XIII Piknik Eterowy w Koniakowie

Koniaków 2018W dniach 13-15 lipca 2018 r. w Koniakowie odbył się kolejny – tym razem XIII Piknik Eterowy, w którym wzięło udział wielu znanych nadawców z okręgu SP9, a niezawodnym i stałym uczestnikiem spotkania był powszechnie znany Janek OK2BIQ z Tyry, organizator corocznych spotkań integracyjnych w Tyrze w Czechach. Program tegorocznego spotkania był dość ciekawy i nobilitujący, ponieważ odwiedziła nas posłanka na Sejm RP Małgorzata Pępek – posłanka Ziemi Żywieckiej. Siemianowicki klub SP9KJM reprezentował Tadeusz SP9HQJ wraz z Józefem SQ9FII. Nasi klubowi koledzy, po raz kolejny, w niedzielę tj. 15 lipca br. zorganizowali zawody radioorientacji sportowej dla wszystkich kategorii wiekowych, a zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy i upominki. W tym roku pogoda wybitnie dopisała, choć stwierdzić należy, że w tym roku frekwencja była nieco mniejsza. Nie mniej jednak uczestnicy spotkania integracyjnego powrócili do domów zadowoleni, bowiem pozytywnych wrażeń nie brakowało.

Opracował : Tadeusz SP9HQJ

Poniżej pełny tekst sprawozdania ze spotkania w Koniakowie, jaki ukazał się na stronie internetowej katowickiego OT 06 PZK i na Facebooku OT 06 PZK :

XIII Piknik Eterowy Koniaków 2018 już za nami…

Dla organizatorów tegoroczny Piknik Eterowy rozpoczął się 13-go w piątek i był zarazem trzynastym spotkaniem krótkofalowców w Koniakowie. Cokolwiek by to miało oznaczać, to zbytnio się tym nie przejęliśmy i jak zawsze „robiliśmy swoje” wg ustalonego planu.

Gospoda i Dom Wypoczynkowy Koronka są bowiem dla nas zawsze przyjazne, a Uczestnicy niezawodni. W tym roku w DW „Koronka” spotkała nas miła niespodzianka w postaci nowo wybudowanego tarasu widokowego i ogromnego zadaszenia przed obiektem.

Pozwala to jeszcze bardziej uniezależnić się od wyjątkowo kapryśnej lipcowej pogody.

Tegoroczny Piknik Eterowy SP-OK-OM po raz pierwszy został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi i po raz drugi patronatem Posłanki Ziemi Żywieckiej Małgorzaty Pępek. Było to możliwe ze względu na wielkie zaangażowanie krótkofalowców z Żywieckiego Klubu Krótkofalowców SP9PSB pod wodzą Józefa SQ9EJ w pracę amatorskich sieci ratunkowych i stałej współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Patronują nam od zawsze i wspomagają finansowo Zarząd OT-06 z siedzibą w Siemianowicach Śl. oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, gdyż Piknik to także impreza towarzysząca XXII Dniom Gminy Istebna.

Pogoda nie była tragiczna, więc spora część uczestników Pikniku ze swoim sprzętem biwakowym przybyła do Koniakowa już w piątek.

Sobotnia rejestracja i przywitanie pierwszych gości już od wczesnych godzin rannych odbyło się za sprawą Józefa SQ9EJ Prezesa SP9PSB oraz klubowych kolegów.

Każdy z uczestników tradycyjnie już otrzymał okolicznościowy identyfikator XIII Pikniku. Wystartowaliśmy tuż po godz. 10-tej jak zwykle hucznie. Tym razem nowość, bo z udziałem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Cieszyna i ich zabytkowej armaty.

Dwukrotna salwa armatnia i wystrzał z karabinu czarnoprochowego oznaczały otwarcie pikniku.

Henryk SP9FHZ przywitał uczestników i Gości oraz przedstawił dwudniowy program. Skoro prawie wszyscy byliśmy przed budynkiem „Koronki”, więc do pamiątkowego grupowego zdjęcia ustawił nas fotograf z lokalnej gazety.

Pierwszym punktem programu było wręczenie Alfredowi SP9CTW Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Krótkofalowców przez Wiceprezesa PZK Tadeusza SP9HQJ oraz Prezesa Śląskiego OT PZK Marka SP9HTY. Obecny był również Janek SQ9DXT Wiceprezes OT-06 PZK. Alfred SP9CTW otrzymał również puchar od zarządu OT-06 za wkład w rozwój krótkofalarstwa na Górnym Śląsku.

Niezawodnie uczestniczył w Pikniku również Janek OK2BIQ z Tyry.

