Skracana pionowa antena półfalowa na pasmo 7 MHz

Kolejny ciekawy projekt Mateusza SQ9MLZ na wyjazdową antenę na pasmo 40m

Antena ta podobnie jak swoja siostra z pasma 14 MHz jest pionowym endfedem – zasilanym od dołu. Podstawa anteny została wykonana w identyczny sposób jak w wersji z pasma 14 MHz. Przeciwwagi są 3 – mocowane promieniście co 120stopni i mają pomocnicze linki, których koniec zamocowany jest do wbijanych kotw ( zastosowanie tych linek umożliwia postawienie anteny jednoosobowo – po postawieniu podstawy na ziemi i rozciągnięciu linek wiadomo w którym miejscu będą kotwy. A po postawieniu anteny do pionu linki odciągowe są od razu naciągnięte z odpowiednią siłą ).

Promiennik został wykonany z demobilowego starego masztu wojskowego najprawdopodobniej produkcji rumuńskiej. Całkowita długość promiennika to około 8,5m. Na wysokości 6m zamocowano cewkę skracającą o indukcyjności około 70uH. Cewka została nawinięta na wytoczonym wałku poliamidowym.

W taki sposób został opracowany karkas cewki. Do promiennika mocowany jest za pomocą śrub M5.

Ostatni element promiennika to rurka aluminiowa fi10mm. Wsuwając ją w przedostatni element dokonuje się finalnego dostrojenia długości promiennika.

Zasilanie promiennika odbywa się poprzez transformator powietrzny pracujący podobnie jak w wersji 14 MHz – w układzie Fuchsa.

W takim transformatorze po zrobieniu odczepów z łatwością można znaleźć przekładnie dopasowującą impedancję promiennika do 50 ohm. Impedancja anten półfalowych mieści się w szerokim zakresie od ( nawet ! ) 270ohm do 2400/3200ohm. Zależy ona nie tylko od warunków otoczenia, ale również od grubości promiennika. W przypadku tej anteny skracanej cewką impedancja wyniosła około 1500ohm(promiennik 26mm). Wersja na pasmo 14 MHz posiada grubszy promiennik i tam impedancja wynosi około 620ohm.

Na koniec pomiary: