Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców w Siemianowicach Śl.

21 września br. od 10.00 do 13.00 w Parku Tradycji przy ul. Orzeszkowej 12 w Siemianowicach Śl. odbyło się Spotkanie Krótkofalowców pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowic Śl. Jacka Guzego, w którym wzięło udział ponad 60 osób.

Nieobecnego Prezydenta Miasta reprezentowała Małgorzata Klich z Wydziału Sportu Urzędu Miejskiego w Siemianowicach Śl. Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Katowicach Barbara Karge – sekretarz ZW LOK, natomiast Zarząd Główny Polskiego Związku Krótkofalowców reprezentował Jan Dąbrowski SP2JLR – wiceprezes PZK. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zarządu Oddziału Terenowego PZK w Katowicach z prezesem Oddziału na czele tj. z Andrzejem Marcem SP9NWE, a także przedstawiciele szkół ponadpodstawowych, żywo zainteresowani problematyką spotkania.
    
     Po wstępnej prezentacji i wystąpieniu gości, nastąpiło wręczenie okolicznościowych statuetek LOK – owskich przez Barbarę Karge dla Prezydenta Mista Siemianowc Śl. Jacka Guzego, którą w zastępstwie odebrała Małgorzata Klich. Podobne statuetki otrzymali : dyrektor miejscowej Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śl. Grzegorz Doros oraz Józef Dworski SQ9FII z siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM. W dalszej kolejności wiceprezes ZG PZK Jan Dąbrowski SP2JLR wręczył Złotą Odznakę Honorową PZK dla Józefa Gawłowskiego SP9CAT oraz Odznakę Honorową PZK dla Tadeusza Pamięty SP9HQJ.

     W dalszej części spotkania odbyły się prelekcje tematyczne tj. prezentacja dorobku klubu SP9KJM w Siemianowicach Śl.  wykonaniu prezesa siemianowickiego Klubu łączności SP9KJM Eugeniusza Kurzei SP9IIA, który miał się czym pochwalić z uwagi dość szeroki wachlarz przedsięwzięć klubowych w czasie ostatnich dwóch lat. Bardzo ciekawą prelekcję wygłosił krótkofalowiec – podróżnik, kapitan żeglugi morskiej i oceanicznej Janusz Sławiński SP9YU na temat swoich kilku wypraw oceanicznych w rejon Ameryki Łacińskiej i Przylądka Horn na jachcie oceanicznym „Bona Terra”. Ostatnia wyprawa Janusza Sławińskiego w rejonie Przylądka Horn zakończyła się w dramatycznych okolicznościach, ponieważ w wyniku silnego sztormu złamał się maszt, przygniatając śmiałka tego przedsięwzięcia. W ostatnim momencie Janusz Sławiński został uratowany przez chilijską straż przybrzeżną, a jacht zatonął. Na temat wypraw oceanicznych i przygód Janusza Sławińskiego wyczytać można na wielu stronach internetowych – wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło : Bona Terrra.

     Ogromnym zainteresowanie cieszyło się wystąpienie Piotra Stańka SP9TPZ na temat zrealizowanego przez klub SP9PKS w Mikołowie przedsięwzięcia w ramach programu ARISS, polegającego na przeprowadzeniu przez uczniów miejscowej szkoły średniej bezpośredniej łączności radiowej z międzynarodową stacją orbitalną jesienią 2012 roku. Z uwagi na napięty czas spotkania skrócony został odczyt Kol.Marka Froterka SP2NNO na temat wykonanego przez Niego urządzenia nadawczo – odbiorczego SDR, ale dalsza prezentacja tego urządzenia odbyła się już poza salą konferencyjną. Mirosław Krzysztof SP9MM zaznajomił zebranych powojenną historią śląskiego ruchu krótkofalarskiego tj. wspominając o sytuacji z lat 50 – tych i następnych ubiegłego wieku.

     W ramach spotkania, odbyła się również wystawa archiwalnych urządzeń nadawczo – odbiorczych i pomiarowych, a także pokaz samochodu ze sprzętem pomiarowym miejscowej Delegatury UKE. Pokaz modeli latających i poruszanych na ziemi, zdalnie sterowanych drogą radiową wywołał żywe zainteresowanie uczestników spotkania. Działania siemianowickich aktywistów dość aktywnie wspierał Jacek Ziemniak SP9CSW – prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców Zagłębia Dąbrowskiego z siedzibą na Skrzycznem, zapewniając między innymi łączność i nie tylko. W przyszłym roku siemianowicki klub SP9KJM obchodził będzie swoje 55 – lecie i już dzisiaj zapowiada na tę okazję wiele ciekawych przedsięwzięć.

Tadeusz Pamięta SP9HQJ.

{vsig}ogolnopolskiesk{/vsig}