X Piknik Eterowy SP-OK-OM Koniaków 2015

W pierwszy weekend lipca br., tj. 04-05 lipca br., skromniejsza tym razem reprezentacja klubu SP9KJM ( SQ9FII i SP9HQJ ), wzięła udział w corocznym spotkaniu integracyjnym w Koniakowie. Aby nie rozpisywać się na temat tego spotkania, wykorzystam fragment Komunikatu Prezydium ZG PZK Nr 9/2015 z dnia 22.07.2015, w którym to główny animator spotkania – Henryk SP9FHZ dość wiernie przedstawił przebieg tego spotkania. Ze swej strony dodam jedynie, że wraz z Józefem SQ9FII godnie reprezentowaliśmy nasz siemianowicki klub SP9KJM i zorganizowaliśmy zawody radioorientacji sportowej, który cieszył się dużym powodzeniem.

Vy 73 – Tadeusz SP9HQJ.

Wyciąg z Komunikatu Nr 9/2015 z dnia 22.07.2015 r.
Trzeci komunikat wakacyjny 2015 r.

2.    X Piknik Eterowy SP-OK-OM  Koniaków 2015.
X Piknik Eterowy SP–OK-OM Koniaków 04-05 lipca 2015 impreza towarzysząca XIX Dniom Gminy Istebna – już za nami. Miejsce: Gospoda i Dom Wczasowy „Koronka” w Koniakowie, obok wzniesienia Koczy Zamek (wysokość 846 m n.p.m.) oraz punktu widokowego. Każde kolejne spotkanie krótkofalowców i sympatyków radia w Koniakowie stanowi z pewnością ważną płaszczyznę do wzajemnych kontaktów oraz wymiany doświadczeń związanych z naszym pięknym hobby. Mimo pory urlopowej i równolegle przeprowadzanych ważnych zawodów krótkofalarskich, od kilku lat obserwujemy prawie identyczną wysoką frekwencję na poziomie ok. 175 osób.  Świadczy to, iż jest zapotrzebowanie na takie dwudniowe integracyjne spotkania z rodzinami, właśnie w piknikowej formie. Miesiąc lipiec statystycznie jest najbardziej deszczowym w roku, nam jednak tegoroczna aura bardzo sprzyjała. Dlatego też niektórzy przyjechali biwakować dzień wcześniej, wyjeżdżali zaś dopiero w poniedziałek. „Na początku było radio” to nasze naczelne hasło, które od lat propagujemy. Dodatkowo w tym roku świętujemy także jubileusz 85-lecia Polskiego Związku Krótkofalowców. Na te dni DW „Koronka” zapełniła się, były też liczne namioty, maszty antenowe – słowem biwak krótkofalarski. Otoczenie „Koronki” zamieniło się jak zwykle w jeden wielki parking. RECEPCJA w obsadzie Józef SQ9EJ oraz Danuta SP9-06-110 zaczęła uwijać się w sobotni poranek już przed 9-tą, kiedy zjawili się pierwsi goście. Od pierwszego spotkania towarzyszą nam okolicznościowe identyfikatory z lokalnymi motywami góralskimi. Otwarcie sobotniego spotkania znowu było huczne, gdyż po raz szósty rozpoczęło się wystrzałem, tym razem z podwójnego moździerza. By tradycji stało się zadość uczestnicy pikniku ustawili się przed pensjonatem „Koronka” pod piknikowym bannerem do wspólnego grupowego zdjęcia.

Oficjalne przywitanie wszystkich uczestników odbyło się tuż po godz. 10-tej i dokonał go Henryk SP9FHZ. Przywitał uczestników i gości, wspomniał historię narodzin Pikniku Eterowego właśnie w „Koronce” w Koniakowie, złożył też podziękowania współorganizatorom i sponsorom. Prezydium ZG PZK reprezentował Tadeusz SP9HQJ, OT-06 reprezentował prezes Marek SP9HTY oraz skarbnik i QSL Manager Artur SQ9BDB. Gościliśmy również Bożenę SP9MAT- Prezesa wraz z małżonkiem – Andrzejem SP9MAX z OT-10 Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców. Gości z południa tj. OK reprezentował Janek OK2BIQ.  Radiowy Biuletyn Informacyjny to oczywiście Jurek SP5BLD, którego gościliśmy kolejny raz.

Na początku odbyła się miła uroczystość wręczenia legitymacji członkowskich PZK dwóm nowym członkom OT-06: Danucie SP9-06-110 oraz Tomkowi SQ9PUS. Prezes Marek SP9HTY oraz skarbnik Artur SQ9BDB wręczyli każdemu z nich również książkę „Z kart historii krótkofalarstwa” Ryszarda SP9BBU oraz znaczek PZK.

Część prelekcyjno-prezentacyjną rozpoczął Tadeusz SP9HQJ Sekretarz ZG PZK.
Wpierw poruszył żywy ostatnio temat współpracy PZK z organizacjami pro obronnymi.
Następnie przedstawił temat realizacji przez kluby SP9KOZ w Kozach i SP9KAT w Bielsku – Białej programu BASR (Beskidzka Amatorska Siec Ratunkowa). Przy tej okazji zwrócił uwagę na możliwość pozyskiwania przez Kluby środków finansowych i sprzętu poprzez angażowanie się i udział w przedsięwzięciach proobronnych.

