XI Piknik Eterowy SP – OK. – OM w Koniakowie – 02-03.07.20126

altXI Piknik Eterowy SP – OK. – OM w Koniakowie – 02-03.07.20126

2 i 3 lipca 2016 r. w barze „Koronka” w Koniakowie” odbył się XI Piknik Eterowy SP – OK – OM, w którym uczestniczyło ponad 180 osób. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 po wykonaniu salutu z broni czarnoprochowej w wykonaniu Henryka SP9FHZ, głównego organizatora spotkania, którego skutecznie wspierał żywiecki klub krótkofalowców SP9PSB. Dość ciekawą prelekcję na temat polskiej wyprawy DX-owej na San Anders ( HK0 ) wygłosił Roman SP9FOW, jak też Przemek SP7VC ciekawie opowiadający jak zorganizować wyprawę krótkofalarską pod nazwą „Z radiem przez świat”. Janek SP9IFV zorganizował pokaz starych odbiorników radiowych, sięgających czasy od lat 50 – tych. Słoneczna pogoda pozwoliła na pełną sobotnią integrację środowiska krótkofalowców połączoną z ciekawymi opowieściami o przygodach krótkofalarskich – nadawcy dzieli się doświadczeniami z zakresu zawodów, jak też zwykłych łączności o charakterze lokalnym i międzynarodowym. Nawiązanie łączności z obecnym królem Hiszpanii Filipem VI nikogo nie zaskoczyło, ponieważ wielu „rasowych” krótkofalowców nawiązało z nim QSO. Długie Polaków rozmowy trwały do północy, a niedzielna aura pokrzyżowała dalsze plany. Z uwagi na padający deszcz odstąpiono od zawodów strzeleckich z broni wiatrówkowej i zawodów w radiopelengacji amatorskiej tzw. „łowów na lisa”. Świetnie zaopatrzona kuchnia spełniła oczekiwania wszystkich uczestników. Organizatorzy spotkania, mimo niesprzyjających niedzielnych warunków pogodowych, stanęli na wysokości zadania i doskonale się spisali. Siemianowicki klub SP9KJM reprezentował Tadeusz SP9HQJ i Józef SQ9FII. Zatem do spotkania za rok w większym gronie.

Opracował : SP9HQJ

Poniżej informacja ze strony żywieckiego klubu krótkofalowców SP9PSB http://www.sp9psb.prv.pl

XI Piknik Eterowy SP–OK–OM Koniaków 02-03 lipca 2016 


(impreza towarzysząca XX Dniom Gminy Istebna)

W dniach 02 i 03 lipca już po raz jedenasty zorganizowaliśmy Piknik Eterowy w Koniakowie. 
Miejsce pikniku to Gospoda i Dom Wczasowy „Koronka” obok wzniesienia Koczy Zamek. Tegoroczną imprezą wkroczyliśmy właśnie w drugie dziesięciolecie spotkań krótkofalowców, użytkowników CB oraz miłośników radia i ich rodzin w Koniakowie.
Współorganizatorem Pikniku jest Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB współpracujący 
z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żywcu.
Patronuje nam od zawsze i wspomaga finansowo Zarząd OT-06 z siedzibą w Siemianowicach Śl.

Dopisała pogoda, więc pierwsi Goście pikniku ze swoimi przyczepami kempingowymi 
i namiotami przybyli już do Koniakowa w piątek. Sobotnia rejestracja i przywitanie pierwszych gości odbyła się za sprawą Józefa SQ9EJ Prezesa SP9PSB oraz Danusi SP9 06 110 i rozpoczęliśmy ją od wczesnych godzin rannych.  Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy identyfikator wraz ze smyczą. Wystartowaliśmy tuż po godz. 10-tej jak zwykle hucznie, bo z udziałem dwóch hakownic, 
co oznaczało otwarcie pikniku przez Henryka SP9FHZ, który przedstawił dwudniowy program. 
Skoro prawie wszyscy byliśmy przed budynkiem „Koronki” ustawiliśmy się do pamiątkowego grupowego zdjęcia.

Zawitali do nas m. in. Wiceprezes ds. Sportowych Tadeusz SP9HQJ, Marek SP9HTY Prezes Śląskiego Oddziału Terenowego Nr 06 wraz z XYL-ką, Bożena SP9MAT Prezes OT-10 Kraków wraz z Andrzejem SP9MAX. Niezawodnie uczestniczył Janek OK2BIQ z Tyry. 
Z uczestnikami pikniku przywitali się też przebywający w SP: Antoni DL1EKO oraz Jola DD3JA.
Gościliśmy, jak co roku wielu znakomitych nadawców, więc nie sposób wszystkich wymienić. 

