Siemianowiccy krótkofalowcy na ogólnopolskim spotkaniu ŁOŚ 2018

ŁOŚ 2018 W dniach 25 – 27 maja br. w Jaworznie koło Wielunia po raz 12. odbyło się coroczne ogólnopolskie spotkanie krótkofalowców, w którym wzięło udział ponad 1000 amatorów tego elitarnego hobby. Nazwa ŁOŚ to nie przypadek, ponieważ odnosi się ona do granicy trzech województw : łódzkiego, opolskiego i śląskiego mającej miejsce na wzgórzu Jaworzna. Program spotkania był niezwykle urozmaicony, ponieważ poza ciekawymi prelekcjami i prezentacjami autorytetów krótkofalarskich, warsztatami tematycznymi, pokazami nowoczesnych technologii wprowadzanych w krótkofalarstwie było mnóstwo stoisk ze sprzętem krótkofalarskim. Odbywała się również największa w kraju giełda krótkofalarska, gdzie każdy mógł nabyć interesujące go akcesoria przydatne do pracy nadawczej. Były także pokazy zawodów pod nazwą „łowy na lisa”, polegające na wynalezieniu ukrytych w terenie mini nadajników. Każdy uczestnik spotkania mógł nabyć koszulkę z logo Łosia i swoim znakiem nadawczym.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja Włodzimierza Hereja SP6EQZ z ostatniej wyprawy krótkofalarskiej na Saint Bartholomy, a także Ryszarda Reicha SP4BBU – autora 4 ciekawych książek o tematyce krótkofalarskiej. Szczególnie ostatnia pozycja Ryszarda pt. „Agent nadaje” nosi akcenty szpiegowskie z motywami uwikłania jednego z krótkofalowców w aferę szpiegowską. To oczywiście fikcja literacka, ale opracowanie to czyta się z zapartym tchem. Wykład Michała Wilczyńskiego SP9XWM na temat alternatywnej łączności bezpieczeństwa był przykładem praktycznego wykorzystania łączności krótkofalarskich w akcji niesienia pomocy ofiarom zagrożenia cywilizacyjnego np. powodzi, trzęsienia ziemi czy huraganów. Konstruktorzy urządzeń nadawczych i anten prezentowali swoje najnowsze wyroby. Dość ciekawy program logujący do zawodów krótkofalarskich zaprezentował Grzegorz Rendhen SP9NJ.

Środowisko siemianowickiego klubu łączności SP9KJM reprezentowali : Tadeusz Pamięta SP9HQJ, pełniący funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Krótkofalowców, Józef Dworski SQ9FII – instruktor wyszkolenia strzeleckiego klubu, Jacek Sedlak SQ9BEC – konstruktor anten i urządzeń nadawczych oraz Mateusz Bernat SQ9MLZ – konstruktor anten i urządzeń nadawczych. Przedstawiciele siemianowickiego klubu łączności godnie reprezentowali swój klub biorąc udział w licznych przedsięwzięciach spotkania.

W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała, a dobrze zaopatrzony w „wyżerkę” i napoje obozowy bufet cieszył się dużym powodzeniem. Zatem do spotkania za rok.

Ciekawe materiały filmowe ze spotkania znajdują się na stronie forum SP7PKI


Opracował : Tadeusz SP9HQJ

{AdmirorGallery}los2018{/AdmirorGallery}