Z uczestnikami pikniku przywitali się też przebywający w SP: Bogdan DL7AKQ z małżonką.

Gościliśmy, jak co roku wielu znakomitych nadawców, więc nie sposób wszystkich wymienić.

W części prezentacyjnej Darek SP9ETE przedstawił dwuczęściową prezentację o krótkofalarstwie dla laików pt. „Nadajesz to poznajesz” oraz „Szpieg z krainy deszczowców”, które dedykowane były dla naszych gości niebędących krótkofalowcami.

Piotr SP9LVZ wpierw zaprezentował „Przemienniki cyfrowe DMR grupy BASR w Beskidach”, następnie omówił temat „Amatorska łączność cyfrowa DMR”. Ze względu na przystępne ceny tego sprzętu zainteresowanie łącznością cyfrową jest coraz większe.

Mirek SQ9JXF omówił praktyczne wykorzystanie amatorskich sieci ratunkowych. Ze względu na pracę zawodową oraz działalność krótkofalarską udało mu się znakomicie te tematy połączyć.

Z kolei Bronek SP9WZO przedstawił swoje bogate doświadczenia i zaprezentował sprzęt do łączności krótkofalarskich DMR w pasmie 70 cm. Efekty jego pracy w postaci setek dyplomów zdobytych za łączności cyfrowe doprawdy nas zaskoczyły. Dlatego też podzielił się doświadczeniem w sposobie zdobywania tych dyplomów.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę Janek SP9IFV udostępnił kolejną część swojego bogatego zbioru starych urządzeń odbiorczych i nadawczych. Postała z tego znakomita wystawa p.t. “RADIO RETRO” część 3. Była ona nagłośniona w lokalnych mediach, więc oglądali ją nie tylko uczestnicy pikniku.Widząc duże zainteresowanie Janek SP9IFV obiecał w przyszłym roku zaprezentować najstarsze radia samochodowe ze swojej kolekcji.

Marcin SQ9WRT, czyli firma AMTAK oferował, jak co roku okolicznościowe kubki piknikowe no i przede wszystkim druk kart QSL.

Była też giełda sprzętowo-krótkofalarska, ale w tym roku prezentowała się raczej skromnie. Przez cały czas trwania pikniku pracowała oczywiście radiostacja klubowa SP9PSB pod okolicznościowym znakiem z okazji 750-lecia Miasta Żywca.

Za sprawą Marka SP9HTY czynne było również Biuro QSL OT-06 PZK.

Oferowaliśmy także uczestnikom materiały informacyjne tj. ofertę turystyczną gmin„ Beskidzkiej Piątki” oraz powiatu żywieckiego, które to wspomagają od lat organizację pikniku.

Zdecydowanym powodzeniem cieszyła się swojska pajda chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym, co osobiście przygotowali koledzy z SP9PSB z Żywca.

Tak jak dwa lata temu termin pikniku przypadł na rozgrywki piłkarskie, czyli mecz o III miejsce Anglia – Belgia na MŚ Moskwa 2018. Utworzyliśmy więc znowu „Strefę kibica piknikowego”.
I tym sportowym akcentem zakończyliśmy sobotni dzień spotkania.

No i nastała niedziela, kiedy dokładnie o godzinie 8-mej budzimy uczestników Pikniku gromkim wystrzałem, to brat kurkowy SP9FHZ.

Po śniadaniu tradycyjnie już miały miejsce rozgrywki sportowe w kategoriach: mężczyźni, kobiety i juniorzy. Wpierw odbył się turniej strzelecki z karabinu pneumatycznego, który prowadzili żywieccy krótkofalowcy z SP9PSB.

Kolejną ciekawą zabawę pelengacyjną, jak co roku prowadzili członkowie Klubu LOK SP9KJM z Siemianowic, czyli Tadeusz SP9HQJ oraz Józef SP9FII.

Słoneczna pogoda i dobre nastroje sprawiły, że udało się przeprowadzić męską konkurencję przeciągania liny. Zwyciężyła grupa, do której należał Józef SQ9EJ Prezes SP9PSB.
Ok. 13-tej rozdaliśmy zwycięzcom naszego sportowego współzawodnictwa dyplomy i nagrody, po czym nastąpiło zamknięcie Pikniku Eterowego Koniaków 2018. Dziękujemy sponsorom za udzielone wsparcie a Gościom za uczestnictwo.

Szanowne Koleżanki i Koledzy, do kolejnego zobaczenia w Koniakowie na XIV Pikniku Eterowym, gdzie w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy już za niecały rok!

Henryk SP9FHZ i Józef SQ9EJ

{AdmirorGallery}koniakow2018{/AdmirorGallery}