Prezentację multimedialną i pokaz możliwości programów Ham Radio Deluxe oraz UR5EQF-log przeprowadził Janek SQ9JXB. Przekazał zainteresowanym dużo ciekawych wskazówek dotyczących obsługi tych programów. Wielu zainteresowanych tematem i liczne pytania o szczegóły techniczne sprawiły, że Janek miał zajęcie na dłużej. Janku –serdecznie dziękujemy.

Relację filmową i fotograficzną ze swojego udziału w wyprawach krótkofalarskich przedstawił Roman SP9FOW. Dotyczyła ona dwóch wypraw: Polskiej wyprawy na Christmas Island VK9XSP w 2014 roku oraz Polskiej wyprawy na St. Vincent J88HL w 2013 roku. Ciekawy komentarz Romana wzbudził duże zainteresowanie tymi prezentacjami.
Z kolei Edward SQ9BDE (mieszkaniec Gminy Istebna) już w kuluarowych rozmowach dzielił się z uczestnikami Pikniku swoją dużą wiedza historyczną na temat Ziemi Cieszyńskiej i nie tylko.

W międzyczasie: Za sprawą Artura SQ9BDB działało Biuro QSL Śląskiego OT PZK.
Czynna była giełda sprzętowo-krótkofalarska a Edward SP9WZB prezentował swoje anteny. Karty QSL okolicznościowe z okazji X Pikniku Eterowego w Koniakowie przekazał Marcin SQ9WRT. Pracowała radiostacja klubowa SP9PSB Żywieckiego Klubu Krótkofalowców. Funkcjonowało stoisko z kubkami z logiem pikniku. Dostępne były też materiały informacyjne nt. oferty turystycznej gmin Beskidzkiej Piątki i powiatu żywieckiego sponsorów Pikniku. Wyłożona została jak zawsze księga pamiątkowa pikniku, w której odnotowaliśmy wiele podziękowań dla organizatorów. Dania kuchni góralskiej i inne serwowała jak zwykle Gospoda „Koronka”. My zaś oferowaliśmy tradycyjnie chleb ze smalcem i ogórki małosolne.

Wieczorem o 18-tej zorganizowaliśmy HamRadio Party. Tym razem do tańca i to przez kilka godzin zagrała nam po raz drugi na Pikniku żywiecka kapela góralska pod wodzą Szymona SQ9ROR. Widać było, że muzyka góralska zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, więc tańcom nie było końca. Po czym „zmęczeni” udaliśmy się na rozmowy i grillowanie w podgrupach.

Niedzielne spotkanie krótkofalowców rozpoczęło się o godz. 8.00 wystrzałem z hakownicy, co tradycyjnie jest swego rodzaju „pobudką dla opornych”. Następnie nastał czas na realizację sportowo-rekreacyjnej części Pikniku w kategoriach: mężczyźni, kobiety i juniorzy.
Henryk SP9FHZ oraz Józef SQ9EJ przeprowadzili Turniej Strzelecki w karabinku pneumatycznym. Pierwsze miejsca zajęli odpowiednio: Edward SQ9BDE, Wioleta Wojs-Bujakowska oraz Tomasz Pasierbek.

Współzawodnictwo w radioorientacji sportowej przeprowadzili członkowie klubu SP9KJM tym razem pod wodzą Tadeusza SP9HQJ sekretarza klubu. W tej konkurencji pierwsze miejsca zajęli odpowiednio: Tomasz SQ9PUS, Agnieszka Tomaszek oraz Marcin Bujakowski.
Po godz. 13-tej dokonaliśmy podsumowanie sportowej rywalizacji piknikowej
oraz rozdanie nagród za niedzielną rywalizację. Było też podsumowanie całego jubileuszowego X Pikniku. Podziękowania uczestnikom za udział i sportową rywalizację oraz zaproszenie za rok czego dokonał Henryk SP9FHZ. Szczególne podziękowania należą się sponsorom, którzy wspomogli nas finansowo tj. Śląski Oddział PZK oraz Fundacja Pracownicza Pro-Eko z Łazisk Górnych. Cztery nagrody rzeczowe (anteny) przekazał organizatorom Krzysztof SP9RIG z Łodygowic. Prezenty, gadgety i materiały reklamowe na nagrody dla aktywnych przekazali nam: Starostwo Powiatowe w Żywcu oraz Gminy Beskidzkiej Piątki: Brennej, Istebnej, Szczyrku, Ustronia i Wisły. Życzliwość i przychylność wyżej wymienionych sprawia, iż nasz Piknik Eterowy dalej ma się nieźle. To, co dobre niestety zbyt szybko się kończy.  Mamy nadzieję, że tak właśnie myśleli wszyscy uczestnicy na zakończenie X Pikniku Eterowego SP-OK-OM w Koniakowie.

Opracował Henryk SP9FHZ.

{vsig}koniakow2015{/vsig}