Kondolencje z kosmosu dla narodu polskiego.

Kondolencje dla Polaków po katastrofie prezydenckiego samolotu popłynęły w poniedziałek z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przekazał je japoński astronauta Soichi Noguchi podczas połączenia satelitarnego z uczniami jednej z katowickich szkół. 

     12 kwietnia br. w godzinach rannych, w 49 rocznicę pierwszego lotu kosmicznego Jurija Gagarina, śląscy krótkofalowcy z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Katowicach pod kierownictwem swego nauczyciela z elektrotechniki  Jerzego Zajdy SP9BGS przeprowadzili pierwszą w kraju łączność z kosmiczną stacją orbitalną pracującą pod znakiem OR4ISS. Wydarzenie to miało miejsce w wypełnionej po brzegi szkolnej sali gimnastycznej, gdzie poza uczniami, miejsca zajęli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz, a także dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni. Z uwagi na zaangażowanie wielu instytucji i organizacji międzynarodowych, jak też ponad 2 ? letnie przygotowanie, dyrekcja szkoły, mimo żałoby narodowej, nie zdecydowała się na odwołanie imprezy. Zrezygnowano natomiast z uroczystej oprawy, a pamięć ofiar tragedii uczczono minutą ciszy. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber oraz dyrektor Śląskiej Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej Grzegorz Doros.

     Przedsięwzięcie to stanowiło praktyczny wyraz realizacji edukacyjnego programu dla młodzieży pod nazwą ARISS (Amateur Radio on The International Space Station), stworzoną przez krótkofalowców, a mającego na celu  popularyzowanie astronautyki wśród młodzieży, m.in. poprzez możliwość swobodnej rozmowy z astronautami przebywającymi w kosmosie.

     O godz. 8.56 nawiązano połączenie ze stacją orbitalną i w trakcie 7 ? minutowej, bezpośrednie łączności radiowej uczniowie zdołali zadać 11 na 20 przygotowanych pytań, na które odpowiadał japoński astronauta Soichi Noguchi. Z informacji uzyskanej od astronauty wynikało między innymi, że temperatura w przestrzeni kosmicznej w dzień wynosi plus 200 stopni Celsjusza, natomiast w nocy minus 200 stopni. Ponadto astronauta przekazał kilka informacji o sposobie spędzania wolnego czasu i formach relaksu w kosmosie, jak też informację o sposobie przyrządzania posiłków. Na zakończenie QSO ( w 48 godzin po tragedii narodowej ) Soichi Noguchi przekazał kondolencje narodowi polskiemu stwierdzając :  ?Chciałbym złożyć kondolencje dla Waszego narodu. Będziemy śledzić wydarzenia w Polsce z przestrzeni kosmicznej. Przesyłamy Wam wyrazy współczucia?.

