Mateusz SQ9MLZ opracował kolejny projekt ciekawej anteny do DX’ów
Anteny półfalowe cieszą się dużą popularnością – są proste w budowie i wielopasmowe – przykładem jest popularny ENDFED. Jest to antena zasilana od końca za pomocą transformatora na rdzeniu toroidalnym ( FT140-43, FT240-43 lub podobne ). Elektrycznie taka antena jest dipolem dla najniższej częstotliwości pracy. Dla wyższych pasm pracuje jako wielokrotność połowy długości fali. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie do pracy POTA/SOTA. Wadą tego rozwiązania jest sprawność transformatora, która wynosi około 70% co czasem jest problemem, zwłaszcza przy pracy niską mocą QRP.
Prezentowane rozwiązanie to antena jednopasmowa. Zbudowana z rosyjskiego masztu półteleskopowego. Zamontowana w wytoczonej na poliamidzie stopie która przytwierdza promiennik do podstawy wykonanej z blachy nierdzewnej 3mm, a ta zaś jest zamocowana do wózka transportowego co umożliwia wygodną regulacje napięcia linek odciągowych.
Zasilanie anteny odbywa się poprzez transformator rezonansowy. Takie rozwiązanie wprowadza ograniczenie – praca na jednym paśmie. Ale jednocześnie działa jak filtr pasmowy i ma wysoką sprawność – ponad 98% przy dokładnym dostrojeniu. Karkas transformatora został wydrukowany na drukarce 3D, podobnie jak uchwyt na gniazdo antenowe/kondensator. Uzwojenie nawinięte jest drutem miedzianym 2,5mm. Pierwotne uzwojenie to 2 zwoje a wtórne to 7 zwojów – przy tej grubości promiennika jego impedancja wynosi około 610-620ohm. Przeciwwagi standardowo przy tego typu antenie to 0.05 lambda. Można dać odrobinę ( kilka centymetrów więcej ) ale nie za dużo, bo wtedy antena gorzej się stroi.
Antena dostrojona do pracy z gruntu. W praktyce tego typu anteny powinny być zamontowane na pewnej wysokości nad gruntem aby zapewnić niski kąt promieniowania. Tutaj ze względów na charakter anteny – wyjazdowa, zamontowano ją na gruncie aby uprościć montaż.
Transformator zasilający:
Poniżej pomiary:
Uproszczony schemat budowy: