Łączność z kosmonautą

Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS), jest obecnie prawie całkowicie zarządzana przez zespoły astronautów i kosmonautów, z których większość posiada licencję radioamatorską (pozwolenie w radioamatorskiej służbie radiokomunikacyjnej).

Zespoły radioamatorów z krajów współpracujących z programem ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) w USA, Kanadzie, Rosji, Europie i Japonii zapoczątkowali ARISS (Amateur Radio on the International Space Station). ARISS jest grupą wolontariuszy zaangażowanych w rozwój amatorskich, pokładowych radiostacji. ARISS-Europe jest europejskim oddziałem ARISS. Amatorska radiostacja znajdująca się przestrzeni kosmicznej jest umieszczona w rosyjskiej części stacji w module Zvesda – wielozespołowej stacji kosmicznej. Pokładowa stacja ARISS oferuje stałe połączenie z radioamatorami z całego świata. Kilka urządzeń działających na stacji działa automatycznie i używane są przez bezobsługowe stacje naziemne. Kosmonauci i astronauci używają stacji, aby w wolnych chwilach kontaktować się z radioamatorami z całego świata. Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie utrzymywania kontaktów z placówkami edukacyjnymi (ARISS School Contact). Za pomocą kontaktu radiowego w trakcie trwania 10 minutowej łaczności w ramach połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną astronauci mogą odpowiadać na pytania uczniów i studentów. Jeśli stacja radiowa nie może z jakichś powodów zostać zainstalowana w szkole, kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nawiązywany jest za pomocą połączenia telefonicznego (telemostu). ARISS posiada 10 stacji naziemnych zwanych telemostami, ulokowanych w USA, Argentynie, Europie, Australii, południowej Afryce i na Hawajach. Europejska stacja telemostu (ON4ISS) znajduje się w Belgii, jest nadzorowana przez Philippe Van Houte ON5PV. Gdy tylko jest to możliwe ARISS utrzymuje kontakt radiowy ze szkołami na całym świecie poprzez Echosty

Wydarzenie 2011 roku: W ZST w Mikołowie krótkofalowcy nawiązali łączność ze stacją kosmiczną
21 października br. o godz. 2.00. Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie pomyślnie zrealizował bezpośrednią łączność radiową ze stacją orbitalną ISS. Było to wielkie wydarzenie w życiu szkoły i ogromne przeżycie dla uczniów, którzy mieli niepowtarzalną okazję do osobistej rozmowy z astronautą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie przy współpracy z klubem krótkofalowców SP9PKS wykonał w dniu 21 X 2011 o godz. 20:04 szkolny kontakt ARISS. Nagranie z tego wydarzenia zaprezentowane jest poniżej.
Dziś, 21 października br. dokładnie o godzinie 20:04 uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie połączyli się – w ramach programu ARISS – szkolna łączność z ISS z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Połączenie, które trwało ok. 10 minut  było możliwe dzięki dużej pomocy krótkofalowcom z klubu SP9PKS.
•    Szkolny kontakt ARISS z Mikołowa o którym informował w biuletynie ARISS Przewodniczący ARISS, rozpoczął się dokładnie z przewidywaniami o 20:04 czasu lokalnego. Odpowiedzi astronauty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, były doskonale słyszane na częśtotliowści 145.800 MHz FM w całej Polsce i Europie. Na pytania uczniów ze szkoły odpowiadał Mike Fossum, KF5AQG.
W wydarzeniu uczestniczył przedstawiciel PZK – Tadeusz Pamięta SP9HQJ. Telekonferencja była prowadzona w języku angielskim. Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych zadali 19 z przygotowanych pytań:
1.  Jak długo trwa lot z Ziemi na ISS?
2.  Jak długo przebywasz na stacji?
3.  Dlaczego wybrałeś taką pracę?
4.  Jaka jest prędkość stacji?
5.  Jak długo trwa strefa jasna , a jak długo trwa strefa cienia na stacji?
6.  Skąd pochodzisz?
7.  Co jecie w przestrzeni?
8.  Co robisz w wolnym czasie?
9.  Jak czujesz się w stanie nieważkości?
10.  Czy słuchasz muzykę na stacji?
11.  Czy powiedziałeś kiedyś  “Houston, we’ve got a problem!”?
12.  Jak wygląda poranna toaleta na ISS?
13.  Czy widziałeś drogę mleczną ze Stacji?
14.  Czy widziałeś UFO?
15.  Czy byłeś na księżycu?
16. Ile waży skafander kosmonauty?
17.  Co powienienem zrobić, aby zostać kosmonautą?
18.  Co fascynuje Cię na stacji kosmicznej?
19.  Czy macie jakiekolwiek trudności żyjąc z dala od cywilizacji?
Całe przedsięwzięcie było perfekcyjnie przygotowane! Wydarzenie były transmitowane na żywo przez internet (http://www.arisspolska.info/?p=1305) Przeciętnie było ponad 50 widzów, a maksymalnie ponad 70. Grupa ARISS Polska oraz Koordynator ARISS w Polsce serdecznie gratulują sukcesu!
Koordynator ARISS w Polsce

{vsig}kosmonauta2012{/vsig}