     Po zakończeniu łączności, Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, poruszony tym niezwykłym przedsięwzięciem, a zwłaszcza wyrazami współczucia ze strony japońskiego astronauty dla narodu polskiego, gorąco podziękował organizatorom tego niezwykłego przedsięwzięcia życząc im dalszych sukcesów na niwie krótkofalarskiej. Również Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber wzruszony wydarzeniem stwierdził, że nie doceniał dotychczas możliwości polskich krótkofalowców, dla których jest pełen podziwu. Uzupełnieniem przedsięwzięcia był pokaz pojazdu ze sprzętem pomiarowym miejscowej Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śl., a informacji udzielali jej przedstawiciele tj. Krzysztof Gawęda i Władysław Cholewski.
     Przedsięwzięcie to stanowiło doskonały efekt medialny i doskonałą promocję polskiego krótkofalarstwa, otwartego na bardzo nowoczesne techniki radiowe i spotkało się z żywym zainteresowaniem wszystkich osób biorących udział w tym wydarzeniu. Z uzyskanych informacji wynika, że uczniowie wielu, nie tylko śląskich szkół, z żywym zainteresowaniem wysłuchali prowadzonej łączności i była to doskonała okazja do popularyzacji krótkofalarstwa wśród młodzieży.
     Również przedstawiciele siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM, pod kierownictwem swojego opiekuna Eugeniusza Kurzei SP9IIA i swoistego spiritus movens, nie pozostali bierni wobec tak ważnego wydarzenia. Zaakcentowali bowiem swą obecność w tym tak ważnym przedsięwzięciu pełniąc dyżur na klubowej radiostacji nadawczo ? odbiorczej, śledząc przebieg operacji, a następnie przeprowadzając interesującą łączność ze stacją SNOISS. Po zakończeniu kosmicznego eksperymentu radiowego reprezentacja klubowa udała się na miejsce operacji tj. do Katowic, gdzie miała możliwość pomóc organizatorom w zakończeniu eksperymentu. Również przedstawiciel klubowy ? Tadeusz Pamięta SP9HQJ, pełniący obowiązki Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców ( patronat ZG PZK ) był bezpośrednim świadkiem katowickiego eksperyment radiowego ze stacją orbitalną i w tej sprawie udzielił kilku wywiadów przedstawicielom lokalnych mediów.
Poniżej pytania zadane przez uczniów i otrzymane odpowiedzi :

1. Jaka temperatura panuje na zewnątrz Waszej Stacji ?.
    Temperatura na zewnątrz wynosi około 200 stopni Celsjusza w dzień,  natomiast w nocy
    minus 200 stopni, a więc jest zimno.

2. Jak rozpoznajecie pory roku ?.
    Pory roku rozpoznajemy spoglądając na Ziemię. Zimą jest biało, natomiast latem kolory są
    intensywne, co jest szczególnie widoczne, gdy patrzymy na morza i oceany.

3. Jakie rozrywki są na stacji kosmicznej ?.
    Zajmujemy się tym samym, co na Ziemi : Internet, dvd, maile ?
4. Co robicie w wolnym czasie ?.
    Patrzymy na Ziemię, słuchamy muzyki, oglądamy filmy.
5. Czy słuchacie muzyki, jeśli tak, to jakiej ?.
    Tak, uwielbiamy muzykę, ja szczególnie ? muzykę pop, ale też klasyczną. Właśnie
    słucham V Symfonii Beethovena.

6. Czy słońce w Kosmosie wygląda inaczej niż na Ziemi ?.
    To dobre pytanie. W ciągu dnia słońce oświetla Ziemię i to wygląda pięknie. W ciągu nocy
    słońce oświetla księżyc i to też jest piękne.

7. Co było najbardziej imponujące, zadziwiające w Pana Pierwszym locie kosmicznym ?.
    Najbardziej ekscytujący był pierwszy spacer w przestrzeni kosmicznej, wyjście ze stacji to
    było bardzo interesujące doświadczenie.

8. Co jecie na stacji podczas ekspedycji ?.
    Jest to zwykle kuchnia rosyjska, amerykańska, ale ostatnio także japońska np. teraz jemy
    sushi.

9. Jak przyrządzacie posiłki ?.
    Nie mamy normalnej kuchni, przygotowujemy jedzenie albo podgrzewając albo dodając
    wodę.

10.Ile czasu zajmuje Wam przejście całej odległości w stanie nieważkości ?.
    To nie tyle spacer, ile unoszenie się w powietrzu., odpychanie się od ścian. Nie trwa to
    długo.

11.Jak często stacja otrzymuje dostawy prowiantu ?.
    Co miesiąc dostajemy z Ziemi nową dostawę żywności. Właśnie czekamy na następną,
    która ma dotrzeć lada chwila.

12.Kondolencje.
     Chciałbym złożyć kondolencje dla Waszego narodu. Będziemy śledzić wydarzenia w
     Polsce z przestrzeni kosmicznej. Przesyłamy Wam wyrazy współczucia. Dziękujemy za
     rozmowę.

Opracował : Tadeusz SP9HQJ

{vsig}sn0iss{/vsig}