W części prezentacyjnej Roman SP9FOW przedstawił relację z polskiej wyprawy DX-owej 5J0P na San Anders (HK0). Ciekawie komentował film poświęcony tej wyprawie i obiecał uczestnikom, że na przyszłorocznym pikniku zrelacjonuje kolejną wyprawę, której niedługo będzie uczestnikiem. Z kolej Przemek SP7VC również uczestnik wielu wypraw krótkofalarskich podzielił się swoimi doświadczeniami w prezentacji p.t. “Z radiem przez świat” –jak zorganizować wyprawę krótkofalarską. Zupełnie inne, bo typowo logistyczne podejście do tematu wypraw i ekspedycji radiowych. Aż nie mogliśmy uwierzyć, ile trudności trzeba pokonać zanim się wyjedzie z kraju…

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę Janek SP9IFV udostępnił część swojego bogatego zbioru starych lampowych odbiorników radiowych. Postała z tego znakomita wystawa p.t. “RADIO RETRO”. Była ona nagłośniona w lokalnych mediach, więc oglądali ją nie tylko uczestnicy pikniku. Widząc duże zainteresowanie Janek SP9IFV obiecał w przyszłym roku zaprezentować najstarsze przenośne lampowe i tranzystorowe odbiorniki radiowe ze swojej kolekcji.

Wokół Krzysztofa SP9RIG gromadziło się ciągle wielu zainteresowanych, gdyż w teorii i praktyce prezentował swoje mobilne anteny KF na stanowisku demonstracyjnym oraz na samochodach.
Tak jak w zeszłym roku Kolega Krzysztof SP9RIG był sponsorem głównej nagrody konkursowej. W tym roku był to DUOBANDER PMR Baofeng UV-5R 2m/70cm.

Znaczącym sponsorem tegorocznego pikniku była też firma GORKE Elektronic z Pszczyny (www.gorke.com.pl), która produkuje sterowniki radiowe, systemy monitoringu radiowego oraz nadajniki GSM. Było to możliwe, gdyż właścicielem firmy jest życzliwy nam Kol. Marek SP9FBU!

Firma „AR-System” z Ostrowa Wlkp. pod wodzą Romana SP3K oferowała do sprzedaży bogaty asortyment sprzętu i akcesoriów krótkofalarskich. Dominowały jednak różnego rodzaju anteny

Marcin SQ9WRT, czyli firma AMTAK oferował jak co roku okolicznościowe koszulki, czapeczki, kubki piknikowe no i przede wszystkim druk karty QSL. 

Była też giełda sprzętowo-krótkofalarska, ale w tym roku prezentowała się raczej skromnie.
Przez cały czas trwania pikniku pracowała oczywiście radiostacja klubowa SP9PSB.
Czynne było również Biuro QSL OT-06. Oferowaliśmy też materiały informacyjne tj. ofertę turystyczną gmin „Beskidzkiej Piątki”  oraz powiatu żywieckiego, które to wspomagają od lat organizację pikniku.

Choć do identyfikatora piknikowego dołączony był tym razem talon na „piknikowe jadło”, czyli bigos, to chyba największym powodzeniem cieszyła się swojska pajda chleba ze smalcem 
i ogórkiem małosolnym, co osobiście przygotowała Danusia SP9 06 110.

Termin pikniku przypadł na rozgrywki piłkarskie, więc utworzyliśmy „Strefę kibica piknikowego”, gdzie serwowaliśmy „napój kibica” by łatwiej było znosić wieczorne emocje.
I tym sportowym akcentem zakończyliśmy sobotni dzień spotkania.

No i nastała niedziela, która utwierdziła nas w przekonaniu, że miesiąc lipiec jest jednak najbardziej deszczowym miesiącem w roku!!! Nie było możliwości zorganizowania rozgrywek sportowych, turnieju strzeleckiego oraz zabawy pelengacyjnej. W historii pikniku zdarzyło się to po raz drugi. Niedzielna impreza odbyła się „pod dachem”, by uniezależnić się od aktualnej pogody. Smutny nastrój jeszcze się pogłębił, kiedy wspominaliśmy Kolegów, których nie ma już pośród nas… No i na koniec spotkania trzykrotne huczne pożegnanie z udziałem hakownic.

Szanowne Koleżanki i Koledzy, do kolejnego zobaczenia w Koniakowie na XII Pikniku Eterowym, gdzie w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy już za niecały rok!


Henryk SP9FHZ i Józef SQ9EJ

P.S. Wobec uwag, co do kolizyjnego z zawodami terminu organizacji pikniku kolejny raz wyjaśniamy, iż impreza stale towarzyszy Dniom Gminy Istebna. Jest dofinansowywana m.in. przez Gminy Ośrodek Kultury w Istebnej. Dlatego też termin jego organizacji nigdy nie będzie spójny z kalendarzem zawodów krótkofalarskich.

Koniaków, dnia 16.07.2016

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt