możliwość na realizację swoich ambitnych celów i planów na przyszłość oraz poszerzenie swoich horyzontów myślowych.

Przedstawiliśmy tu zaledwie część korzyści, jakie można uzyskać z uprawianie tego ciekawego i ekskluzywnego hobby. Jest to bowiem hobby dla osób ambitnych, które określają sobie ważne cele życiowe i konsekwentnie je realizują. Ale nie lękaj się: wszyscy zaczynaliśmy z ogromną tremą, ale dzięki wyrozumiałości i pomocy starszych kolegów udało się nam wszystkim zostać krótkofalowcami. Jeśli choć trochę zainteresował Cię ten tekst i chciałbyś zostać krótkofalowcem, to drzwi naszego klubu stoją przed Tobą otworem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i chciałbyś/chciałabyś więcej dowiedzieć się o istocie krótkofalarstwa lub zapisać się do naszego klubu to pisz na nasz adres klubowy tj. klub@sp9kjm.pl Zapraszamy do odwiedzenia naszego klubu/

Zarząd klubu SP9KJM w Siemianowicach Śl.